Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei?

Mesaj de mihai hammer » 14 Feb 2011, 14:52

Ma tot documentez de cateva luni, doritor fiind de a implementa un sistem de filtrare natural si eficient micilor iazuri pe care le detin.

Am testat deja sistemul "butoi" si este ok.

Am descoperit insa ca poti obtine venituri din exploatarea nutrientilor-ingrasamant filtrati si ma bate gandul sa aprofundez.

Daca are cineva ceva de impartasit in domeniul asta, inca prea putin practicat la noi al acvaponiei, sunt deosebit de interesat.

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 31 Mar 2011, 08:57

Intre timp am reusit sa testez un mic sistem in casa.
Este compus din:
- bazin peste de 330 l
- tub cultura cu 9 cuiburi de zarzavaturi
- pompa si filtru

Imagine

Este functional, iar filtrarea este mult imbunatatita de prezenta tubului de cultura.

Imagine

M-am apucat si de un sistem de exterior care contine doua bazine cu volum total de 2000 de l si doua vase de cultura insumand 700 de l.


Imagine

Aici doresc sa am si o mini crascatorie de rame.

Imagine

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

acvaponia

Mesaj de Gemelu » 08 Noi 2011, 19:27

De ceva timp ma documentez despre acvaponie, si acum construiesc primul meu sistem. Observ in schita ta (foarte reusita de altfel) ca ai inserat intre scurgerea vasului inferior de cultura si returul in bazinele cu peste un dispozitiv pe care nu ai specificat ce este. Banuiesc ca ar putea fi un filtru de solide? Cum l-ai realizat?

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 11 Noi 2011, 08:03

Ca in orice alt domeniu teoria ca teoria, dar practica iti da de furca.

Eu m-am izbit de probleme ca:

- echilibrarea sistemului
- realizarea unui sistem de siguranta (back-up) in caz de intrerupere a curentului
- dezechilibrele cauzate de diferentele mari de temperatura si de modificarea substantiala a masei de pesti
- necesitatea de a fi prezent aproape zilnic

Totodata atentie la:

- aerare
- calitatea si grosimea substratului (mediu de cultura)
- calitatea apei


In ceea ce priveste dispozitivul - ai intuit corect

Imagine

Numai ca mi-a fost mai la indemana sa il montez chiar in vasul de cultura inferior.
Are doar cateva straturi filtrante (pietris, margaritar, carbune activ, burete)

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Mesaj de Gemelu » 12 Noi 2011, 03:43

Totusi este necesar acest set de filtre? Din informatiile culese in principal de la http://www.backyardaquaponics.com/ de unde m-am inspirat asupra modelului de sistem pe care-l voi folosi si de pe siteurile autohtone de discutii ca http://aqua-ponics.ro/ si http://forum.aquaponica.ro/ nu pare absolut necesar. Filtrul biologic in care se dezvolta bacteriile ce vor nitrifica amoniacul in prezenta oxigenului este constituit chiar din patul de cultura al plantelor. Sistemul acesta de filtrare cu burete si carbune activ l-am folosit cu ceva ani in urma cand aveam acvariu. Astfel curatam apa fara sa am si plante care sa consume azotul. Si cred ca un sistem asemanator de filtrare dar mai dezvoltat se foloseste in acvacultura SAR (Sistem Acvacol Recirculant) pentru a filtra apa si a o reintroduce in sistem.
Cu toate acestea ma gandesc ca folosirea unui filtru ca acesta in paralel cu filtrarea biologica prin patul de cultura mi-ar putea da o oarecare marja de siguranta in asigurarea echilibrului dintre cantitatea de pesti si cantitatea de plante necesare pentru filtrare. In sensul ca atunci cand creste cantitatea de pesti fara a avea si plante suficiente -- as putea mari cantitatea de apa filtrata prin aceste filtre, iar atunci cand cantitatea de peste se reduce -- as putea reduce la maxim apa filtrata astfel. Adica sa asigur acel echilibru combinand metodele de la acvacultura in sistem de apa recirculata cu metode de la acvacultura aquaponica.
In privinta sistemului de back-up cred ca o solutie as avea optand pentru o locatie a sistemului in oras. Stiu ca timpul de rezolvare al unei pene de curent este mult mai mare intr-o zona de tara decat in oras. In oras as sta fara curent maxim cateva ore, pe cand la tara de multe ori cand este un deranjament (pana de curent) dureaza destul de mult pana cand cineva comunica deranjamentul, si apoi in functie de amploare se intervine. La tara mai sunt si alti factori naturali ca ruperea retelelor electrice din cauza conditiilor meteo etc.
Totodata in oras locuiesc, deci pot ingriji “microfermaâ€

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 12 Noi 2011, 10:20

Asa este.

Pe de alta parte filtrul montat inaintea mediului de cultura intarzie colmatarea acestuia, iar daca filtrul este montat intre vasul de cultura si pesti iti va asigura o apa mai curata.

Poti posta imagini cu etape ale implementarii sistemului la care lucrezi?

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Mesaj de Gemelu » 15 Noi 2011, 17:43

Deocamdata nu am ce posta, constructia sistemului merge incet. Dar principiul constructiv este cel de aici http://www.youtube.com/watch?v=WYFM7J_T ... ll&list=WL adica este construit dintr-un rezervor container ca cel din film. Principiul de functionare ar fi "Flood and Drain (Ebb and Flow)".
La sistem lucrez printre picaturi. Eu stau la bloc si nu am conditii de lucru, dar m-am asociat cu un prieten care sta la tara in apropiere si are scule. In plus el este si un bun bricoleur.
Cand voi fi gata, voi posta ce am realizat. Acum doar documentez si inaintez cu pasi marunti aplicand ce invat pe parcurs. Cred ca pana la sfarsitul anului voi avea sistemul echilibrat si functional (trebuie sa tin cont si de ciclarea sistemului).
Te rog mai invata-ma si pe mine cate ceva...
de exemplu de unde pot gasi carbune activ si burete de diferite granulatii la dimensiuni convenabile(in afara buretilor de baie/bucatarie nu stiu unde pot gasi) pentru a realiza filtrul?

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Mesaj de Gemelu » 15 Noi 2011, 18:20

Am vazut ca esti membru activ pe forumul http://forum.aquaponica.ro/ ,
Am incercat sa particip si eu, dar nu am primit activarea contului. Sti cumva despre administratorul forumului Danut-Alin daca mai are activitate? Sau cum l-as putea contacta? La un momentdat stiu ca a rugat pe Negru sa se ocupe ca si moderator. Dar de ceva timp, nu mai sunt postari noi.

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 16 Noi 2011, 10:06

Sistemul este OK; poate fi imbunatatit prin introducerea pompei intr-un vas tampon si adaugarea filtrului pomenit in postarile anterioare.

Carbune activ gasesti la magazine cu instalatii sanitare, iar burete la Hornbach sau pe net.

In legatura cu activarea contului trimit acum solicitarea ta pe PM celor doi.

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Râmele în aquaponie

Mesaj de Gemelu » 17 Noi 2011, 12:05

Cautand documentare pentru acvaponie, am gasit un articol despre râme. Stiu ca esti adept al folosirii lor in sistem. Desi poate ai citit deja articolul, iti trimit linkul http://theaquaponicsource.com/2011/10/1 ... rful-worm/ .

Scrie răspuns