Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de adrianc » 26 Iul 2016, 14:07

Salut,

Postez aici in speranta ca lumea-i mica, informatia circula si nenorocitii care au facut treaba asta vor primi ce merita. Cu alte cuvinte, apelez la si ma bazez pe ajutorul vostru. Trebuie sa apara pe undeva la vanzare ori sa rasufle vreun detaliu.

In data de 12 iulie, unchiului meu i s-a furat motorul de barca ancorata la ponton (Bicaz, zona barajului).

Specificatii:

- Yamaha F60 CET
- an fab. 2010
- serie motor: 1029105
- culoare: gri metalizat
- trimmer electric

Semne particulare:

- elicea lovita la palele de atac in scandurile pline de cuie de pe Bicaz, ciupituri de ~ 2 mm in cutitul elicei
- priza de aer (admisia) perfect curatata, umblat la suruburi - ii facuse revizia cu putin timp inainte
- din cauza faptului ca a fost lasat rabatat (pt. transport) mai mult decat era cazul, sistemul de blocare cu parghie a deteriorat vopseaua in zona
- nu are diapazoanele langa sigla "Yamaha", dupa cum se vede si-n poze.

Odata cu motorul au fost furate si urmatoarele:
- husa barcii, de culoare albastra
- husa motorului, culoare verde, material de cort
- un set de vasle de barca mai mica. Astea au cozi albastre din lemn iar capetele lopetilor sunt arse (au fost folosite asta-vara la stins un incendiu)

Daca aveti orice fel de informatie care poate duce la gasirea motorului, va rog contactati-ma la orice ora pe 0742.785.352.
Am pus topicul in sectiunea asta de forum pentru ca-i cea mai vizitata, rog administratorii sa ma sprijine in acest sens si eventual sa-l faca sticky pentru o vreme.

Nu stiu cati isi imagineaza ce-i in sufletul unchiului meu, si ce le-am face alora daca am pune mana pe ei.
Multumesc de pe-acum pentru ajutor.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de tyrael » 26 Iul 2016, 14:52

Ce chestie urata... Incearca sa faci cat mai populara aceasta informatie pe facebook pe toate canalele de pescuit, acolo informatia circula mult mai repede
www.spinningclub.ro

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de crapmaniacul » 26 Iul 2016, 16:52

Ma doare pe mine sufletul la vederea unei asemenea bijuterii ... 60 de cai frumosi ... urat de tot !! tara de hoti si lepre ...

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de adrianc » 26 Iul 2016, 21:16

Distribui pe facebook si dupa cum ziceam, trag speranta ca trebuie sa iasa la iveala ceva pe undeva. E totusi o comunitate mica in Bicaz/Piatra Neamt.
Partea trista e ca Politia nu pare sa-si dea interesul in gasirea hotilor.

Poate am omis si o spun explicit: cine poate da informatii/ajuta la gasirea motorului va fi recompensat. Unchiul meu a muncit pe rupte sa-si cumpere motorul asta, e cu moralul la pamant si nu suport sa vad asta. Ce poate fi mai revoltator decat sa-ti fure niste cacanari obiectul pasiunii...sper din tot sufletul sa ii prindem, o sa le mearga vestea.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de crapmaniacul » 26 Iul 2016, 22:45

O sugestie as vrea sa mai adaug doar: dat fiind ca zici ca politia nu se agita prea tare in gasirea hotilor, incearca sa iei legatura discret dar repede cu unul doi dintre interlopii de pe zona ptr ca e imposibil sa nu stie nimeni de pe acolo chiar nimic, nimic, un fir ceva tot apare daca esti tenace si sapi ...
Trebuie actionat cat e calda treaba ca daca ajunge prin Delta sau cine stie pe unde, motorul ala va fi probabil cosmetizat si f greu de recunoscut ... Spor si noroc sa ai !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de albert.C » 27 Iul 2016, 13:35

ai p.m.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de adiwolf » 27 Iul 2016, 19:03

o chestie oribila, dar din pacate nu cred ca motorul mai poate fi recuperat
ca sa furi un asemenea motor trebuie echipament, dotare si forta - astfel de motoare nu se fura asa tamnesam, de regula se fura la comanda si tocmai asta m face sa cred ca nu se mai poate recupera
nu este un motor de 6-15cp pe care il poti lua in spinare si pleca cu el !!!
nu te baza pe Politie sub nici o forma, nu vor si nici nu au interes sa rezolve o asemenea "gainarie" in opinia lor, iar daca printr-o minune dai de hoti, nu face reclamatie la politie, ori ajungi la intelegere cu ei, orile dai omorul daca te tine (Politia in general protejeaza hotul sau nu se baga chiar daca le-ai adus dovezi concrete)
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de Nemernic » 27 Iul 2016, 20:39

Urmareste probarca(punct)ro, poate ai noroc si apare la vânzare.
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de alex.b » 28 Iul 2016, 08:18

imi pare rau de cele intamplate. Atentie la online, in cazul in care putin probabil o sa apara la vanzare sa fi atent la anunturi de tip combo, barca + motor, asa ca motor simplu nu stiu daca apare. Sa nu fie mascat prin vanzare de barca + motor.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de goodmans » 28 Iul 2016, 10:05

Un asemenea motor se fura la comanda,nu o sa apara niciodata la vanzare pe site-uri online

Scrie răspuns