Boxerul . Un caine cu suflet urias .

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 05 Mar 2011, 23:28

Ms mult Adi .....

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Mar 2011, 23:35

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 06 Mar 2011, 09:26

:cry:
Imagine
poza preferata a sotiei:
Imagine

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 06 Mar 2011, 22:06

,, Zair al meu este CAINELE PERFECT , cainele ideal . Beneficiaza de o statura impecabila inscriindu-se detasat printre cele mai frumoase exemplare ale rasei , are un cap de exceptie cu o mimica total masculina ( cunoscatorii stiu ce spun prin asta ) . o osatura si-o masa musculara de invidiat si-o inteligenta absolut iesita din comun .

Va spuneam ca le place sa invete . Ei bine , va povestesc despre prima pescuiala cu Zair :

Sunt 10 ani de atunci , dadeam predilect la stationar pe statatoare . Cracane , lansete , saculeti , bambine , alea-alea . Se uita la mine nedumerit incercand ca parca dintr-o datorie , ca dintr-un soi de solidaritate sa inteleaga ,, ce dracu' tot mosmondesc din alea " .
Dupa ce-am asezat lansetele pe cracane a urmat , fireste , o perioada de liniste si totala nemiscare . Zair se plictiseste si se culca la picioarele mele dar cu ochii spre ,, nenorocirile " alea de tocmai umblasem la ele si din care nu intelesese nimic .
La un moment dat , atat mie cat si lui ne atrage atentia o bambina ce se zbate in fir . Eu stiam ce inseamna asta , el nu . Eu sar de pe scaun , sare si el si latra neconditionat , ..... urmeaza o scurta perioada de agitatie din partea mea la care participa la fel de agitat fara sa stie de ce anume , .... la final de agitatie de capatul firului apare zbatandu-se un ciortan de cam 2,5 kg ..... pe care Zair il ,, cearta " ca-n anu' mortii , .... il scot in minciog ..... scoatand cainele din sarite ( !!! ) nestiind , saracu' , ,, ce dracu'-i ala ? " , .... dupa care reasez lanseta pe cracane .

Ei bine , din acel moment ( unul singur , retineti ! ) eu nu mai am nevoie de senzori , de leduri , sau de alte avertizoare pe fire . Zair e-n stare sa stea toata noaptea cu ochii pe bambine , si-n cazul in care trage la una dintre ele se repede in dreptul ei cu l.a.ba ridicata si cu ochii catre mine . Fereasca Dumnezeu sa dorm sau sa nu fiu atent , .... e-n stare sa-mi sfasie pantalonii tragandu-ma catre aceasta . Toate astea in liniste , pentru ca-ntre timp a mai invavat ca la peste ..... se face liniste , nu scandal !

A asociat intr-o singura ocazie ca bataiala bambinei este urmata de agitatia mea , iar agitatia este urmata de aducerea la mal a unei ..... chestii care pute si se zbate lovindu-l peste nas cu coada . Ori .... asa ofensa din partea ,, chestiei " , el , un caine de origini germane ..... nu suporta , nene , deloc !"


......................................................................................

...... Scriam asta candva plin de bucurie , plin de incantare la faptul ca Dumnezeu mi-a dat sa am un asemenea caine . Am gasit-o pe net , pe unde-o pusesem atunci . De ce am cautat-o ? Pentru ca mi-e dor de el . ...... Zair nu mai este . De ieri . Dupa 11 ani de stat langa noi , de dormit docil la picioarele noastre , de tremurat de emotii la venirile noastre acasa , de ..... mult mai multe decat as putea eu scrie aici si de a va povesti despre el si despre nobletea lui , .... Zair nu mai este .

De ieri de la pranz nu ma gandesc decat la el . Si printre ganduri imi fac scrupule pentru acele momentele din cei 11 ani in care ... nu m-am gandit la el . Mi-ar fi placut acum sa pot afirma ca acesti 11 ani i-am fost la fel de loial lui precum mi-a fost el mie .

Sa stins , domnii mei , cel mai bun caine din viata mea . Odata cu el si-o parte buna din mine , o parte ce-a cultivat-o , a creat-o , a generat-o prin prezenta lui si prin uriasul bun simt si devotament ce l-a dovedit in anii astia . Ma doare faptul ca despre aceasta parte a mea , aceasta ,, sculptura " a carui autor s-a dovedit a fi , pana acum nici n-am stiut . Azi , cand nu mai este , abia azi o vad . Si vazand-o , gasind-o-n mine , o gasesc ca fiind incompleta . Degeaba ma bucur acum de ea , degeaba , acum cand el nu mai e . Este o parte ce o am , o parte din el , o parte ce am mostenit-o de la el , un acel ceva ce are contururi clare dar care va parea vesnic incompleta . Trebuia s-o simt pana acum , trebuia sa i-o arat ca pe un elogiu , si asta in timp , pana ieri . Nu de azi incolo . Sau .... cine stie ? ... Poate , daca e adevarat si inca ma poate vedea , poate se va bucura sa vada cat m-a ,, format " si el pe mine , nu doar eu pe el .

Ca veni vorba : mi-a placut mereu sa cred ca l-am format , ca l-am dresat , c-am facut din el un caine de exceptie . Insa abia azi inteleg ce spunea candva maestrul Michelangelo :,, Statuia salasuieste-n marmura . Eu nu fac decat sa dau la o parte ceea ce-o tine departe de ochii privitorului " .
Cainele asta s-a nascut deosebit . Prin a considera ca ne-am completat unul pe altul se intelege ca doar am dat la o parte ceea ce impiedica ochiul sa vada ,, opera " .

Concret : s-a stins cel mai bun caine din viata mea . De pana acum si de-aici incolo . Multumesc Doamne ca mi-ai dat sa-l am . ............

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 06 Mar 2011, 22:39

Am citit ultimele pagini si sincer mi-au aparut lacrimi in coltul ochilor. Incerc sa inteleg prin ce treci dar evident este imposibil. Nimeni nu poate intelege suferinta ta. Regret nespus pierderea suferita. De copil imi doresc un partener din rasa boxer dar pana acum nu am reusit sa imi implinesc dorinta. Sper sa depasesti momentul acesta si gandindu-te la trecut sa iti amintesti cu placere momentele deosebite petrecute impreuna cu partenerul tau Zair. Toate cele bune. Dan

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 06 Mar 2011, 23:09

imi pare rau sa aud astfel de necaz , sper sa iti aduci aminte mereu numai de bucuriile pe care ti le-a adus acest catel si in acelasi timp ma bucur ca ai ramas cu o parte din el , cu Pogo

capul sus, numa bine :wink:

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 06 Mar 2011, 23:53

Sincere condoleante pictore :(. Si eu sunt constient ca "batrana" mea , nu peste mult timp il va urma pe Zair, pe drumul de fara intoarcere.:cry:

Te inteleg si o sa te inteleg si mai mult..cand o sa se intample. Un singur lucru este inevitabil...stii...Deci, putere iti doresc.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 06 Mar 2011, 23:59

Mersi mult prieteni !
ULK scrie: Un singur lucru este inevitabil...stii...
Candva , cineva din povestile mele spunea :

,, Singura certitudine din viata-i faptul c-ai sa mori " .

Intelegeam perfect sensul frazei . Au fost apoi momente-n viata cand sensul frazei a devenit realitate . Si nu-i usor deloc . Este , poate , .... sigur , .... mai usor citind ce-mi scrieti voi .

Multumesc ....

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 07 Mar 2011, 10:24

''Odata cu despartirea se naste amintirea.'' iar ''Amintirea este o forma de intalnire''

condoleantze ptr pierdere

Scrie răspuns