Boxerul . Un caine cu suflet urias .

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
laurul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 112
Membru din: 18 Ian 2011, 16:42

Mesaj de laurul » 07 Mar 2011, 19:29

dumnezeu mi-a dat putere..... am pierdut trei prieteni adevarati pana acum...
am doua fete..una de 8 si una de 9 ani....si sper sa pot indura cat mai tarziu devastarea si pustiirea adusa de trecerea lor in nefiinta....

atata sper...ca atunci cand voi trece si eu ..pe vesnicele plaiuri ale vanatoarei si pescuitului...sa ne reintalnim cu totii...
cred ca de abia atunci..voi atinge ...FERICIREA!

mai am un baiet de 4 ani si o fata de un an...niciodata nu vor fi ca raposatii...dar e cert ca in felul lor vor fi cei mai buni si credinciosi prieteni , pardon caini

Mihai.... sa-ti dea Dumnezeu puterea sa induri.....eu nu credeam ca pot....

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 07 Mar 2011, 20:30

Modigliani,
Cititndu-ti randurile din care plange jalea, imi e limpede ca Zair a fost un caine fericit alaturi de tine, iar gandul asta ar trebui sa-ti poata ostoi durerea. A fost iubit si n-avea cum sa nu-ti simta dragostea pe care, mult prea evident, i-ai purtat-o, constient sau nu. Iar tu l-ai meritat pe el, la randul tau...
Dumnezeu sa-ti dea putere sa-ti recapeti echilibrul. Stiu ca e greu si niste cuvinte sterpe nu ajuta...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 07 Mar 2011, 20:51

Musti scrie: imi e limpede ca Zair a fost un caine fericit alaturi de tine. A fost iubit si n-avea cum sa nu-ti simta dragostea pe care, mult prea evident, i-ai purtat-o, constient sau nu.
Am avut permanent grija sa etalez sentimentele ce i le-am purtat . Poate tocmai asta l-a ,, format " pe acest caine in acest minunat companion ce acum il deplangem intreaga familie . Si am fost mereu constient de cat inseamna pentru mine . Ca raspuns neconditionat la asta ..... mereu a avut grija sa arate cat insemnam noi pentru el !
Musti scrie:Stiu ca e greu si niste cuvinte sterpe nu ajuta...
Musti , .... prieteni , .... de ce credeti ca-mi expun dezinvolt sentimentele ? Tocmai pentru ca stiam ca vor veni de la voi cuvinte ce eu nu mi le puteam spune , cuvinte deloc sterpe , cuvinte ce ma ridica si-mi dau ceea ce-mi lipseste acum . Nici nu va dati seama cat inseamna pentru mine ( pot noi ) vazand ce ne spuneti ........

Va multumesc din suflet !!!


Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de kingofbeasts » 04 Apr 2012, 00:40

la vremea respectiva n-am vazut topicul asta si acum, pe de o parte, imi doresc ca nici azi sa nu-l fi vazut . rana la mine inca sangereaza si adevarata anvergura a pierderii probabli o voi simti abia peste o luna cand lipsa ei , ca despre o ea vorbim, se va face simtita pe malurile unui Olt furibund unde pazea cortul in inima junglei si ne muncea cu diverse provocari in pauzele de pescuit. nu are rost sa mai spun ca oriunde arunc privirea in casa o vad ca pe umbra care ma urmareste permanent , ca evit sufrageria ca sa nu vad fotoliul din care se uita la Animal Planet sau ca uneori dimineata ii aud respiratia ca atunci cand punand botul pe pat langa laptop ma tintuia cu privirea asteptand sa ma trezesc.
E drept ca nu era Boxer si, din punctul asta de vedere ma simt off-topic dar, n-am putut sa ma abtin sa nu scriu aceste rinduri.
Ma consolez cu ideea ca in scurta ei viata a avut parte de tot ceea ce a fost mai bun si a avut experiente pe care putin oameni le-au simtit (ca sa nu mai vorbesc de caini). De fapt asta a zis si vet-ul ca a murit "din prea multa dragoste" . Poate e greu de inteles cum ajunge cineva sa umanizeze un animal insa, atat timp cat acel animal a devenit parte din familie si se comporta uneori mult mai uman decat oamenii din jur, e chiar greu sa n-o faci.
Nu ne ramane decat sa speram ca undeva acolo exista si un rai al lor , al "cateilor".
Pe de alta parte, ma bucur ca macar acum am dat peste acest topic, ma bucur ca exista si altii ca mine pe aici , care pun semnul = intre toti membrii familiei indiferent daca au sau nu coada si din punctul asta de vedere nu-s singurul care a luat-o pe aratura intr-o societate in care banul si interesul ii determina pe prea multi sa calce peste cadavre .
Celor care inca mai aveti caini nu pot decat sa va doresc multa sanatate impreuna iar pe restul nu pot decat sa va indemn sa va luati unul indiferent de rasa sau de Pedigree si viata vi se va schimba in bine .

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de MuskMd » 04 Apr 2012, 08:38

frumos povestit....

la noi famelionul s-a completat in ultimele 6 luni cu astia :D

Imagine

Imagine


.... cea mai buna rezolvare a dorului de caine...e alt caine :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de modigliani » 04 Apr 2012, 21:13

MuskMd scrie:... cea mai buna rezolvare a dorului de caine...e alt caine :D
Prietene, imi pare rau, dar gresesti !
Un alt caine e ...... ALT caine .

Nimeni vreodata , caine , om , fiinta nascuta si alaptata din mama , ....... nu-l va inlocui pe Zair . Nu am cum sa-ti povestesc ( nu-mi ajunge vocabularul ) , nu am cum sa-ti descriu relatia mea cu cainele asta ........ Au trecut 13 luni de cand nu-l mai am si , la modul propriu , .... ma simt "amputat" .

Orice alt caine , indiferent de ce merite poate avea ........ nu-mi va fi decat o "carja" cu care merg mai departe .

Nimic vreodata nu-mi va ostoi nevoia unei fiinte ce tremura toata la intrarea mea in casa dupa o zi de munca . Dar , la fel , ..... ZAIR RAMANE ..... ZAIR ! Deloc intamplator am spus ca este si va ramane cainele vietii mele . Nu ma joc cu cuvintele , stiu exact ce spun ........ Si nu vreau cu asta sa ajung in patetic , dar asa este !

..................................... Inca-l am pe fii-su . Si-oi mai avea si altii ( am decis ca nu pot trai fara un caine ) . Dar niciodata-n viata vre-un caine nu se va ridica la nivelul la care s-a ridicat Zair ......... Si nu-s deloc subiectiv .

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de adiwolf » 04 Apr 2012, 22:06

kingofbeasts scrie:.............Poate e greu de inteles cum ajunge cineva sa umanizeze un animal insa, atat timp cat acel animal a devenit parte din familie si se comporta uneori mult mai uman decat oamenii din jur, e chiar greu sa n-o faci.....
nu.
nu poate fi greu de inteles in astfel de conditii.
poate fi greu de inteles cum de oamenii ajung sa se comporte ca niste animale.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de DidelPro » 05 Apr 2012, 06:34

Salut. Am avut ciini toata viata (unu, sau doi ca acum). "Amedeo",are dreptate, Zair a fost un ciine cu care cred ca te intilnesti o singura data in viata. Cind l am cunoscut mi a adus aminte de dragul meu "Spic". Un "militian",care din prima, in decurs de 1 an si ceva a ajuns "lord" . A fost primul meu copil si timp de 16 ani m a desfatat cu felul si devotamentul lui.
Asa ca toti au un 'suflet urias'. Cele bune.
ps pentru mine toti, comunitari sau cu pedigre,sunt parte din viata noastra.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de modigliani » 10 Apr 2012, 21:42

DidelPro scrie:Salut.
"Amedeo",are dreptate, Zair a fost un ciine cu care cred ca te intilnesti o singura data in viata. Cind l am cunoscut .....
Didel are dreptate . Zair al meu a marcat la propriu pe oricine l-a cunoscut .

..........................................

Aduc acum , poate prea tarziu , mii de multumiri prietenilor mei Didel si Melculbeat ( si sotiei acestuia , Alina ) , care-au decis sa ne fie alaturi la momentul la care Zair a fost eutanasiat . Ne-au sustinut moral mai m ult decat pot eu povesti acum in scris . Inca odata MII DE MULTUMIRI !!!

. Si mie cat si lor ne va fi probabil greu de spus daca mi-au fost alaturi mie , familiei mele sau lui Zair in sine .


A fost un episod in viata care mi s-a sculptat in suflet . Au fost OAMENI care s-au aplecat inspre drama zilei in care-am hotarat ca Zair ..... trebuie sa plece , sa nu mai sufere . ( sunt chestii despre care , oricat as vrea sa scriu , nu-mi ajunge vocabularul si tastele )

.........................................

In fine , ca sa fiu optimist evoc un proverb spaniol : "ASTAZI ESTE PRIMA ZI DIN CAT TI-A MAI RAMAS DE TRAIT . "

Il mai am pe Pogo . Din nefericire , genetic , urmeaza problemele tatalui sau . Avand deja precedentul ca experienta am demarat investigatiile medicale . Dar , evident , intr-o zi anume vom ramane si fara el .
Ne vom lua altul . Obligatoriu boxer !!! Personal , fara a aduce vreo ofensa crescatorilor altor rase , nu concep sa cresc altceva .

Atat ma rog , in virtutea faptului ca stiu deja cam ce simte si cum gandeste un boxer , ...... sa nu-i mor eu lui . Ci el mie ! Imi asum deplin si total constient suferinta . Dar unui boxer ii va fi absolut infernal ca ....... eu sa-i plec din viata , ca el sa ramana fara mine . Nu va putea deloc intelege sau accepta ca acest lucru poate fi posibil ......

Scrie răspuns