Cine l-a votat pe Iohannis?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de gyrgy » 18 Noi 2014, 15:44

Pensiile "garantate de Constitutie"au mai fost taiate odata domnule Cristian Ene, de catre cei care stau acum in spatele lui Iohannis...la fel si salariile bugetarilor...si unii si altii (ma refer la politicienii din spatele candidatilor) sunt plini de pacate, cu toate astea cand am ajuns in cabina de vot am pus stampila pe Iohannis pentru ca nu-i suport pe lasi si pe aroganti...si pentru ca un presedinte cu o alta mentalitate (nu cea Damboviteana) poate va face ceva bine pentru tara asta si pentru locuitorii ei...Stima si numai bine.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de cristian.ene » 18 Noi 2014, 16:17

gyrgy,

pensiile nu au fost diminuate doar salariile bugetarilor, cei din privat au fost dati afara sau au avut scaderi ale salariilor de 30-60% doar ca au inteles altfel influenta crizei.


,,Din fericire pentru pensionari, în luna iunie 2010, Curtea Constituțională a României a declarat reducerea pensiilor cu 15% ca fiind neconstituțională. În acest simplu sens, atât lui Constantin cât și altor pensionari NU le-au fost reduse pensiile, NU le-au fost furate pensiile, cum susține Victor Ponta și aparatul lui de propagandă electorală. A existat intenția de a fi reduse pensiile, corect, însă rezultatul final a fost că pensiile au fost doar înghețate, nu diminuate.,,

si aici textul integral http://www.contributors.ro/administrati ... or-furate/
evident pot si gasite si alte articole documentate

Cand esti neinformat sau prost poti sa inghiti orice manipulare grosiera si ma refer aici la sustinatorii rurali care nu stiau nici numele complete ale celor 2 finalisti.

https://www.youtube.com/watch?v=VxfJNHVv8kM

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de cristian.ene » 18 Noi 2014, 16:25

Ponta dezbracat cu metoda pentru cine are rabdare sa citesca

http://www.contributors.ro/politica-doc ... lui-ponta/

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de cristian.ene » 18 Noi 2014, 16:46

Un alt portret al lui Ponta facut de o canalie mult mai inteligenta http://sov.ro/2014/11/14/capitolul-2-bi ... -tampenii/

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de Cucu Ionel » 18 Noi 2014, 17:07

Cristian Ene, ori o faci in necunostinta de cauza ori o faci intentionat :?: Nu s-au micsorat prin taieri de pensii ci s-au impozitat, astfel ca toate pensiile care depaseau o anumita suma, nu mai retin exact, parca 750 lei, erau impozitate cu un anume procent, dar nu procent din suma care depasea aceasta suma minima ci din toata pensia! Astfel, tatal meu care avea o pensie putin peste 800 lei a ajuns sa ia mult mai putin de aceasta suma minima de 750. Ti se pare corect? Iar acesti oameni, care au facut asa ceva, se afla acum in spatele actualului presedinte ... Asta ca un ex. concret, nu despre lozinci si manipulari dinspre televiziuni.
A, si apropo de manipulari, nu numai a televiziunilor, stii ca au fost cozi la sectiile de votare din diaspora si-n 2009 si multi oameni n-au putut vota? Dar atunci n-au existat unii baieti "buni" intre cei care stateam la rand si care sa agite spiritele, am stat linistiti sa votam, ca n-am reusit este alta mancare de peste. :( Te las pe tine sa judeci despre cine crezi ca stia de situatie si a stiut s-o fructifice in avantaj propriu, sigur, cred, nu Iohanis sau Ponta! :twisted:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de D_ali » 18 Noi 2014, 17:46


cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de cristian.ene » 18 Noi 2014, 17:50

Nu apar ACL(noul PNL) trebuei sa isi faca si ei curatenie in ograda dar tot ce s-a tras a fost promovat de Iliescu si Nastase sunt doar mediocritati depasite de functiile la care au ajuns prin tumbe fara acoperire. Dottore Ponta e un farseor de ,,elita,,

Bolnava nu este doar clasa politica :wink:

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de pescardeclean » 18 Noi 2014, 19:45

Nu, bolnava nu este numai politica, bolnav este tot sistemul care a inchis spitale fiindca nu erau rentabile, bolnavi sunt oamenii care care au impresia ca numai ei au dreptate si restul sunt prosti, bolnavi sunt cei care voteaza nu pentru ca ar sti de ce, ci pentru ca asa a vazut el/ea pe facebook.
Ai dreptate, Cristian, sunt o gramada de lucruri bolnave in tara asta, dar dreptul meu de a nu fi de acord cu tine este unul dintre putinele lucruri sanatoase, si care pe multi ii irita.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de Zamfi » 18 Noi 2014, 19:57

Imagine
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Re: Cine l-a votat pe Iohannis?

Mesaj de pescardeclean » 18 Noi 2014, 20:18

Este citatul care mi-a ramas in minte de cativa ani si pe care incerc sa-l pun in practica de cate ori am ocazia. Parerea mea este ca acest mesaj este esenta democratie. :respekt:

Scrie răspuns