Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adv
veteran
veteran
Mesaje: 982
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 13 Iul 2017, 14:49

Va salut ,

Postez aici deoarece consider ca este un subiect de interes general , o situatie in care eu personal ma aflu astazi.

Concret : sambata 9 iulie 2016 am fost contactat pe whatsapp de userul @stradic - Mihai Mircea Chende Puscasu care mi-a oferit pentru cumparare cateva articole de pescuit. Am primit poze cu fiecare articol pe whatsapp. Am stabilit pretul pentru o mulineta Daiwa Exist 3012 , o mulineta Stella 2500 fi ambele noi , un tambur Stella 2500 fi folosit dar in stare buna si o trusa de voblere Lucky Craft . Pretul total 4850 ron. In urma discutiei pe whatsapp Mihai Chende mi-a trimis contul de la Banca Transilvania unde duminica 10 iulie i-am transferat suma de 4850 ron. Intelegerea clara era sa-mi trimita coletul luni 11 iulie cu Fan Courier. Desi am incercat sa-l contactez telefonic , prin sms uri si whatsapp , Mihai Chende nu a mai raspuns !!!

Am aflat ca in aceeasi situatie este si Alin Vrajitor ( @alinvr )de la Timisoara care exact in aceleasi zile de 9 - 11 iulie a fost inselat de Mihai Chende @ stradic. Aceeasi mulineta Stella 2500 fi si aceeasi trusa de voblere + o trusa de stiuca au fost vandute de catre Mihai Chende lui Alin Vrajitor !!! Alin Vrajitor a transferat in contul lui Chende 5000 ron !!! Tot luni 11 iulie 2017 !!!
In total Mihai Chende @ stradic a incasat (luni 11 iulie) 10 000 ron pentru cateva poze trimise mie si lui Alin Vrajitor !!!
Poate cativa dintre dumneavoastra veti recunoaste articolele in cauza si poate ne ajutati cu noi informatii . Voi posta poze .

Voi face tot ceea ce este legal posibil pentru a-mi recupera suma platita ! Indiferent de costuri !

As vrea ca nimeni dintre dumneavostra sa nu ajunga sa fie escrocati de indivizi de teapa lui Chende/Puscas/stradic !!!

Va multumesc si rog moderatorii sa nu stearga sau mute topicul. Daca trecem cu verdere astfel de fapte cu siguranta se vor repeta ; pentru ca a mers odata .

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de goodmans » 13 Iul 2017, 15:04

Mai oameni buni,nu vreau sa va insult in nici un fel,dar...va cam meritati soarta.

Cum dracu sa transferi unui strain o suma de bani?! oricat ar fi ea?
In ziua de azi toate firmele de curierat au serviciu de ramburs si de verificare a coletului!
Cum dracu faceti asemenea tampenii nu pot sa inteleg?! poate castigati banii prea usor?
Chiar nu am idee.

In cel mai rau caz plateai doar costul transportului tur-retur ca sa ii oferi garantia ca nu trimite aiurea.Daca ar fi rewfuzat...clar era teapa.

alinvr
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Feb 2013, 23:42
Localitate: Timisoara

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de alinvr » 13 Iul 2017, 15:12

Da, asa este. Problema sta în felul următor. Noi am mai cumpărat de la el și a fost ok. Tot asa cu banii trimisi în cont. Plus ca era un user vechi , cu multe articole vandute.

Avatar utilizator
tai_pan28
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 146
Membru din: 28 Mar 2016, 12:35

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de tai_pan28 » 13 Iul 2017, 15:15

Daca ai mai cumparat de la el si a fost ok, poate omul are totusi o problema. Daca ai adresa lui din discutiile anterioare vezi daca poti trimite pe cineva acolo sa verifice.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de George1985 » 13 Iul 2017, 15:18

O veni criza...stie el ceva.

Ce-i drept o suma cam mare pe transfer fara nicio asigurare. :oops:
La banii astia ma duceam si le luam de la el direct, mai pierdeam 100-200ron pe drum si stiam o treaba.

Pacat ca inca mai sunt persoane care cred ca scapa basma curata cu asa inselaciuni.. :wallbash:

bicker
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 03 Iun 2006, 20:58

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de bicker » 13 Iul 2017, 15:24

Salut, daca ai facut transfer bancar poti face o plangere la politie, mai ales daca ai un istoric al discutiei avuta cu vanzatorul.

adv
veteran
veteran
Mesaje: 982
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 13 Iul 2017, 15:32

@goodmans - vrei explicatii despre banii mei : sunt munciti din greu ! Am facut plati inainte de livrare de multe ori aici pe forum si totul a decurs normal. Au fost oameni normali , responsabili , cu onoare .
Singurele lucruri care ne definesc ca oameni si ne diferentiaza de animale sunt credinta in Dumnezeu si onoarea. Mihai Chende are postura bipeda , numai atat .

alinvr
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Feb 2013, 23:42
Localitate: Timisoara

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de alinvr » 13 Iul 2017, 15:33

Inițial am vrut sa merg la Chișinău Cris sa ma întâlnesc cu el, dar acum înțeleg de ce zicea ca pleacă în Austria marti dimineață, ca nu are timp, etc,etc. Eu am avut foarte multe discuții cu el si telefonic si pe whatsapp. Avea multe lucruri la vânzare. Plus că a mai vândut si pe forum o stella .Ce sa zic . Învățătura pentru tot userii.

alinvr
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Feb 2013, 23:42
Localitate: Timisoara

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de alinvr » 13 Iul 2017, 15:44

Din moment ce la amândoi ne-a "vândut" aceeași mulineta si aceeași trusa de voblere. Eu cred că e o mare teapa.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de Zamfi » 13 Iul 2017, 17:26

Pana la urma nu este de condamnat ca ati mers pe incredere! Suntem oamenii ce naiba si daca ajungem sa nu mai avem incredere in noi ...e grav! Userul este vechi , este cunoscut pe forum si eu as fi procedat la fel ca Adv de ex. In situatia data e clar ca acest "lucrul" ,daca persista, trebuie pedepsit prin lege si dat exemplu aici! Poate omul are ceva probleme, desi ... In rest e treaba politiei si sunt convins ca omul va regreta gestul ... :wallbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns