Arena, singurul topic de polemici.

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
kiro
senior
senior
Mesaje: 469
Membru din: 21 Aug 2015, 10:04
Localitate: Cluj Napoca

Re: G.Loomis

Mesaj de kiro » 11 Ian 2017, 15:46

Tu nu cred ca ai fost educat după cum te comporți dar la orice stână bună este cate o oaie negra :lol: și crede-mă ca știu vreo câțiva care scriu pe internet cu Dex-ul lângă iei mai ales ca acuma ii și on-line și sa transcri niște proverbe și zicători nu trebuie sa fi foarte intelectual dar nu cred ca ii cazul tău,tu ești un om educat și cu bun simț ai citit o viață întreagă. Aici în ghetou la Floresti nu merge altceva la televizor decât dinastea de mahala sper ca nu ai rude care locuiesc în Floresti ca aici se distrug oamenii :respekt:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Arena, singurul topic de polemici.

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Ian 2018, 09:21

Mesajde SF » Dum Dec 31, 2017 4:35 pm


................Intamplator am modelu ala de vreo 12 ani , si cred ca am umblat (degeaba ) la pick-up , masina asta nu are nevoie de pansamente , atata vreme cat nu o bagi in nisip , chiar m-am intors de vreo saptamana din "jurassic park " , acolo unde leaderu de 0,90 si braid de 50 ii UL , si gagica o facut fata cu brio ,......................
Exista o asa zisa lege a compensatiei care zice ca persoanele fara prea multa minte au totusi noroc in viata. Ca altfel prostia nu s-ar mai perpetua...

Imagine
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Arena, singurul topic de polemici.

Mesaj de RNN57 » 05 Mar 2019, 16:10

:wallbash: :wallbash: :wallbash: Aici este loc pt babuinii pescari și cunoscatori, care prind știuci și salai capitali din spat smartphoneului sau monitorului.
< º))))><

alin2019
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mar 2019, 01:34

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de alin2019 » 17 Dec 2019, 19:10

tdum scrie:
11 Noi 2019, 21:42
Acelasi lac, dupa un an (adica azi)
Imagine
Lipseste ceva apa din lac, dar pescuitul a fost bun pentru mine si astazi. Am pus in barca 15 salai, din care 8 s-au intors in mediul lor sa mai creasca. Am pescuit 4 ore, cu maxima placere, intr-o zi frumoasa de toamna tarzie...

T.D. Rew.
Apreciez cum se cuvine sinceritatea "autorului" (T.D.) celor de mai sus care este incantat ca "pescuitul a fost bun pentru el si astazi..."!
tdum (T.D.): Daca 7 (sapte) salai ati considerat ca nu trebuie sa se mai intoarca in apa "sa mai creasca", atunci inseamna ca ati considerat ca cei 7(sapte) pesti puteti sa-i "retineti" ca fiind reproducatori si cantarind cam 2 kg fiecare. Pentru ce ati avut nevoie de minim 10 - 15 kg de peste (salau)?!
Unii ucid copaci, altii... pesti. Mirifica Romanie, pacat ca esti populata cu asemenea exemplare... Halal sa va fie "domnule" T.D. (sau cum va numiti) din Resita... :oops:

alin2019
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mar 2019, 01:34

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de alin2019 » 17 Dec 2019, 19:24

Cu indulgenta am scris cam 2 kg fiecare salau, probabil ca aveau si 3 - 4 - 5 - 6 ... kg daca " autorul" a considerat ca nu trebuie sa mai creasca... de inmultit cu 7 pesti (salai) si cu multe alte zile de "pescuit... bun" pentru tdum (T.D.)... :mrgreen:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de tdum » 17 Dec 2019, 21:25

alin2019 scrie:
17 Dec 2019, 19:24
Cu indulgenta am scris cam 2 kg fiecare salau, probabil ca aveau si 3 - 4 - 5 - 6 ...
Domnule Alin2019, nu ati scris cu indulgenta ci doar in necunostinta de situatie si cu o doza de rautate. Poate nici nu ar fi trebuit sa va raspund, insa am facut chiar mai mult de atat. V-am pus pe mesageria privata o fotografie cu cei sapte salai pe care i-am retinut in acea zi, fiindca am vazut ca va framantati fara rost. Pestii sunt peste dimensiunea legala, dar chiar si asa nu depasasc limita celor cinci kilograme. Eu nu am gresit cu nimic, iar postarile dumneavoastra de mai sus, nu au legatura cu realitatea ci doar cu imaginatia dv. si cu intentia de a fi rau gratuit.
alin2019 scrie:
17 Dec 2019, 19:10
Pentru ce ati avut nevoie de minim 10 - 15 kg de peste (salau)?!
Vedeti??? Imi cereti socoteala pentru un calcul pe care dumneavoastra l-ati facut gresit. Daca puteti sa intelegeti situatia de fata, atunci exista o cale onorabila pentru dv. sa va indreptati greseala. Va las s-o gasiti singur, dar asta e ceva care presupune asumare si nu cred ca o sa va reuseasca...

Din cate stiu eu, Lacul Secu (construit 1962-1964) a primit doua ,,cuiburi de salau" aduse din Tulcea in anul 1978 prin bunavointa domnului Zarici - A.J.V.P.S (Dumnezeu sa-l odihneasca). De atunci, nu a mai fost efectuata nici o improspatare genetica prin populare cu salau din alte surse. Lacul fiind un mediu izolat, salaii acestia consangvinizati au o rata de crestere lenta si nu mai ating de ani buni limitele pe care le ating la aceeasi varsta in alte ape. Un exemplu bun in acest sens, este lacul Trei Ape, unde a fost introdus salaul mult mai tarziu fata de lacul Secu (dupa vreo 30 de ani) dar acesti pesti au atins si depasit repede talia celor din lacul Secu. Acum, Lacul Trei Ape, gazduieste salai gigantici si e cel mai tare lac de salau din judetul nostru si a fost trecut in administratia Directiei Silvice, spre bucuria lor.

T.D. Rew.

alin2019
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mar 2019, 01:34

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de alin2019 » 18 Dec 2019, 01:12

tdum (T.D. din Resita): De ce va chinuiti sa scrieti atata? ... de fapt scrieti doar aiureli halucinante (ca sa nu le spun imbecilitati) gen "salai cosangvinizati"... De ce nu ati raspuns si la intrebare: de ce ati luat atatia pesti?! Asa luati la fiecare "pescuit... bun"?!
Cat despre poza pe care mi-ati trimis-o, as vrea sa o puneti si aici in topic, sa vada toata lumea cum ati tras pe sarma prin maxilare 7 (sapte) pesti... nu unu, nu doi, nici macar trei, ci 7 (sapte) pesti pentru ca atatea agrafe de inox suporta sfoara ca altfel ati fi luat mai multi...!
Dintre noi doi, doar dvs ar trebui sa va fie rusine... dar stiu ca nu va este pentru ca altfel nu mi-ati fi raspuns.
Va sfatuiesc sa va abtineti sa imi mai raspundeti pentru ca si eu m-am abtinut sa va raspund asa cum ar fi trebuit!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de johnnybravo » 18 Dec 2019, 08:17

Ca sa imi dau seama de problema de aici, e deranjant faptul ca cei 7 insumeaza mai mult de 5kg sau ca sunt 7 in loc de 0 cum ar pretinde un fanatic c&r? Unii chiar mananca peste, altii porc, etc. Fiecare e liber in limita legii sa faca ce vrea cu pestii lui.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de stefanflorin » 18 Dec 2019, 08:31

tot timpul va exista cate o musca dornica sa se arunce in oala cu lapte...
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Frumusetea e in ochii privitorului.

Mesaj de tdum » 18 Dec 2019, 10:36

johnnybravo scrie:
18 Dec 2019, 08:17
Ca sa imi dau seama de problema de aici, e deranjant faptul ca cei 7 insumeaza mai mult de 5kg sau ca sunt 7 in loc de 0 cum ar pretinde un fanatic c&r? Unii chiar mananca peste, altii porc, etc. Fiecare e liber in limita legii sa faca ce vrea cu pestii lui.
Cei sapte pesti nu au insumat mai mult de cinci kilograme. As fi ipocrit sa nu recunosc ca in familia mea se consuma peste. Din acesti pesti, am pus deoparte pentru masa de anul nou si am dus si batranilor mei parinti peste proaspat. Nu am gresit cu nimic. Daca ar fi dupa mine, as interzice retinerea pestilor mari, care sunt valorosi ca reproducatori si sunt mai putini. Dar nu e dupa mine. Eu pescuiesc mult mai rar decat altii si decat mi-as dori, iar atunci cand o fac, incerc sa ma conformez cadrului legal. In prohibitie nu deranjez nici macar pestii din baltile private. Pacat ca a fost deturnat subiectul acestui topic si a ajuns asa, total offtopic. Va salut cu respect domnule ,,johnnybravo"

stefanflorin scrie:
18 Dec 2019, 08:31
tot timpul va exista cate o musca dornica sa se arunce in oala cu lapte...
Da, numai ca plonjonul acesta stropeste in jur... si probabil va fi sarcina altora sa faca curatenie. Pana atunci, ramane offtopic. Va salut cu respect domnule ,,stefanflorin"

alin2019 scrie:
18 Dec 2019, 01:12
De ce va chinuiti sa scrieti atata?
Nu este un chin pentru mine. Scrisul, comunicarea, relationarea detaliata, sunt bazele bunei intelegeri intre oameni, atunci cand exista seturi de valori similare la ambele ,,capete". De asta scriu atata, dar se pare ca in cazul de fata e degeaba. Nu e cazul in acest topic sa va explic ce inseamna bogatia genetica pentru o specie si unde duce consangvinizarea, dar sunt sigur ca daca nu ati auzit despre acestea la orele de biologie, macar stiti ce produsi rezulta din imperecherea dintre frati si surori. Nu e o supozitie a mea, nu sunt ,,imbecilitati", cum le-ati denumit ci sunt aspecte demonstrate stiintific.
alin2019 scrie:
18 Dec 2019, 01:12
De ce nu ati raspuns si la intrebare: de ce ati luat atatia pesti?!
Aceasta intrebare nu a fost pusa anterior ci acum, altfel ati fi avut raspuns la ea. Revedeti textul pe care l-ati scris daca nu va puteti baza pe memorie. Raspunsul meu e: Fiindca imi permite legea! Va rog sa retineti ca nu sunt obligat sa va raspund ci o fac din bunavointa. Cu aceasta talie de salau, de cca 700 de grame sunt cel mai impacat cu constiinta mea in ceea ce priveste retinerea pentru consum. Legea e facuta ciudat, fiindca incurajeaza recoltarea reproducatorior mari. Se stie ca exista o relatie intre kg de masa corporala si numarul de boabe depuse.
alin2019 scrie:
17 Dec 2019, 19:10
Mirifica Romanie, pacat ca esti populata cu asemenea exemplare... Halal sa va fie "domnule" T.D. (sau cum va numiti) din Resita...
N-am crezut ca existenta mea - ar putea fi considerata un ,,pacat" cum spuneti dumneavoastra si ar putea induce astfel de regrete cuiva, dar iata ca se intampla. Ganditi-va ca poate fi o problema si la receptie, nu doar la emisie. Cred ca sunteti tanar, mult mai tanar decat mine asa ca nu disperati, va veti putea bucura de Mirifica Romanie si in lipsa mea, inconjurat de cei ca dv. Asa ca va urez domnule ,,alin2019" (de nu stiu unde) Viata lunga!

T.D. Rew.

Scrie răspuns