Boxerul . Un caine cu suflet urias .

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de modigliani » 31 Dec 2010, 14:13

Boxerul . Aparent un caine grobian , nataflet , natang sau chiar nehotarat . Asta categoric pentru cei straini de aceasta rasa , pentru cei ce-i au in casa sunt o comoara de nepretuit .

Se spune despre boxeri , total nefondat , ca sunt balosi . Ei bine , mai putin cazurile exceptionale , nu sunt mai balosi decat alte rase . Paradoxal , multi confunda boxerul cu alte rase ca : bulldogul , mastifful , mastino napoletano , etc . S-a perpetuat ideea ca un bot tuflit este al unui caine balos .

.........................................

Sa voirbesc eu despre boxeri , si-am sa vorbesc de pe pozitia unui crescator impatimit al acestei rase :

IN PRIMUL RAND este un caine ce iubeste neconditionat stapanul si iubeste sa invete de la acesta . Exact cum auziti , iubeste sa invete ! Parca-i constient ca s-a nascut doar cu bunavointa si e la fel de constient ca are multe de invatat . Spre deosebire de alte rase se intalnesc foarte rar boxeri incapatanati , exemplare ce nu vor sa invete .

Mai se spune despre ei ca sunt ,, Cainele Doica " . TOTAL ADEVARAT !!! Avand copilul mic , iarna , ieseam la cumparaturi . Copilul adormea iar noi il lasam in capatul pietei doar in grija cainelui . La intoarcerea noastra la carucior gaseam lume stransa ca la balci , cainele scos din minti cu atata public , iar publicul felicitandu-ne pentru caine si povestindu-ne ca la momentul la care copilul s-a trezit cainele a hatanat caruciorul inainte si-napoi miscand de osia din fata a acestuia , insa maraiand totusi protector la cei ce voiau sa vada asta de mai deaproape .

Pe masura ce m-am familiarizat cu rasa am ajuns sa-i fac sa inteleaga anumite comenzi prin DOAR O SINGURA LECTIE DE DRESAJ ! Fireste , avand totaluyl lor concurs .

Sunt multe , multe , multe de povestit despre ei , o s-o facem probabil in timp si pe rand . Dar ca sa-i raspund lui Luci T , da , boxerii suporta cu stoicism masina , barca , iesirile de cateva zile , singuratatea pe perioada lunga si multe altele . In schimb nu suporta frigul , pedepsele indelungate ( ii intristeaza peste masura , nu-i face sa devina agresivi ) , ranchiuna si fatarnicia .

Cel mai special la ai mei este faptul ca ..... ,, Miros " loviturile si se straduiesc sa le oblojeasca dormind pe zona lovita . Cand spun lovituri ma refer la cele fizice si lipsite de efecte externe . Pur si simplu lovituri .

O sa vorbesc pe indelete altadata cum participa ei la ,, loviturile " sufletesti prin care trecem noi , membrii familiei .

Fug la masa si in functie de interesul vostru pentru ei , boxerii , revin cu detalii !

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 31 Dec 2010, 14:17

Astept detalii :D

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 31 Dec 2010, 14:57

DidelPro scrie: Ciine perfect in afara de Zair si .....
Da , Zair al meu este CAINELE PERFECT , cainele ideal . Beneficiaza de o statura impecabila inscriindu-se detasat printre cele mai frumoase exemplare ale rasei , are un cap de exceptie cu o mimica total masculina ( cunoscatorii stiu ce spun prin asta ) . o osatura si-o masa musculara de invidiat si-o inteligenta absolut iesita din comun .

Va spuneam ca le place sa invete . Ei bine , va povestesc despre prima pescuiala cu Zair :

Sunt 10 ani de atunci , dadeam predilect la stationar pe statatoare . Cracane , lansete , saculeti , bambine , alea-alea . Se uita la mine nedumerit incercand ca parca dintr-o datorie , ca dintr-un soi de solidaritate sa inteleaga ,, ce dracu' tot mosmondesc din alea " .
Dupa ce-am asezat lansetele pe cracane a urmat , fireste , o perioada de liniste si totala nemiscare . Zair se plictiseste si se culca la picioarele mele dar cu ochii spre ,, nenorocirile " alea de tocmai umblasem la ele si din care nu intelesese nimic .
La un moment dat , atat mie cat si lui ne atrage atentia o bambina ce se zbate in fir . Eu stiam ce inseamna asta , el nu . Eu sar de pe scaun , sare si el si latra neconditionat , ..... urmeaza o scurta perioada de agitatie din partea mea la care participa la fel de agitat fara sa stie de ce anume , .... la final de agitatie de capatul firului apare zbatandu-se un ciortan de cam 2,5 kg ..... pe care Zair il ,, cearta " ca-n anu' mortii , .... il scot in minciog ..... scoatand cainele din sarite ( !!! ) nestiind , saracu' , ,, ce dracu'-i ala ? " , .... dupa care reasez lanseta pe cracane .

Ei bine , din acel moment ( unul singur , retineti ! ) eu nu mai am nevoie de senzori , de leduri , sau de alte avertizoare pe fire . Zair e-n stare sa stea toata noaptea cu ochii pe bambine , si-n cazul in care trage la una dintre ele se repede in dreptul ei cu l.a.ba ridicata si cu ochii catre mine . Fereasca Dumnezeu sa dorm sau sa nu fiu atent , .... e-n stare sa-mi sfasie pantalonii tragandu-ma catre aceasta . Toate astea in liniste , pentru ca-ntre timp a mai invavat ca la peste ..... se face liniste , nu scandal !

A asociat intr-o singura ocazie ca bataiala bambinei este urmata de agitatia mea , iar agitatia este urmata de aducerea la mal a unei ..... chestii care pute si se zbate lovindu-l peste nas cu coada . Ori .... asa ofensa din partea ,, chestiei " , el , un caine de origini germane ..... nu suporta , nene , deloc ! :D :D :D

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 31 Dec 2010, 15:03

omule,
tu povesteste ce vrei mai departe, dar......povesteste ca o faci al naibi de frumos.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 31 Dec 2010, 15:10

asta da strike indicator.
Ma intreb cum se poate folosi la musca :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 31 Dec 2010, 15:15

Tavi scrie:asta da strike indicator.
Ma intreb cum se poate folosi la musca :D
:D :D :D :D :D :D iti spun eu cum : ii arati un baboi d-ala de cauti tu cu lanseta si cu musca , ii spui ,, Cauta tata , cauta !!! " si te asezi la bere ! Sa dea dracii de nu-ti da apa la o parte cautand scos din minti ,, nenorocirea " !!! :D :D :D

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 31 Dec 2010, 15:27

:D foarte tare :D

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 31 Dec 2010, 15:48

Diferenta dintre "zair"si un :baiat" de 10-12 ani...este...mare....
exceptiile confirma regula....
imi este frica de ei(de "zair" putin),dar sunt pe "sufletul"meu.
Cinstit :"ii prefer,la prieteni!...pe bune...
ps in decurs de 60 de ani am fost muscat de 5 (cinci)ori,de 4 ori de ciini prietenilor!!!!!!!!!!!..."intra frate ca nu musca,e cuminte"......vai burta mea!!!!
...cele bune...

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 31 Dec 2010, 15:49

foarte tari astia care aveti catei
din pacate eu la blok nu vreau sa chinui pe nimeni
ps
apropo de "cauta" am un pretin care avea un brac si cind ii spunea cauta era in stare sa isi toceasca picioarele sapind in orice suprafata

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 31 Dec 2010, 16:01

@obi...stateam la bloc...mi a fost sparta casa...nevastamea era "ANTI"....si Baneasa(aveam un prieten acolo)l am luat pe MAXone(casat,o lupoaia...Madona(avea 13 ani) se cuplase cu un comunitar....si a iesit el....
aproape zair(dar mai si musca).....am stat linistit, usa nu se mai inchidea cu cheia...singura problema...:"nu adoarme decit in sufragerie"....
Pe "DOSA"...am primit o la 5 luni din Ucraina...a durat putin sa invete "limba"
...dar a meritat...acum are fizicul unei aruncatoare de greutate+vocea lui Calas....cele bune...

Scrie răspuns