ANPA PERMISE PESCUIT 2018

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

ANPA PERMISE PESCUIT 2018

Mesaj de mircea13 » 15 Feb 2018, 18:31

http://www.anpa.ro/anunt-cu-privire-la- ... recreativ/
ANUNT CU PRIVIRE LA ELIBERAREA PERMISELOR DE PESCUIT RECREATIV
Vă facem cunoscut că, începând cu data de 12.02.2018 până cel târziu 05.03.2018, nu se vor mai elibera permise de pescuit recreativ datorită procedurii de achiziție a unui nou lot de permise.

Precizăm că se vor putea ridica un număr maxim de 3 permise/persoana imputernicită de la sediul central din str. Transilvaniei nr.2, Sector1, Bucuresti.

Se vor elibera permisele de pescuit recreativ doar solicitantilor care au domiciliul in Bucuresti sau in județul Ilfov.

Pentru solicitantii care domiciliază in alte județe, permisele se vor elibera de Serviciile regionale din cadrul Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultură.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: ANPA PERMISE PESCUIT 2018

Mesaj de ady_fly » 16 Mai 2018, 18:20

Mai mare porcărie ca Ordinul 60/2017 emis de M.A.D.R., din punctul meu de vedere, nu există!
Am înțeles foarte bine împărțirea apelor prin intermediul A.N.P.A. în concesionate și neconcesionate și apariția permiselor albe și a celor albastre, dar n-am să înțeleg defel de ce un membru al unei asociații și posesor de permis alb, nominal și cu sigla A.N.P.A. pe el, nu are voie să pescuiască pe apele neconcesionate (inclusiv Dunăre) fără să dețină și permisul albastru, în condițiile în care acesta este gratuit!!! :lol1:
N-ar fi o problemă dacă la centrele regionale ale A.N.P.A. nu ar fi o adevărată bătaie de joc: program cu publicul doar lunea de la 9-14, personal insuficient și sictirit, lipsă permise albastre, etc. În atare condiții, în unele cazuri în anumite județe, s-a stat pentru acest permis și de la 3 a.m. la cozi interminabile!
Evident pe fir intră și Poliția de Frontieră care nu emite permise de graniță fără permisul albastru și uite așa mergem din birocrație în birocrație și din prostie în prostie! :censored:

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: ANPA PERMISE PESCUIT 2018

Mesaj de Dan64 » 14 Iun 2018, 00:07

ady_fly scrie:Mai mare porcărie ca Ordinul 60/2017 emis de M.A.D.R., din punctul meu de vedere, nu există!
Am înțeles foarte bine împărțirea apelor prin intermediul A.N.P.A. în concesionate și neconcesionate și apariția permiselor albe și a celor albastre, dar n-am să înțeleg defel de ce un membru al unei asociații și posesor de permis alb, nominal și cu sigla A.N.P.A. pe el, nu are voie să pescuiască pe apele neconcesionate (inclusiv Dunăre) fără să dețină și permisul albastru, în condițiile în care acesta este gratuit!!! :lol1:
N-ar fi o problemă dacă la centrele regionale ale A.N.P.A. nu ar fi o adevărată bătaie de joc: program cu publicul doar lunea de la 9-14, personal insuficient și sictirit, lipsă permise albastre, etc. În atare condiții, în unele cazuri în anumite județe, s-a stat pentru acest permis și de la 3 a.m. la cozi interminabile!
Evident pe fir intră și Poliția de Frontieră care nu emite permise de graniță fără permisul albastru și uite așa mergem din birocrație în birocrație și din prostie în prostie! :censored:

Ady, poate rahaturile alea albastre nu sunt chiar asa de gratuite :?: si cineva isi face o afacere din asta fabricare-vanzare-cumparare. Pot fi scumpe daca sunt achizitionate cu bani publici.Multi pescari nu le vad rostul daca il ai pe cel alb ,dar incilcite sunt caile...sau interesele. :headbash:

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: ANPA PERMISE PESCUIT 2018

Mesaj de Dan64 » 14 Iun 2018, 00:25

P.S. Cred ca,normal ar fi ca permisul albastru sa fie pt.nemembri.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: ANPA PERMISE PESCUIT 2018

Mesaj de ady_fly » 18 Iun 2018, 08:03

Citiți comunicatul ANPA și vă minunați!
http://www.anpa.ro/comunicat-de-presa-c ... recreativ/
Fără cuvinte! S-a găsit sursa tuturor relelor și a presiunii asupra populației piscicole din Dunăre: pescarii sportivi-recreativi!
Și iată cum prin asocierea apelor neconcesionate și a Dunării pe permisul albastru, nu numai că nu se vor mai emite permise pentru Dunăre dar nici pentru apele interioare neconcesionate.! Curat murdar! :x

"Vă informăm că în anul 2018 s-au emis şi distribuit un număr de 70.000 de permise de pescuit recreativ, comparativ cu anul 2017 când s-au eliberat şi distribuit 35.000 de permise."

Motivul este unul simplu: anul trecut membrii asociațiilor de pescari puteau pescui pe Dunăre pe baza permisului emis de acestea și a permisului de graniță, între timp o dată cu tipărirea permiselor albastre membrii asociațiilor de pescari au fost nevoiți ca pe lângă permisul alb (ape concesionate) să-l achiziționeze și pe cel albastru (ape neconcesionate și ... Dunăre), evident pe fir a intrat și Poliția de Frontieră: fără permis albastru nu ai ce căuta pe Dunăre!
Practic același număr de pescari ca-n anul 2017 la care s-au adăugat ...cei dornici de un chilipir (ca să nu folosesc un cuvânt urât!)

Făcând haz de necaz: Aștept un studiu de impact cu privire la folosirea curentului, unui număr de plase mai mare decât cel alocat, al plaselor monofilament, al prostovolului și vârșelor, etc.

Scrie răspuns