Apel

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Apel

Mesaj de Borealis Fly » 12 Dec 2004, 20:01

"09 December 2004
Ziarista romanca din Tinutul Herta, Eugenia Cimborovici Teodoreanu are nevoie de sprijin si solidaritate din patea tuturor romanilor care o pot ajuta sa depaseasca situatia grea in care se afla.
Profesoara de limba romana, cantareata, poeta si ziarista la Gazeta de Herta si Zorile Bucovinei, una dintre putinele publicatii de limba romana din Ucraina este internata la Spitalul Ortopedic Foisor si are nevoie de cel putin 2,5 litri se sange in vederea unei operatii de extragere de tumoare din coloana vertebrala. Cei care pot dona din sangele lor pentru o cauza umanitara se pot adresa Centrului de Hematologie Bucuresti, intre orele 8.00 si 14.00. Sotul ziaristei romance este cel care lanseaza acest apel, multumind anticipat celor dispusi sa ii acorde o mana de ajutor. Numarul de telefon la care acesta poate fi contactat este 0722.219.616. Eugenia Cimborovici Teodoreanu este nascuta in 1948 la Chetris (judetul Balti,
Basarabia), a absolvit facultatile de muzica si filologie la Universitatea "Alecu Russo" din Balti, profeseaza in regiunea Cernauti, nordul Bucovinei, stabilindu-se la Herta. In prezent este refugiata la Bucuresti. De-a lungul carierei sale a publicat mai multe volume de poezii si compozitii muzicale pentru romanii de pretutindeni. Totodata, munca sa ca jurnalist este indreptata cu hotarare in sensul sustinerii cauzei romanesti in teritoriile ajunse in stapanire sovietica. Una dintre cauzele importante in care era implicata la Herta a fost lupta pentru prezervarea si restaurarea bisericii din Movila Hertei, amenintata cu demolarea de catre autoritatile ucrainene."


Domnilor, ... cei ce stati in Bucuresti faceti o fapta omeneasca si donati sange acestei femei in nevoie.
Fiindca eu sunt cel ce a initiat acest Apel aici pe forum (la randul meu am primit randurile de mai sus azi dimineata) ma ofer sa va trimit primilor cinci ce se ofera sa mearga sa doneze doua muste legate de mine. Doua Jiguri. Un mic gest de recunostinta. :)

I-mi da-ti de stire pe MP daca nu vreti sa va afisati numele.
Nu este greu, nu doare si sangele la un om tanar si sanatos se regenereaza rapid. :)
Sunati mai intai la nr de telefon.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 13 Dec 2004, 11:59

Doamna Eugenia Cimborovici Teodoreanu a fost operata.
Cei ce vor sa doneze sange sa se adresez in prealabil sotului la nr. de telefon mobil 0722.219.616.
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns