Cum scapam de carligul din deget

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de valy_pike » 10 Iun 2015, 21:24

Am patit-o si eu ! am tras mai tare de o....agatarura si ...5 minute me-am chinuit (eu si un vecin de pescuit) pana nu am taiat cu o lama de bisturiu (permanent in trusa)nu a fost chip sa o dau afara ! acum am vazut cum se scoate cu ata...
Imagine

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de valy_pike » 10 Iun 2015, 21:37

Ieri am repetat patania dar cu un clean mai imbracat in prima ancora ! cand sa`l prind se zbate si a doua ancora ....la mine`n deget .Singur pe balta cu toate ,,mosmoandele" (freo 3kg ,apa la rece,mancare...)in geanta frigorifica (de gat...).Cand se zbatea ....delir ,cum sa mai fac ceva .cu care mana ?! dreapta tineam pestele (cu ancora infipta`n ....plamani...) in stanga agatata ancora...m-am chinuit 10 minute sa o dau afara iar la un atac de avat mai rasarit a rupt carligul..... :oops:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de SF » 13 Iun 2015, 12:57

valy_pike scrie:Ieri am repetat patania dar cu un clean mai imbracat in prima ancora ! cand sa`l prind se zbate si a doua ancora ....la mine`n deget .Singur pe balta cu toate ,,mosmoandele" (freo 3kg ,apa la rece,mancare...)in geanta frigorifica (de gat...).Cand se zbatea ....delir ,cum sa mai fac ceva .cu care mana ?! dreapta tineam pestele (cu ancora infipta`n ....plamani...) in stanga agatata ancora...m-am chinuit 10 minute sa o dau afara iar la un atac de avat mai rasarit a rupt carligul..... :oops:
Ce bulan frate :shock: :lol: :lol:

Daca ii posibil sa-ti recomande SF un lucru , incearca sa pescuiesti liber de orice povara , niciodata si niciodata , lumea pescuieste pe tot globu , singurii subnormali care o fac cu chestii atarnate de ei is occidentalii de biblioteca , cred ei ca economisesc timp , ii o iluzie , consumism care freaca tampenia deja :wink:

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de valy_pike » 15 Iun 2015, 18:35

Cand i`l caut pe 3km de rau prin hatisuri ,rugi de mure, ghiorghinari,rape agatat de radacinile malurilor surpate ,de arat pe fata ,picioare si maini ca ....Rambo(zgariat de sus pana jos) in fiecare loculet de se poate da arunc de cateva ori ,nu pot lasa bagajul ...in urma !cateodata traseul asta i`l fac de 3-4 ori pe zi...sunt de cursa lunga...De multe ori se merita efortul ,5-6 kg clean de la 250gr in sus

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de MuskMd » 16 Iun 2015, 09:26

:lol: adevaru asa ie, cu atata ramai , distractia si o masa buna :lol:
:lol1:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de Pif. » 25 Iun 2015, 22:58

valy_pike scrie:Cand i`l caut pe 3km de rau prin hatisuri ,rugi de mure, ghiorghinari,rape agatat de radacinile malurilor surpate ,de arat pe fata ,picioare si maini ca ....Rambo(zgariat de sus pana jos) in fiecare loculet de se poate da arunc de cateva ori ,nu pot lasa bagajul ...in urma !cateodata traseul asta i`l fac de 3-4 ori pe zi...sunt de cursa lunga...De multe ori se merita efortul ,5-6 kg clean de la 250gr in sus
Asta da pescuit sportiv!
P.s da ,daca nu ai iatagan ca si Lavinia nu are rost :lol:

IQZero
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 24 Noi 2015, 11:00

Re: Cum scapam de carligul din deget

Mesaj de IQZero » 18 Dec 2015, 13:54

Cea mai simpla si eficienta metoda e cu un cutit, cutter...crestezi putin pe traiectoria inelului si tragi. O sa rupa, e adevarat dar se vindeca mai repede si mai bine daca are forma neregulata.

Scrie răspuns