Câinii maidanezi

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Câinii maidanezi

Mesaj de geppetto » 05 Sep 2013, 17:11

Dragi Earthlings, vă invit să vă dați cu părerea. Vorba aia, sunt și ei niște suflete...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Adi G » 05 Sep 2013, 18:15

Eutanasiati toti de la A la Z...... inclusiv "suporterii" lor....
Parerea mea...... :lol:
Cui ii plac, sa-i ia acasa, sa-i vaccineze..... si sa-i pupe sub coada..... :lol:
Serios vorbind, miile sau milioanele de maidanezi sunt o rusine pentru tzarisoara noastra..... de parca n-am avea deja destule.....

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de attilaf » 05 Sep 2013, 18:19

Eu i-as eutanasia mai intai pe cei ce au mancat banii destinati sterilizarilor de 10 ani incoa', si apoi, dupa ce as termina cu ei, as trece la caini.

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de adyopo » 06 Sep 2013, 06:30

Cu sterilizarile nu rezolvi nimic, instinctul de haita tot ramane oricat ar fi de blajin cainele dupa aceasta masura si cainii nu vor sa ne fu** vor sa ne muste. Dar da, s-au cheltuit niste bani aiurea pe sterilizari, moacele de la ONG-uri urlau dupa sterilizari si nu vroiau sa vada nici un alt mod de rezolvare a problemei, deci pe undeva vina ar fi si a moacelor ONG-iste. Solutia este exterminarea tuturor maidanezilor sau cainilor prinsi pe strada (indiferent daca au stapan sau nu).
Hug me, I'm mentally unstable!
Imagine
Imagine

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de zavera » 06 Sep 2013, 08:15

A pierit un copil. în circumstanţe absolut tragice. Dumnezeu să-l odihnească şi să-i ajute părinţii să treacă peste această tragedie!
Pentru că durerea este şi va rămâne, a părinţilor.
Politicienii lăcrimează ipocrit, primarii se scuză, presa face rating, cetăţenii indignaţi exprimă păreri radicale (se pricep, nu se pricep, nu contează). Asta până la următoarea nenorocire, care să le reţină atenţia.

Poate chiar până la meciul de diseară, care, dacă se termină prost...vai şi amar.

A murit un copil nevinovat! Trist, sfâşietor de trist.
Dar sutele de bebeluşi abandonaţi în spitale (cei, cât de cât, norocoşi), pe maidane, în ghene de gunoi, pe câmpuri...ce facem?
Dar cu cei cca 17.000 de copii ai străzii (conform datelor oficiale), care vagabondează, cerşesc, fură, dorm prin canale şi de multe ori produc alţi copii ai străzii, fără identitate, ce facem?
Dar cu sutele de ucigaşi de copii, la beţie, furie, gelozie, ce facem?
Cu pedofilii ? Cu copiii vânduţi, unii chiar înainte de a se naşte?

În cazurile de mai sus, ca şi în altele pe care nu le mai enumăr, ce facem, pe cine euthanasiem?

Nu este vina câinilor că s-a ajuns aici, ci a oamenilor. Mulţi dintre ei au funcţii, cariere, nume şi prenume...

Eu vă propun să ne indignăm pe cine trebuie. Dacă o vom face, problema câinilor se va rezolva mult mai uşor.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de MuskMd » 06 Sep 2013, 08:23

:) ...ok , sa ii omoram si pe ei :D :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de anem » 06 Sep 2013, 08:39

zavera scrie: [.....]
Nu este vina câinilor că s-a ajuns aici, ci a oamenilor. Mulţi dintre ei au funcţii, cariere, nume şi prenume...
[.....]
un pasaj care merita citat (ca de altfel intreg raspunsul) si pe care poate cativa indivizi de pe aici ar trebui sa il reciteasca.

idei pentru problema sunt:
MuskMd scrie::) ...ok , sa ii omoram si pe ei :D :lol:
si sunt idei bune rau :bere:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de geppetto » 06 Sep 2013, 08:47

Despre eutanasiere, ce am învățat de la cei care se împotrivesc:

"Legea este o rusine pentru specia umana. Daca ii omoram pe toti, intr-un an vor fi peste 50.000 de comunitari din nou pe strada. Solutia sta in sterilizare", a declarat Szobi Cseh.

*Lui Szobi Cseh nu i-a plăcut matematica deloc.

"Gesturile pe care le-am facut in timpul flashmob-ului inseamna: "Domnule presedinte, gandeste cu inima!", a spus si Roxana Andronescu.

*Roxanei nu i-a plăcut biologia, altfel ar fi știut până acum că alt organ e responsabil cu gândirea.

"Sa-mi arate mie cineva un om care nu se dezlipeste de mormantul prietenului sau, asa cum fac cainii cu stapanii lor, iar atunci o sa iubesc oamenii mai mult decat animalele", e de parere Eugen Cristea.

*Eugen iubește orice alt animal, numai om să nu fie. Cu toate astea, animalele gustoase din abatoare sunt dezamăgite.

adyopo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 02 Noi 2009, 17:53
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de adyopo » 06 Sep 2013, 09:17

Ma, la unii om <=> animal? Inteleg sa-ti tii animalul in casa, nu pe strazi. Poate cainii sunt cumva specii protejate pe aceeasi treapta cu tigrul bengalez si nu stiu eu.

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de audumbre » 06 Sep 2013, 09:29

Eu zic sa facem si un ban. Ii exportam la chinezi. :lol:

Iubesc animalele dar nu sunt de acord cu cainii pe strada. Am si eu caine dar il tin in curte. Vina o poarta oamenii, intr-adevar, dar ce le putem face ? Sunt prea multi.
Nu de putine ori era sa-mi rup gatul cu masina din cauza lor.

Daca va e mila sa-i omoram , cand sunt calcati de masini pe strada , nu va mai e mila ? :roll:


De undeva trebuie sa plece curatenia. Eu votez pentru, din pacate.
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Scrie răspuns