Cum sa ne comportam sau cum sa nu ne comportam ..... !!!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Cum sa ne comportam sau cum sa nu ne comportam ..... !!!

Mesaj de nagy victor » 28 Oct 2009, 15:10

Intrati la '' Sceneta educativa ''

http://www.teardrop-productions.ro/vide ... ry.php?SID

ce parere aveti ?, ati trecut prin asemenea situatii ?, ce putem face sa le evitam ?
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Oct 2009, 15:37

Dar ce zici de situatia urmatoare??Ghioroc,lacul din stinga.Portiunea din mal,de la mijlocul lacului.In mijloc,balize profesionale din pet-uri,sau ampora,stabilizate cu caramizi,robinati defecti,sau alte greutati ecologice.Cam 10 la numar.2 corturi.3 crapari.Beti turta,cazuti pe linga niste saltele,printre pet-uri,pachete de tigari goale,conserve,stiuleti de porumb razaliti cu cutitul,in fundal un munte de peturi cam de 2m inaltime,cu baza sub forma de con,ramas de anul trecut.La 3 crapari sint 5 rod poduri cu 3-4 lansete fiecare.IN IARBA ACOPERITI DE FURNICI,SI MUSTE ZAC 3-4 CRAPI LA 2-4 KG BUCATA,PLUS UNUL PE 3SFERTURI CARBONIZAT PE UN GRATAR STINS.Un pescar de spinning trece pe linga ei cu lanseta in mina si geanta pe umar.Unul dintre crapari deschide un ochi si ridica capul.Spinningarul, il intreaba cu ochii pe crapii din iarba,daca merge ceva.Raspunsul este un mormait pe linga care grohaiturile lui bigfoot,par triluri de privighetoare,dupa care se intoarce pe cealalta parte si adoarme la loc......Pe linga faza asta sceneta aia educativa,este o adevarata inviorare.Pacat ca n-am camera....

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 28 Oct 2009, 16:01

Dar ce zici de situatia urmatoare : pescuiesti la spinning in aval de baraj linistit cu alti doi trei prieteni si mai mai apare un pescar la stationar care vine la 1-2m de tine si insira 5-6 lansete cu baboi de nu mai ai unde sa dai! Treaba asta cum se numeste?

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 28 Oct 2009, 16:49

Interesante filmul si initiativa.
Ma intreb insa ce "invataminte" trag asa personaje atunci cand se uita la el... :evil:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Oct 2009, 17:17

In Ungaria,pescarii romani pot pescui fie pe baza unui abonament anual,si deci sint inscrisi in asociatia care gestioneaza apa respectiva,fie pe baza unei taxe pe zi.Ai nostri se duc pe inserat,prind toata noaptea zeci de kg de peste,si dimineata o taie spre tara cu plinul facut.Cica maghiarii sau prins si de la anul vor impune anumite masuri.Cum sa fie civilizati acasa ,daca nici cind sint in vizita nu se pot abtine?

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 29 Oct 2009, 09:42

Aseara m'am dus la pescuit pe un baraj pe Olt. Fix 2 ore de lumina, am ajuns la 4:15 pe garla, pana am umflat barca, pana am intrat la garla, 4:30. Tot malul ocupat de 3 masini, 6 pescari cu cel putin 60 lansete la 1,5 m una de alta. Ati ghicit stimati prieteni, argeseni.

Lasand la o parte faptul ca am cautat ceva un loc pe unde sa intram, le'am ocolit frumos betele si ne'am ancorat la foarte mare distanta de mal. Cum am lasat ancora, cum au inceput injuraturile... Ne'am vazut de treaba, pana ne'au luat la tinta cu plumbii :lol: Cel mai vanos lanseu a fost la fix 1 metru de barca :lol: , moment in care am scos ancora si'am luat'o frumos spre mal. Le'am scos 10 bete si va jur ca daca nu erau oameni cu parul alb ii rupeam cu bataia. Si promit solemn ca la prima miscare de genul asta pe viitor dau in balta cu ei, sculele si masina.

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Mesaj de nagy victor » 29 Oct 2009, 13:41

Din pacate Bunul Simt , nu se poate cumpara datorita simplului fapt ca nu se vinde nicaieri !
Dar poti sa educi un copil in asa fel incit sa aiba Bun Simt !
Acum trageti voi concluziile !
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Mesaj de RipKid » 29 Oct 2009, 13:53

todi scrie:Aseara m'am dus la pescuit pe un baraj pe Olt. Fix 2 ore de lumina, am ajuns la 4:15 pe garla, pana am umflat barca, pana am intrat la garla, 4:30. Tot malul ocupat de 3 masini, 6 pescari cu cel putin 60 lansete la 1,5 m una de alta. Ati ghicit stimati prieteni, argeseni.

Lasand la o parte faptul ca am cautat ceva un loc pe unde sa intram, le'am ocolit frumos betele si ne'am ancorat la foarte mare distanta de mal. Cum am lasat ancora, cum au inceput injuraturile... Ne'am vazut de treaba, pana ne'au luat la tinta cu plumbii :lol: Cel mai vanos lanseu a fost la fix 1 metru de barca :lol: , moment in care am scos ancora si'am luat'o frumos spre mal. Le'am scos 10 bete si va jur ca daca nu erau oameni cu parul alb ii rupeam cu bataia. Si promit solemn ca la prima miscare de genul asta pe viitor dau in balta cu ei, sculele si masina.
iti dau dreptate in situatia de fata . pe unii nu trebuie doar sa-i injuri , eventual sa le dai si o mama de bataie ca mai apoi sa-si vada de treaba . cei mai multi din ei au si un tupeu nesimtit si chiar daca tu iti vezi de rapitorii tai zic ca le speri pestii . eu patesc in fiecare week-end pe garla , pe buzau , 99 % dau la stationar si deabia ma strecor si eu printre ei cu voblerele mele . se mai gasesc unii destepti care sa comenteze si in mai mult de jumatate de cazuri n-am ce sa le zic si pentru faptul ca sunt mic , deabia 18 ani , 1.77 , 68 kg . asta e viata . asta e romania .

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 29 Oct 2009, 14:21

Dar chiar nu se mai poate frate, nici cu barca nu mai ai loc sa pescuiesti.

Ei stau cu saptamanile, cu lunile, cu mii de lansete, lasa mizerie, rup km de fir in balta, noaptea dau la agatat, urla, dau drumu la muzica, pun farurile pe balta, ocupa km de mal si mai au tupeul sa ne ia la injuraturi si sa faca tir cu plumbii pe noi.

Da'o ma in pizda ma'sii, nu pot frate in loc de 15 sa dea cu 5? CA ORICUM NU PRIND? Oricum le agata? Vin si insira 30 de lansete pe deversor, in agatatura agataturii si locul unde s'au inventat pietrele, din care mai scot tefere maxim 5...

N'am nimic cu baietii de pe forum din Arges sau hunedoara, dar cele mai ale dracu' specimene de'aici sunt... Cea mai mare mizerie, cele mai multe bete. N'ai pomenit...

Si cu asta inchei: anul trecut am numarat pe malul Dunarii, pe o lungime de 6-700 m, 87 de lansete apartinand unei shock-team de doi pescari din Hunedoara. Si in cei cativa metri dintre ele mai aparea cate un pripon...

Avatar utilizator
mihaip
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 29 Mar 2005, 20:08

Mesaj de mihaip » 29 Oct 2009, 15:18

Hunedoara RULEZ! Si la inundatii erau in pole-position. Era turism, veneau cu microbuzele la Bistret!

Scrie răspuns