Acvaponia - o solutie viabila de optimizare a productiei?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 19 Noi 2011, 16:02

Merci, nu citisem articolul.

Impresionant mai ales rolul de sanitar al ramelor.


Un aspect tehnico-practic sesizat din experienta: daca crescatoria de rame este montata desupra bazinului cu pesti, ramele care evadeaza ajung de buna voie hrana naturala a pestilor.

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

ramele in aquaponie

Mesaj de Gemelu » 24 Noi 2011, 23:44

Cred ca aceasta "evadare" nu ar trebui admisa. Daca se insereaza un filtru intre patul de cultura si bazinul de pesti (asa cum ai facut) ramele vor stationa si deceda in filtru unde probabil se vor descompune alterand apa.
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

aquaponia

Mesaj de Gemelu » 22 Dec 2011, 18:50

In 2-3 zile voi umple bazinul si mai am nevoie de cateva indrumari:
Am pregatit rasadurile salata, cateva fire de salata, cateva de busuioc, tocmai mi-a rasarit niste castravete si ardei (de proba a germinatiei). Pentru inceput voi mai transplanta si niste capsuni daca va fi nevoie si niste radacini cu patrunjel salvate din gradina. Dar cum fac cilarea acvariului? Ciclare este sinonim cu startare?
Am citit pe undeva ca ai folosit o parte din apa luata din elesteul de afara. In acvaristica am mai citit ca se folosesc bacterii care sunt de fapt recoltate de la un acvariu care un circuit pus la punct.
Am la dispozitie un acvariu cu GUPY de la o scoala, am inteles de aproximativ 100 litri pe care sa-l curat si sa inlocuiesc chiar toata apa. Ce as putea folosi de acolo? Prima apa pe care o trag, si este curata cred ca e OK. Dar e bine sa iau si din materiile descompuse de pe fundul acvariului si din filtru? Cred ca in filtru se gasesc bacteriile utile in descompunerea azotului Nitrobacter si Nitrosomonas). Prin inocularea materialului "murdar" din filtru in piertisul patului de cultura voi putea sa accelerez startarea bazinului?
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 22 Dec 2011, 22:21

Da, in filtru se gasesc cele mai multe bacterii.

Eu as proceda cam asa:

- pui jumatate din apa necesara de la robinet
- o circuli fara pesti si fara plante 2-3 zile
- clatesti filtrul acvariului ciclat in apa ta (daca nu contine virusi sau paraziti)
- completezi cu apa din acvariu si/sau din lac (rau)
- adaugi 0,2-0,3% sare
- introduci pestii de sacrificiu
- in functie de cum le merge introduci si ceilalti pesti
- pestii ii hranesti cu cantitate mica de hrana si mai putin concentrata
- plantezi rasadurile
- mai schimbi din apa
- daca pastrezi o temperatura mai mare de 16 grade ar trebui ca in cateva saptamani sa fie ciclat
- dupa ce apa s-a limpezit poti hrani normal pestii

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Mesaj de Gemelu » 23 Dec 2011, 15:06

Nu plantezi rasaduri inainte de a introduce pesti? Nu ar trebui sa fie introdus in circuitul simbiotic si elementul (planta) care consuma azotul prelucrat de bacterii din amoniac?
Deci la un bazin de 750 litri daca voi pune 0,2- 0,3% sare, ar insemna intre 1,5 pana la 2,23 kg sare?
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Mesaj de mihai hammer » 23 Dec 2011, 18:24

Pai daca plantezi rasadurile inainte, neavand nutrienti, risti sa se ofileasca (difera oricum de la planta la planta)

Da, eu atata sare pun, insa din ziua urmatoare incep sa schimb din apa

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Mesaj de Gemelu » 24 Dec 2011, 16:09

Multumesc foarte mult pentru indicatii imi sunt chiar folositoare. Cred ca totusi voi face o mica modificare, in sensul ca inainte de a introduce pestii de sacrificiu cu o zi voi planta niste rasaduri de sacrificiu sau mai bine niste capsuni pe care le-am recuperat din gradina inainte de inghet. Cred ca asa voi echilibra mai bine cresterea continutului de azot.
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Nestor
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Dec 2008, 15:40
Localitate: Timisoara

Mesaj de Nestor » 31 Dec 2011, 11:55

Gemelu a spus:
In 2-3 zile voi umple bazinul...
Cum a decurs popularea, prind pestii anul nou in casa noua? :D

Gemelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 02 Noi 2011, 19:01
Localitate: Arges

Mesaj de Gemelu » 01 Ian 2012, 19:19

Mai inainte de toate va urez tuturor multa sanatate si succes in tot ceea ce faceti cu ocazia trecerii in noul an.
Cu pesti in casa noua mai dureaza putin.... umplerea bazinului a trebuit sa mai astepte pentru ca vasul tampon pierdea apa. Mai exact un butoi de plastic de 200 litri din care apa iese catre pompa printr-un robinet. Asa l-am cumparat cu robinet cu tot. Problema este ca robinetul din plastic curge prin partea superioara, deci trebuie sa gasesc alta solutie de iesire din butoi. Ceva poate cu niste flanse care se strang pe ceva garnituri. Problema este ca in magazinele de instalatii nu gasesc materiale necesare.
"Intotdeauna doi vor exista: un maestru si un ucenic." - Yoda catr Mace Windu - Razboiul Stelelor - Episodul I - Amenintarea fantomei

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 01 Ian 2012, 19:27

O discutie interesanta pe aceasta tema : http://forum.aquaponica.ro/viewtopic.ph ... 72c3fdb565

Scrie răspuns