Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de Gemelu » 13 Iul 2012, 12:30

Ma bucur si eu alaturi de Mihai si de toti ceilalti iubitori ai acvaponiei atunci cand cineva ni se alatura la cercetarea - dezvoltarea acestui concept. Mai cu seama atunci cand aceasta cercetare este facuta stiintific de cineva calificat si profesionist in domeniu si nu doar empiric cum o facem multi dintre noi cei cu acest hoby.
Asadar, draga domnule Stefan... am si eu niste intrebari referitoare la sistemele pe care le-ai construit. Consider ca in experimentul tau ar trebui sa ai 4 sisteme absolut independente, in care in afara conditiilor de temperatura si lumina vor exista conditii de densitate si hranire diferite.
Deci in final ai construit sistemele asa cum spuneai? Sau ai urmat sfatul lui Mihai de a folosi o singura pompa? In situatia ta nu cred ca ar fi fost cazul.
O alta nedumerire am cu folosirea sterilizatoarelor UV in acvaponie. Stiu ca sunt foarte utile si sunt folosite chiar si in acvaristica (nu mai spun de acvacultura intensiva si purificarea apei), dar prin folosirea lor nu se distrug si bacteriile nitrosomonas si nitrobacter? nu se va face o deciclare a filtrului biologic?
Si inca o intrebare la care astept si argumentatia lui Mihai: Daca schimbam 10-20% din apa zilnic sistemul ar fi doar sistem recirculat. Eu schimb foarte putina apa, mai mult pot spune ca fac completari cu apa. Ce-i drept eu nu am rezultate prea bune si nici experienta, dar cred ca majoritatea acvaponistilor nu schimba asa multa apa. Daca am inteles bine si Negru de pe forumul http://forum.aquaponica.ro/ schimba sau completeaza foarte putina apa. Chiar facea o comparatie intre apa introdusa in sistem si apa care ar fi fost necesara pentru irigarea plantelor cultivate. Intr-adevar vasele de cultura cred ca sunt prea mici, si nu are cine sa consume nitratii din sistem. Asta in ideea ca mai folosesti niste filtre biologice suplimentare suficient de mari pentru a asigura conversia amoniacului in nitriti si apoi nitrati.
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de mihai hammer » 16 Iul 2012, 07:11

Gemelu scrie: ... astept si argumentatia lui Mihai: Daca schimbam 10-20% din apa zilnic sistemul ar fi doar sistem recirculat. Eu schimb foarte putina apa, mai mult pot spune ca fac completari cu apa. Ce-i drept eu nu am rezultate prea bune si nici experienta, dar cred ca majoritatea acvaponistilor nu schimba asa multa apa. Daca am inteles bine si Negru de pe forumul http://forum.aquaponica.ro/ schimba sau completeaza foarte putina apa. Chiar facea o comparatie intre apa introdusa in sistem si apa care ar fi fost necesara pentru irigarea plantelor cultivate. Intr-adevar vasele de cultura cred ca sunt prea mici, si nu are cine sa consume nitratii din sistem. Asta in ideea ca mai folosesti niste filtre biologice suplimentare suficient de mari pentru a asigura conversia amoniacului in nitriti si apoi nitrati.
Din cate am inteles, Stefan a initiat acest proiect din perspectiva acvacultorului, iar in acvacultura cand vorbesti despre densitate mare la sillurus glanis te referi la cel putin 30 kg de peste / mc de apa. Tinand cont de acest aspect si de faptul ca vasele de cultura sunt mici, chiar in situatia optima de folosire a unor filtre biologice eficiente, tot este mai bine sa reduci nivelul de amoniac practicand si schimb de apa, bineinteles daca nu te costa foarte mult acest lucru.

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de Gemelu » 07 Aug 2012, 13:01

Pentru ca Stefan are treburi mai importante cu pregatirea tezei de doctorat (si cred ca o face pe bune fara copy-paste) revin la o discutie mai veche despre care vreau lamuriri:
mihai hammer scrie: Am descoperit insa ca poti obtine venituri din exploatarea nutrientilor-ingrasamant filtrati si ma bate gandul sa aprofundez.
Daca are cineva ceva de impartasit in domeniul asta, inca prea putin practicat la noi al acvaponiei, sunt deosebit de interesat.
Ai aprofundat depre prelucrarea ingrasamantului-nutrient obtinut din filtrarea materiei organice din sistemul acvaponic?
Am obtinut si eu ceva materie organica prin filtrarea detritusul decantat in bazinul tampon. Dar nu stiu cum sa-l prelucrez pentru a-l folosi ca ingrasamant in gradina, sau mai corect (tinand cont de cantitatea mica pe care o pot obtine de la un bazin ca al meu) in ghivecele de flori. Nu cred ca poate fi folosit direct asa cum a rezultat din decantare-filtrare. De fapt am avut impresia ca aceasta materie este ceva viu pana in momentul in care am reusit cu greu sa o deshidratez la soare. Pentru ca parca repira sau se misca imperceptibil.
Deci cum trebuie prelucrat acest material? Am incercat sa pun si niste rame sa-l descompuna.... dar s-au descompus ramele!!!!
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de mihai hammer » 02 Feb 2013, 07:33

Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu, am fost dat peste cap de relatia personala cu banca.
Insa am cam rezolvat-o si m-am mai adunat.

Nu am aprofundat subiectul, insa ce iti pot spune este ca, in general, pe albiile secate ale apelor stagnate sau cu curgere lenta, s-au obtinut recolte foarte frumoase, in special dupa o buna pregatire a solului respectiv.
Banuiesc faptul ca numai dupa interventia bacteriilor aerobe in timpul faramitarii si filtrarii acestui substrat devine fertil.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de spiridusul » 10 Feb 2013, 22:38

Daca sunteti interesati, cunosc pe cineva care a realizat un asemenea proiect acum multi ani, functional, propus spre implementare spre ministerul agriculturii (daca nu ma insel), dar caruia nu i s-a acordat atentie. Daca este un investitor serios, care doreste sa realizeze un asemenea proiect, pot discuta cu persoana sa vad daca este dornica sa reia proiectul.

ionutzx1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mai 2013, 17:51

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de ionutzx1 » 22 Mai 2013, 17:54

Buna ziua. Nu de mult am instalat un sistem acvaponic intr-un solar .Toate bune si frumoase pana ce am pus pestii ( specia caras) intr-un vas de 1000l tip IBC, cum am vazut prin diferite videouri. Problema a aparut a doua zi cand toti pestii au murit. Temeratura in solar este destul de mare, avand in vedere ca afara sunt 28 de grade. Prima idee care mi-a venit a fost ca au murit din cauza temperaturii, fiind foarte cald in interiorul solarului.Acum am decupat de folia solarului tocmai pentru a lasa o aerisire mai mare si mai buna pentru interior. As vrea sa va intreb , cum ar trebui sa procedez la crearea mediului pestilor, ce sisteme se folosesc si ce alte idei ati avea pentru a-mi tine pestii in viata.. As fi foarte interesat sa vizitez daca cineva detine deja un asttfel de sistem acvaponic intr-o sera sau solar, etc. Va multumesc frumos

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de mihai hammer » 24 Mai 2013, 17:32

Pentru a asigura conditii de supravietuire si crestere a pestilor sistemul trebuie intai ciclat.
Pe de alta parte diferentele mari de temperatura cauzeaza asa numitul soc termic.

Presupun ca pestii s-au confruntat cu ambele probleme de au murit aproape instant.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de Adrian SB » 21 Iul 2014, 21:47

Salut baieti. Ce va mai fac sistemele acvaponice.
Ati reusit sa le folositi cu succes in ultimul an?
Vreau si eu sa intru in aceasta hora si nu ma hotarasc daca sa incep cu un sistem SAR simplu sau sa incep cu un sistem acvaponic. Am o hala de 180mp, 30m x 6m, care va avea o astfel de destinatie.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de mihai hammer » 22 Iul 2014, 15:23

Felicitari pentru proiectul ambitios. Daca reuseste, poate deveni unul dintre cele mai importante din tara.
Nu ai decat de castigat daca in loc de SAR clasic alegi aquaponics.

Pentru a tine legatura cu baietii care au sistemele in functiune intrati pe http://forum.aquaponica.ro/viewforum.php?f=9

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Re: Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei

Mesaj de Adrian SB » 22 Iul 2014, 20:33

Multumesc Mihai,
Mi-am facut cont pe forumul aquaponica, dar deocamdata doar citesc.
Sper sa ajung si pe la Timisoara sa vorbesc cu Sturio, el are mare experienta in sisteme superintensive.
Tu mai ai sistemul in functiune?
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Scrie răspuns