Boxerul . Un caine cu suflet urias .

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
RazvanG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 128
Membru din: 10 Dec 2013, 15:01

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de RazvanG » 11 Dec 2013, 10:26

MuskMd scrie:ma, io lupul si ciobanescul ii spalam la furtun ...maxim fun :D

dar perspectiva de caine in apartament ma duce catre rasele cu par scurt ... momentan dezbaterea e bull terrier vs bulldog francez si ma gandesc ca boxerul ar fi un compromis ok ....
Buldog Francez....am avut doi,din pacate fata s-a stins acum 3 luni.Sunt dementiali,ca fiecare caine de altfel. :respekt:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de modigliani » 11 Dec 2013, 11:06

Jedi scrie:Sint rase reticente fata de apa .....
Nu exista o regula in sensul asta la boxeri . Cresc boxeri de cand ma stiu si se comporta absolut diferit ( fara vreo cauza anume ) fata de apa .

Basty - boxerul care mi-a vegheat copilul , bebelus fiind , noapte de noapte pana la 2 - 3 ani ai acestuia - efectiv se SCUFUNDA dupa mine in apa . Cu totul ! Nu odata am iesit cu el pe umeri , plin de zgarieturi , de la ghearele ce incercau sa se agate de mine . Era de un devotament de-a dreptul "suicidal" . Dispaream in apa , .... o lua ca pe un pericol pentru mine si se scufunda sa ma caute .
Nu sustin aici ca era un "diver" . Ci ca i se rupea lui ca inghite apa si pe nas si pe gura . Ajunsesem sa evit sa-l las liber cand inotam si ma scufundam . Dar asta ducea aproape la autostrangularea lui in zgarda privindu-ma.
Asta avea un defect . .... Era un caine cu un comportament "asasin" , imprevizibil . Daca nu eram permanent cu ochii pe el era in stare sa sfasie mana celui ce se indrepta spre mine sa dam noroc .

Zair , despre care stiti mai multe , la fel de devotat . Dar in alt fel . Era efectiv terifiat de apa . Ii spuneam ..... "hidrofobu' idiot a lu' tata " . Cu peripetii maxime ne straduiam sa-l bagam in cada ( de doua ori pe an doar . Un urias avantaj al crescatorilor de caini de la bloc ) sa-i facem toaleta de rigoare .

Pogo , fiu-sau , e "al lu' mami" . Cum Zair a fost al meu , Pogo e al sotiei . Nu ca asa am vrut noi , ci pentru ca asa si-au ales ei .
In fine , pana pe la 2 ani evita si asta apa . Pana l-am luat la o plimbare cu barca . Sotia a ramas la mal . Chiar si nestiind ce i se intampla , chiar si tinut bine de zgarda , a tasnit din barca sa se duca la ea . S-a scufundat total in urma saltului si mi se parea ca parca nu mai iese . Secundele devenisera "ani" . Dintr-o data insa iese la suprafata si o ia inspre mal , spre corturi , luptandu-se cu curentul Dunarii . Era prima oara cand inota !

Daca Zair a fost mereu mai echilibrat , Pogo a fost mai ''smintit" de pui . Nu l-a speriat deloc experienta , ba dimpotriva , acum iubeste sa inoate ......

Asadar , zic eu , tine de caine . Individual . Nu de vreo "caracteristica" a vreunei rase .

............................................................

Inchei spunand , a nenumarata oara in acest topic , pentru cei cu copii , mai ales de varste fragede , recomand cu toata taria , convingerea si responsabilitatea ..... BOXERUL !

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de modigliani » 04 Ian 2014, 23:25

modigliani scrie: ...... Inchei spunand , a nenumarata oara in acest topic , pentru cei cu copii , mai ales de varste fragede , recomand cu toata taria , convingerea si responsabilitatea ..... BOXERUL !
Iaca domnilor ce voiam sa spun :

http://www.youtube.com/watch?v=d69Wj4VdP-o

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de Tavi » 05 Ian 2014, 01:45

Minutul 6:30
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13



lipaz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 21 Ian 2014, 14:15

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de lipaz » 18 Feb 2014, 13:33

Stiu de boxeri ca sunt foarte devotati si destepti. Eu am avut un cocker, un caine ciudat, inclinat spre vanatoare dar dragut si ascultator, totusi, pana la o anumita limita. Este simpatic si foarte jucaus, este un caine de familie. Cel putin pentru mine, a fost un emmbru.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de modigliani » 15 Mar 2014, 06:18

lipaz scrie:Stiu de boxeri ca sunt foarte devotati si destepti.
http://ro.celebrity.yahoo.com/ce-face-a ... 11936.html

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re:

Mesaj de Musti » 08 Feb 2015, 01:17

modigliani scrie:...s-a stins cel mai bun caine din viata mea . De pana acum si de-aici incolo . Multumesc Doamne ca mi-ai dat sa-l am . ............
Ingaduie-mi sa rostesc si eu, astazi, aceleasi cuvinte, frumoase si simple... Sunt cuprinse in ele, o parte din durerea pe care o simt acum si eu. Stiam ca va veni, dar pt. asta nu esti niciodata pregatit.

Azi m-am despartit de o parte din mine. Primul catel din viata mea este de-acum langa mine numai in suflet... A venit intr-o cutie de pantofi un bot de blana si ne-a schimbat viata. Pret de 15 ani si jumatate ne-a umplut existenta. L-am iubit cu totii, iar el ne-a adorat...

Ramai cu bine, Tumpi... Odata, candva, ne vom reintalni...

Imagine
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de old_radu » 08 Feb 2015, 11:20

...dureros !
...am trecut prin asta in urma cu ceva vreme si stiu ce inseamna sa pierzi un membru din familie
...n-am avut curajul sa-l inlocuiesc desi imi doresc un alt caine.
...imi pare rau !

Scrie răspuns