cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de razvan m. » 09 Iun 2013, 21:46

Cutitul ideal de pescuit mi se pare asta:

Imagine

:)
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de adiwolf » 09 Iun 2013, 22:40

soimu` scrie:doua alegeri de scandi....
ciudat, pentru ca taisul scandi exceleaza intr-o singura utilizare, cioplit lemn, in toate celelalte este un tais pacatos care are un unghi prea mare pentru a fi taios si o baza a taisului prea mica pentru a rezista decent la ciobire
alte pareri?
am ales scandi pt ca este usor de intretinut, de ascutit. - am si specificat ca este pt cutit de "bun la toate"

daca as avea posibilitatea sa ascut sau sa intretin optim taisul as alege convex (nr6) sau sabre(nr.5 care este cel mai rezistent si solid dintre toate)
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de MuskMd » 10 Iun 2013, 05:39

@ soimu : nu te contrazic ....dar io nu-s bear grillz :lol:

io in iesirile mele desfac o conserva, tai o pastrama, o sfoara samd .... si iaca dupa 4 ani inca nu s-a belit lama aia .....
pt taiat lemne prefer o secure :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Ghenadie » 10 Iun 2013, 07:21

ete, ce avem noi aici, suntem la cafenea, bagam o cafea :lol:
nu mai merge vanzarea pe forumurile de specialitate? intram si pe altele sa ne dam rotunzi ?

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de kingofbeasts » 10 Iun 2013, 07:31

pe vremuri se faceau la Ocna Sibiului niste cutite pentru pescuit cu maner din lemn de tei. Principala lor calitate era ca pluteau daca iti cadeau in apa accidental astfel ca nu ramaneai fara el.
in alta ordine de idei cred ca ar trebui plecat mai degraba de la utilizarile unui cutit pentru pescuit pentru a se ajunge la ce calitati trebuie sa aiba cutitul :wink: pana la urma ce faci cu un cutit la pescuit? asta-i intrebarea :)
nu de alta dar ca sa tai slana si ceapa cand bagi bucatura in gura nu iti trebuie ceva deosebit in schimb la intins untura pe pita, belit de solzi,despicat si filetat pestele, la facut aschii pentru foc forma si grosimea lamei pot da usurinta in manevrare ;)
mai trebuie tinut cont si de greutatea totala a cutitului (inclusiv teaca) pentru ca un cutit greu spanzurat de turul pantalonilor langa un grip si uneori langa alte minuni poate devenii obosirtor de purtat o zi intreaga mai ales daca mai ai si buzunarele pline :)
eu folosesc in prezent 2 bricege Opinel la care am gasit cam ce vreau la un cutit (unul numarul 10 pentru activitati de tabara si unul nr.8 pentru purtat in barca la taiat fire si noduri sau plase ocazional :twisted: )

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de MuskMd » 10 Iun 2013, 07:49

bre creca mai fair ar fi sa zica toti cu ce echipament merge .....
eu am in permanenta fiskarsul care are teaca de plastic "hollow" asa ca si asta pluteste . mai am un multifunctional din ala de il desfaci e patent, briceag , surubelnita, pick-up , glob de disco samd .... iar cand plec setat pe camping samd am si secure , combustibil, ceva petarde :twisted: . doar petarde, si eventual corzi :lol: , fara parasute :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de Ghenadie » 10 Iun 2013, 07:54

bre, tu pleci cu petardele si coardele la camping ? si ..Doamna stie ?

no macar o tzara on topic sa fiu - io la pescuit merg cu un cutit facut de mine, e bine asa ? :lol:

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de DEM » 10 Iun 2013, 10:14

MORA,rullez :respekt: o sa mi atrag suturi(stiu ca multa lume se fereste de el) :wallbash: dar pt. mine e perfect. :)
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de RAFYYY91 » 10 Iun 2013, 12:58

si mie imi place MORA :wink: cand merg in expeditii mai lungi si stiu ca ajung prin zone mai salbatice iau cu mine un mora clipper 840 cu lama de otel carbon, ce-mi place la modelu asta e ca taie foarte bine si are maneru cauciucat care aluneca mai greu, ce nu-mi place e ca rugineste foarte repede, ar fi fost mai bun ala inoxidabil pt pescuit da pana la urma ma descurc si cu asta, i-am legat de teaca o sticluta mica cu ulei pt mecanisme fine si il mai ung din cand in cand sa nu rugineasca :) pentru ture mai scurte mi-as cumpara un opinel de 8 sau un victorinox mai ieftin

Avatar utilizator
dumanelutu
senior
senior
Mesaje: 465
Membru din: 30 Dec 2010, 16:38
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de dumanelutu » 10 Iun 2013, 16:10

da.......
cred ca am cel mai potrivit cutit..........pentru mine
am un frigider normal, intr-o bucatarie mica, iar partidele mele de pescuit se incadreaza intre 2-3 zile
asadar cand ajungeam acasa de la dunare era o adevarata problema cu taiatul, transatul, sortatul si fixatul pestelui in congelator, dupa care marea curatenie si discutiile cu sotia

deci am rezolvat problema dupa ce mi-am cumparat un cutit cu aproximativ 10 lei cu lama de aprox 25 cm cu dinti pe care scria cutit de filetat si cu care la plecarea de la dunare tai capurile si cozile pestilor si le scot matele. acasa nu-mi ramane decat sa spal bine pestele si sa-l bag la congelator

deci am cutitul perfect :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns