Cum scapam de carligul din deget

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de Adelin » 25 Aug 2011, 19:11

Am vazut ca un coleg a patit-o si cred ca e bine de stiut ce avem de facut cand ne confruntam cu asa ceva.

http://www.youtube.com/watch?v=sKAAGWZs ... re=related
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 25 Aug 2011, 19:22

Am patit-o si eu si m-a operat nevasta-mea; nu am avut tarie ci doar vin la mine asa ca convalescenta a fost mai lunga :D .Dar se mai poate si altfel: daca ai un cleste bun tai ochetul carligului sau petala si apoi impingi de tija cu pensa pe o traiectorie curbata carligul pina iese afara.In felul asta nu rupi carnea din cauza spinului tras in "raspar"
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 25 Aug 2011, 19:56

... recent s-a discutat pe aceasta tema si aici :

http://www.rapitori.ro/forum/album_comm ... c_id=14117

... nu totdeauna esti insotit de cineva si singur ma indoiesc ca poti rezolva problema folosind metoda din filmulet
... chiar daca esti insotit , nu oricine are "sange in instalatie " ca sa aplicxe metoda "retractoare" :lol:
... eu am patit-o si m-a salvat patentul
... port cu mine , totdeauna , un patent multifunctional... :wink:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 25 Aug 2011, 22:05

am "furat-o" si eu de doua ori. in acelasi loc din mana ca ala de pe filmuletz.
numai ca mie mi-au intrat doua carlige din tripla. m-am depanat tot cu multifunctionalul. e mai eficient patentul ca un bisturiu :lol:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 25 Aug 2011, 22:19

Cind avem asa o problema,intii savuram momentul,apoi ne descurcam.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 25 Aug 2011, 22:23

ce savoare :lol: :lol: :lol:

culmea e ca m-a durut dupa ce am scos tripla. atunci, pe loc,nici un pic :roll:

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 25 Aug 2011, 22:26

Hahahha... ce sadice faze. Am patit-o de nenumarate ori.
Patentul e de baza!
Dar la carlige mari (3/0 in sus) e mai bine sa il impingi pana ii iese contra afara, tai varful cu contra cu tot si il scoti lejer afara. Nu doare aproape deloc.
Sfat important: fa toata faza cat mai repede dupa accident.
Dupa juma de ora nu o sa vrei nici sa respiri in zona aia... hahahah

Alt sfat important: trage de el cu patentul cat de tare poti, strangand patentul la fel! Am avut un "rateu" cand incercam sa-i scot o ancora din deget la nevasta-mea... n-a mai vorbit o saptamana cu mine.

Treilea sfat: Daca ai peste atasat de cealalta ancora din vobler, omoara-l instant! Un pastrav de 2-3 kile care se zbate nu e chiar interesant cand e atasat de un carlig in carnea ta... Oricum nu incerca sa-i scoti carligul: te chinui si il chinui fara rezultat. Freaca-i rapid una in cap si termina cu el - singura rezolvare!

Am mai avut una nasoala:
Agatatura pe un raulet de munte, intr-un bolovan de vis avis. Fortat la maxim. Voblerul zboara cu 1000 de km pe ora si ma loveste in genunchi ca un glont (CD7). Rezultatul: doua ancore in carne chiar deasupra genunchiului.... prin pantaloni... am injurat putintel...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 25 Aug 2011, 22:39

cel mai bun al treilea sfat .
nu folosesc mincioc. grip numai ala cu cinci degete.
asa am furat-o .prima oara c-o stiuca pe urma cu-n avat.
foarte misto.chiar simti ca traiesti :lol: :lol: :lol:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 25 Aug 2011, 22:39

abia astept sa am in Ro un pastrav de 2-3 kg agatat in cirlig,cu mine agatat de tripla.Ce-ti mai place sa ne chinui.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 26 Aug 2011, 02:33

old_radu scrie: ... nu totdeauna esti insotit de cineva si singur ma indoiesc ca poti rezolva problema folosind metoda din filmulet
... chiar daca esti insotit , nu oricine are "sange in instalatie " ca sa aplicxe metoda "retractoare" :lol:
daca esti singur cu barca sau daca insotitorul (insotitoarea) nu sta bine cu sangele pe conducta, la metoda cu firul e relativ simplu : legi capatul firului de ancora de la barca pe care o arunci si va scoate carligul la fel ca trasatura unui om. daca nu esti convins ca va merge cu ancora tragi la mal , legi firul de o cioata si demarezi in forta (asta presupunand ca ai motor ca la vasle devine problematica partea cu demaratul :roll: :lol: ) practic e acelasi principu aplicat la scoaterea maselelor cu clanta de la usa :wink:
daca nici una din cele de mai sus nu se potriveste in cazul tau ......... improvizezi la fata locului (sa nu mai zica pestii ca noi nu stim ce inseamna sa ai uncarlig infipt in carne).

Scrie răspuns