Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de geppetto » 28 Aug 2016, 05:53

Vai, dar se poate? Popor cinstit, harnic şi ospitalier. Pe unde te uiți în jur, numai corectitudine, spirit civic, bun simț şi dragoste de semeni.

Maksud
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 05 Sep 2016, 10:07

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de Maksud » 05 Sep 2016, 10:10

Buna baieti.
După cum știți în fiecare an, crescând furturile de motoare exterioare. Motoarele, cele outboards care au fost furate într-o singură țară - vinde într-un alt așa cum este utilizat. Este de afaceri internaționale crimă. Ar trebui să ne unim pentru a rezista. În acest scop, am creat "bază de date internațională de motoare exterioare furate» (http://stolen-outboards.net). Inainte de a cumpara motor exterior second-hand, vă rugăm să verificați numărul de serie cu ajutorul bazei noastre. În cazul în lateral a fost furat vă rugăm să adăugați ID-ul cu motor in baza de date (http://stolen-outboards.net).

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de albert.C » 05 Sep 2016, 17:29

buna treaba...dar cu siguranta cel ce il fura ii va sterge seria..

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de cristi.v » 06 Sep 2016, 19:37

salut, nu stiu daca te ajuta, dar a aparut un anunt pe un site: http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... /cat/null/

pare mai vechiut, dar nu se stie...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de crapmaniacul » 12 Oct 2016, 06:37

Ce s-a mai intamplat in final pe aceasta tema ? V-ati apropiat de vreo rezolvare, ceva, cumva ?

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de adrianc » 18 Oct 2016, 08:51

S-a intamplat ce anticipam cu totii...Politia doarme-n papuci, unchiu-meu s-a apucat de strans bani pentru alt motor + arma, permis si tot ce trebuie. Din pacate asta e singura directie viabila.

Flerul ii spune ca motorul a fost furat si dosit pe undeva in zona, poate chiar aruncat in balta drept lectie dupa niste "discutii" cu braconieri locali surprinsi in fapt.

Ca o paranteza, am ascultat tot felu' de povesti cateva zile prin Crisan....acolo se fura motoarele ca-n codru, gasti organizate, te doare capul. Ma uitam la zecile de Yamaha F60, cate or fi facute din bucati si cate or avea acte :roll:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de crapmaniacul » 18 Oct 2016, 19:15

adrianc scrie:S-a intamplat ce anticipam cu totii...Politia doarme-n papuci, unchiu-meu s-a apucat de strans bani pentru alt motor + arma, permis si tot ce trebuie. Din pacate asta e singura directie viabila.

Flerul ii spune ca motorul a fost furat si dosit pe undeva in zona, poate chiar aruncat in balta drept lectie dupa niste "discutii" cu braconieri locali surprinsi in fapt.

Ca o paranteza, am ascultat tot felu' de povesti cateva zile prin Crisan....acolo se fura motoarele ca-n codru, gasti organizate, te doare capul. Ma uitam la zecile de Yamaha F60, cate or fi facute din bucati si cate or avea acte :roll:
Atat timp cat politia ii acopera din comoditate pe netrebnici, din lipsa de implicare, teama poate sau din interes chiar, situatiile de acest gen vor persista si pagubitii vor avea de suferit sau isi vor face singuri dreptate daca vor putea si vor cuteza. Traim in tara asta asa cum e ea in care prea multi se descurca cum pot din pacate, un fapt foarte pagubos ptr toti ... In alte parti mai civilizate nici nu exista verbul "a se descurca" ptr ca acolo legile isi fac simtita forta zilnic de cele mai multe ori. Aici s-a furat enorm de mult si de prea mult timp si procesul continua ... Schimbarea se va produce insa foarte lent, in cateva generatii ... Succes si rabdare !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de goodmans » 19 Oct 2016, 15:40

Treaba cu implicatul politiei...stim toti cum este,mai ales in anumite zone ale tarii.
Oricum si noi trebuie sa fim constienti de lucrurile astea si de tara in care traim.
Eu am facut o investitie mica in barca si motor comparativ cu altii si neavand posibilitatea sa cumpar si peridoc am fost nevoit sa las barca pe lac.
Primul lucru a fost sa-mi fac asigurare full.Pentru suma de 2000 euro am platit 150 euro/an in 4 rate incluzand si furtul.
Sper sa nu fie cazul,dar la nevoie,oricat ar dura tot recuperez banii.

Sper sa gaseasca un motor bun si sa aiba parte de el.Sa se gandeasca daca nu cumva merita sa-si faca o asigurare ceva.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de adrianc » 19 Oct 2016, 16:43

Multumesc pentru pont, nu ma gandisem la asigurare. Clar o va lua in considerare, eventual la pachet cu pontonul...ca si alea au fost vizitate de hoti de-a lungul timpului.

In fine...chit ca-ti recuperezi banii, cand vine vorba de obiectul pasiunii e mai complicat de-atat. Cel putin asa vad eu lucrurile. Daca mi-ar fura unu' masina, m-as multumi sa fie prins si pedepsit dupa lege. Dar daca mi-ar fura motocicleta, barca sau lanseta aia cu care am prins stiucile alea mari in 2006, sa dea dracii de nu l-as face sa regrete.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Motor Yamaha F60 CET furat - Bicaz, 14 iul. 2016

Mesaj de danone » 21 Feb 2017, 08:08

Intradevar trist de tot. Politia nu se baga in astfel de cazuri. Lichele de genu asta trebuie trimisi dupa Elodia. Alta solutie nu vad.

Scrie răspuns