Cunoasteti avocati...curajosi?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
carligu_gol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 18 Mar 2008, 12:55
Localitate: Pe un mal abrupt...

Cunoasteti avocati...curajosi?

Mesaj de carligu_gol » 09 Feb 2009, 05:42

Este a treia oara cand sunt furat, dar de data asta s-a intrecut orice masura....
Pe scurt: sunt fotograf profesionist, de 5 ani fac fotografie la nivel destul de inalt: albume turistice, presa, publicitate etc.
Am fost la o prezentare , la o firma ce mi-a cerut oferta pentru un set de imagini, incepand de la produse si terminand cu diverse evenimente. Cand imi prezentam portofoliul de eveniment, directorul ma intreaba "cum e posibil sa arat imagini ce nu imi apartin ?!!? ". Eu, uimit, cer explicatii.... El ...ma invita sa ies pe unde am intrat.Nu are rost sa mentionez valoarea contractului pierdut.... Dupa sute (nu exagerez) de cautari pe google, gasesc sursa :)

Am gasit un site ce se ocupa de organizarea de evenimente. printre multe servicii oamenii asigura si foto. In Flash-ul de prezentare am gasit 5 poze ce-mi apartin. Din aceste poze, una apare pe inca 9 (noua)site-uri detinute de diverse pers juridice, binenteles imaginea apare sub copyright. Poza cu pricina a fost publicata in unul din cele mai importante ziare de la noi.
Am facut deja capturi si printuri dupa toate site-urile, mai am nevoie doar de pagina de ziar. Cand o am si pe aceea incepe nebunia..

Voi deschide 11 procese diferite, impotriva a 11 persoane juridice diferite. Evident, 11 plangeri penale. De retinut ca firma care organizeaza acele evenimente este una cu nume greu pe piata. Sunt dispus sa merg cu toate 11 pana in panzele albe, indiferent de costuri. Dupa jumatate de saptamana de nesomn am dovezile necesare pentru 10 procese : poze originale, pagini web datate, capturi de pe site-uri, printuri, martori.

Cunoasteti vreun avocat specializat pe astfel de procese??? Care ar fi dispus sa tina toate cele 11 cazuri?
Avocatii contactati de mine nu au experienta pe acest domeniu.... mi-e teama sa nu pierd din cauza unui avocat slab. Ma gandesc serios la varianta de a ma prezenta fara avocat (mai am un pic si recit legea dreptului de autor ). Exista printre colegii de forum vreun jurist, vreun judecator ori vreun avocat care sa ma ajute macar cu niste sfaturi pertinente?
Mesaj pentru braconieri:
Daca se legalizeaza bordelurile va angajez pe toti cu norma...INTREAGA !!!

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 09 Feb 2009, 10:12

de injineri e plina lumea ... dar advocati io stiu numa vo 3 care bintue forumurile , bene... acu nu stiu cit de curajosi sau de meseriashi sint ei :lol:

daca esti rapitorist si vrei sa-i pescuiesti ...ar fi bine sa te uiti la profilele membrilor si acolo la unii vei gasi si profesia ... sau da la stationar si asteapta sa se prezinte de buna voie si nesiliti de nimeni vitejii singuri :lol:

ar fi bine daca zici si zona tari unde se va petrece actiunea ca sa stie Brave Heart dinainte de a se bate cu caramida´n chiept :wink:

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 09 Feb 2009, 12:25

Salut. Da-mi un mesaj privat si iti voii da numarul de telefon al unui amic, fotograf profesionist, care a avut aceeasi problema cu cei de la Realitatea TV si i-a castigat. Au folosit o poza de-a lui intr-o campanie de lansare a Realitatea Cluj, fara acordul lui.

carligu_gol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 18 Mar 2008, 12:55
Localitate: Pe un mal abrupt...

Mesaj de carligu_gol » 10 Feb 2009, 21:47

@kuintautti

Zona de batalie este Bucuresti.... cat despre Brave heart...mai degraba as prefera un Lion Heart sau de ce nu ....Silurus Heart :D
Sunt rapitorist.... dar sunt atatea cazuri de crapceni la shad.... :)

@ dr.pike

Multumesc pentru sprijin, ai mp.
Mesaj pentru braconieri:
Daca se legalizeaza bordelurile va angajez pe toti cu norma...INTREAGA !!!

Scrie răspuns