Rreparatii barci pneumatice, lansete, mulinete.

numai pentru persoane fizice

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 22 Feb 2011, 19:41

terrybill

ai mp

grecu1968uk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 24 Aug 2007, 17:42
Localitate: VALCEA

Mesaj de grecu1968uk » 18 Mar 2011, 10:05

sal am un king fiser 2.7m fara chila si vreau chila poti si cat costa sa punem chila la ea

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 18 Mar 2011, 16:16

@grecu1968uk
daca nu are chila din fabrica, e f grreu sa ii faci una
fundul barcii cu chila e mai scobit, ca incapa chila, si e in V
te costa prea mult ca sa merite. Vinde-o si ia-ti una cu chila
sau...vezi la ce variante ajungi
alte detalii le vbim pe MP
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 25 Mar 2011, 12:31

barci la comanda nu faceti?

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 25 Mar 2011, 12:51

edi_curiosul scrie:barci la comanda nu faceti?
Si eu sunt interesat de treaba asta si, daca raspunsul e afirmativ, cam care e timpul de livrare...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 25 Mar 2011, 13:20

T.Adrian scrie:
edi_curiosul scrie:barci la comanda nu faceti?
Si eu sunt interesat de treaba asta si, daca raspunsul e afirmativ, cam care e timpul de livrare...
si paletar de culori...

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 25 Mar 2011, 14:36

la ora actuala, materialul de barci de 1100dtex (aprox 1mm grosime) se aduce numai pe comanda, deci...tre sa iau 1 sul de tzashpe metri liniari, deci...nu stiu cat merita pt o barca.
Personal, mi-am facut barca de 3m din 700dtex(aprox 0.6mm grosime), cu tesatura dublu ranforsata (textil+carbon), fiind f usoara, fara problemele de pliere iarna si fara problema imbinarii chilei, folosind chila din cauciuc (microporos de 20mm). Aceasta chila se monteaza si fara ranforsari, fiind un cauciuc gros greu deformabil si fara riscul inteparii barcii. Singura problema ar fi atentia marita la iesirea si intrarea in apa, deoarece c m mari dusmani ai barcilor sunt sarmele, cioburile si conservele, nu scoicile, stepii sau bustenii. Deci...tot astea aruncate de toti inconstientii...
Pretul total a fost undeva pana in 2000lei, pt o barca cu chila complet utilata de 3m.
Daca ma ajuta cineva sa pot posta 2 poze cu ea, o pun bucuros aici, ca nu-i bai sau secret. Nu stiu cum se pun poxze in forum.

@edi,
parca tu aveai pozele. Ti le trimit sa le pui aici?
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 25 Mar 2011, 14:45

Scuze, voiam sa zic PODINA DE CAUCIUC sorry...
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

dooar_eu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mai 2011, 18:50

Problema lipit valve barca

Mesaj de dooar_eu » 08 Mai 2011, 19:03

Salut terrybill. Am o problema la o barca pneumatica, ma mancat in ... sa dezlipesc eu valvele amandoua sa le lipesc eu mai bine(la o iesire am observat ca la una din ele scapa aer). Am incercat sa lipesc valvele la loc cu adeziv pentru vinyl de la bison, elastic si rezisten la apa, valva in pozitia ei normala, dar cand ii bag aer, presiunea imi arunca afara valva, nu tine. Am incercat sa o lipesc pe interior, cu gandul ca presiunea o va tine la loc, dar cand am vrut sa ii pun dopurile am apasat mai tare pe valva si la fel... s-a desprins. Crezi ca ma poti ajuta? Cum putem lua legatura sa iti trimit niste poze sa iti faci o idee, si sa imi spui costurile aproximative, sa stiu daca se merita reparatiile sau o fac bucatele si pe foc. :lol: Multumesc.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 08 Mai 2011, 20:28

grecu1968uk scrie:sal am un king fiser 2.7m fara chila si vreau chila poti si cat costa sa punem chila la ea
Salut,
Eu am un 2.7 kingfisher caruia cineva i-a facut chila. Exact cum spune si Radu, barca are fundul foarte plat, asa ca a trebuit sa-i faca o chila micuta. Din nefericire, valva nu isi face treba corect , asa ca pe la jumatatea zilei , chila este desumflata. Atat timp cat chila este umflata, tinuta de mars este mult imbunatatita, dar in nici un caz la fel cu a unei barci fabricate cu chila.Locul ptr chila si podina(ca fara podina degeaba ii faci chila) este foarte mic. Nu m-a costat foarte mult, dar o lucrare mai buna ar fii demontarea fundului si montarea unuia confectionat special ptr chila .

Scrie răspuns