Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de pikeman » 19 Iul 2017, 22:32

Gabriel68 scrie:Sincer,nu cred ca rezolvati ceva facand plangere la politie.Politia va spune ca a-ti depus banii in contul lui de bunavoie,si ca v-ati asumat riscul de a cumpara produse pe care nu le-ati vazut. Imi pare rau pentru voi dar cu Politia nu cred ca rezolvati nimic.Vor spune ca a-ti depus banii de bunavoie si ca v-ati asumat acest risc.Cred ca trebuie trebuie sa picati la o intelegere cu userul Stradic.Cel mai corect ar fi sa va inapoieze banii sau produsele.Eu sper sa va recuperati banii.Mult noroc si fir intins.
nu functioneaza chiar asa, asta e inselaciune si se pedepseste, au fost mai multi care au platit avansuri pentru diverse chestii si nu le-au mai vazut ulterior, iar cei care au facut asta (au inselat) au fost dati in urmarire penala, chestiunea e relativ simpla, se depune plangere cum ca oamenii au platit pentru un bun pe care nu l-au primit, nea mulineta stradic e chemat sa raspunda asupra faptelor, trebuie sa faca dovada ca a trimis bunurile - curier, posta etc. sa zicem ca o are atunci se urmareste drumul bunurilor. Nu are dovada, atunci se urmareste penal paratul :lol1: pe principiul expus de tine mai sus nu mai platim in avans la niciun magazin online ca am depus banii de buna voie - atentie , cand faci comanda intai platesti daca alegi aceasta optiune si apoi primesti factura, asta ca sa nu zici ca ai deja o proforma, de multe ori nu o ai :wallbash:

Avatar utilizator
draculetz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 23 Apr 2011, 19:23
Localitate: Tg-Jiu

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de draculetz » 19 Iul 2017, 23:18

pikeman scrie:
Gabriel68 scrie:Sincer,nu cred ca rezolvati ceva facand plangere la politie.Politia va spune ca a-ti depus banii in contul lui de bunavoie,si ca v-ati asumat riscul de a cumpara produse pe care nu le-ati vazut. Imi pare rau pentru voi dar cu Politia nu cred ca rezolvati nimic.Vor spune ca a-ti

nu functioneaza chiar asa, asta e inselaciune si se pedepseste, au fost mai multi care au platit avansuri pentru diverse chestii si nu le-au mai vazut ulterior, iar cei care au facut asta (au inselat) au fost dati in urmarire penala, chestiunea e relativ simpla, se depune plangere cum ca oamenii au platit pentru un bun pe care nu l-au primit, nea mulineta stradic e chemat sa raspunda asupra faptelor, trebuie sa faca dovada ca a trimis bunurile - curier, posta etc. sa zicem ca o are atunci se urmareste drumul bunurilor. Nu are dovada, atunci se urmareste penal paratul :lol1: pe principiul expus de tine mai sus nu mai platim in avans la niciun magazin online ca am depus banii de buna voie - atentie , cand faci comanda intai platesti daca alegi aceasta optiune si apoi primesti factura, asta ca sa nu zici ca ai deja o proforma, de multe ori nu o ai :wallbash:
Acelas lucru se intampla si cu agentiile de voiaj, cumperi un bilet la mare... adica un pliant, o poza... si cand ajungi acolo constati ca nu exista acea locatie... asta nu inseamna ca vina este a ta pentru ca ai platit in avans poza... este inselaciune din partea agentiei...
Nu mai incercati sa reinventati roata...
"stradic" a inselat si trebuie rezolvata situatia cu organele abilitate.
Este vorba de o suma consistenta care nu se trece cu vederea gen "lasa ca-ti dau eu banii inapoi". Mergi direct la politie

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de Pif. » 20 Iul 2017, 00:10

Am urmărit și io pe acilea ...băieți treba i în felul următor dacă depuneți plângere aveți șansă mult mai mare sa va recuperați bani...dacă nu o faceți va poate duce cu zăhărelul..

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de vali stratonov » 20 Iul 2017, 08:09

"stradic" a inselat si trebuie rezolvata situatia cu organele abilitate
Asa zic si eu....omul a premediat tzeapa asta pt ca ii era foame de bani poate ca sa o stearga din tara asa cum se spunea pe aici..
De multa vreme taia frunze la caini prin zona de nord vest a tarii stind atirnator pe unde putea....dar si-a dat in petic si lumea la rejectat.
Daca era de buna credina lua un imprumut de la banci.... dar cum nu avea cu ce sa gireze decit cu gaurile din buzunar sa folosit de "buna imagine" facuta aici pe sit si uite ca ia mers ...din pacate.

Treaba cu lasa ca platesc pina la 1 sept e o gogorita mare in care eu unul nu cred o iota ....o plingere penala ar avea mai mari sanse sa va recupereze banii decit "cuvintul" personajului .....parerea mea.:wallbash: :wallbash: :wallbash:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de Gabriel68 » 21 Iul 2017, 20:44

Cred ca se face o confuzie intre persoana fizica si persoana juridic.Persoana juridica are un statut,obiect de activitate,obligatii,numar de inregistrare etc.Poate sa fie mult mai usor trasa la raspundere.Dar eu sper sa nu se ajunga la Politie si lucrurile sa se rezolve amiabil.Poate ne spun si noua colegii pagubiti unde sa ajuns pina in acest moment.Fir intins tuturor.

Avatar utilizator
doru9644
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 21 Oct 2012, 01:10
Localitate: CHITILA
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de doru9644 » 24 Iul 2017, 09:11

Gabriel68 scrie:Cred ca se face o confuzie intre persoana fizica si persoana juridic.Persoana juridica are un statut,obiect de activitate,obligatii,numar de inregistrare etc.Poate sa fie mult mai usor trasa la raspundere.Dar eu sper sa nu se ajunga la Politie si lucrurile sa se rezolve amiabil.Poate ne spun si noua colegii pagubiti unde sa ajuns pina in acest moment.Fir intins tuturor.
Esti ,tata, legilor flacau , juridic sau fizic tot teapa de ,bun simt , numeste premeditat sau nu , sau ce mai gasesti pe sait ...plata in cont ...mai ieftin ,sau livrare.............pentru incredere sau poze ? sa fi iubit cu politia romina cu tot !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de tdum » 24 Iul 2017, 09:37

Offff...!!!

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de crapmaniacul » 25 Iul 2017, 19:21

Nea Stradic o fi citind si el cu sufletul la gura foiletonul acesta in care joaca rolul de personaj principal si foarte negativ ? Si-a dat seama cat de ușor poti ajunge celebru astăzi, pe prima "pagină" si cat de simplu si-a facut o sumedenie de "amici" noi, fără mult efort ... Cu siguranta ca a plecat cu gândul doar la muncă când si-a luat tălpășița spre alte tari ... Of of of

Avatar utilizator
draculetz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 23 Apr 2011, 19:23
Localitate: Tg-Jiu

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de draculetz » 25 Iul 2017, 19:44

Gabriel68 scrie:Cred ca se face o confuzie intre persoana fizica si persoana juridic.Persoana juridica are un statut,obiect de activitate,obligatii,numar de inregistrare etc.
Nu conteaza cine esti sau ce esti, ai comis o infractiune - "Inselaciune". Este vorba de "FAPTA" care se judeca si se condamna.

Avatar utilizator
draculetz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 23 Apr 2011, 19:23
Localitate: Tg-Jiu

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de draculetz » 18 Aug 2017, 20:48

Ceva noutati????

Scrie răspuns