Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de sosoktm » 18 Iul 2017, 10:09

crapmaniacul scrie:Părtaș la furt este cam dura expresia, as opta ptr "chilipirul este deseori mai scump decât prețul normal". Stradic i-a momit cu "prăjituri" si le-a tras clapa pervers ... Omul afișând o seriozitate si credibilitate dovedite a mizat pe dorința de chilipir pe care sa fim sinceri o avem mai toti într-un grad mai mare sau mai mic.
ba nu coae, e chiar complicitate. Orice om rezonabil intelege ca orice bun are un pret corect. Vorbim aici de scule high-end, cunoastem toti cat e colo, cat dincolo, cat e reducerea rezonabila, fie ea si pentru "lichidare de urgenta".Prajituri" apar f rar si cu siguranta nu la un samsar. Dorinta de chilipir este adanc inradacinata in "sa moara capra vecinului, sa vad ce scoare fraerul la vanzare". Nu trage concluzii si pentru altii, doar pentru ca si tu ai fi dat curs unei astfel de "super-oferte".
Chiar nu ma bucur de necazul altuia dar...cum iti asterni asa dormi.

mai e un individ care apare ocazional cu anunt pe niste mulinete de top, la preturi aproape la fel de neverosimile. Oare...au cazut dintr-o masina la un viraj mai agresiv? Sau daca plange japonezul dupa ele e altceva, ca ala oricum are destul?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adrian99 » 18 Iul 2017, 10:23

sorine,individul(indivizii)de care amintesti au primit(primesc)bile albe si feedbackuri pozitive pe acest forum sau(si)pe altele.
cine este vinovat?-cel care vinde la preturi neverosimil de mici sau cei care cumpara asemenea chilipiruri?
:roll:

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de goodmans » 18 Iul 2017, 10:27

adrian99 scrie:sorine,individul(indivizii)de care amintesti au primit(primesc)bile albe si feedbackuri pozitive pe acest forum sau(si)pe altele.
cine este vinovat?-cel care vinde la preturi neverosimil de mici sau cei care cumpara asemenea chilipiruri?
:roll:

Vinovat e doar cel care da banii inainte,ca la curve.
Spunea cineva mai sus ca are o limita de plata in avans de 300 lei si mai mult nu risca.Eu nu as da nici 50 lei inainte,vreau sa vad ce cumpar inainte sa dau banii.Muncesc pentru ei si nu vreau sa-i risipesc aiuirea.
Cine nu vrea sa trimita in sistem ramburs sau sa se intalneasca cu mine...poate sa-si pastreze marfa linistit.
Chiar nu conteaza cat imi este de apropiat sau necunoscut.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de razvan m. » 18 Iul 2017, 11:07

Cred ca doar in Romania exista aceasta dilema "cine e de vina, hotul sau pagubasul ca s-a lasat furat ?". :wallbash:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

adv
veteran
veteran
Mesaje: 979
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 18 Iul 2017, 11:19

@razvanm - imi asum in totalitate faptul ca l-am considerat pe Mihai Chende /Puscasu Mircea om normal. Acest lucru ma culpabilizeaza in ochii unor distinsi colegi de forum.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de tdum » 18 Iul 2017, 11:41

Daca pana acum, forumul dadea oarecum impresia unei comunitati centrate exclusiv in jurul pasiunii numite pescuit, iata ca aceasta intamplare nefericita confirma inca o data zicala ,,banul e ochiul dracului" si ne aduce cu picioarele pe pamant. Asta e cruda realitate. Perceptia va fi diferita de acum si aceasta intamplare va fi un precedent, un reper, care ne va face mai circumspecti... Nu suntem doar niste prieteni pasionati ce discuta, impartasesc, se ajuta, isi vand sau cumpara unul de la altul ceea ce au nevoie, ci suntem exact ce este si societatea in ansamblul ei - un mix de caractere.
E foarte bine ca cei pagubiti au facut publice cele intamplate si le multumesc, ca au pus pe toata lumea in garda. Sper ca in finalul acestui topic sa ne anunte ca si-au recuperat banii. E putin probabil insa ca solutionarea sa vina de la sine si neantarziat, (daca nu s-a facut pana acum) e necesara o reclamatie la organele de cercetare pentru a avea sprijinul lor in vederea indreptarii situatiei create.
Sa auzim numai de bine. Rew.

adv
veteran
veteran
Mesaje: 979
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 18 Iul 2017, 11:52

@goodmans - presupunem ca am discuta / negociat cu tine vanzarea unei mulinete . La solicitarea ta ti-am transferat suma stabilita de comun acord in contul tau.
Concluzia : sunt vinovat !!
Pentru a nu exista dubii : inchizi telefonul si nu-mi trimiti mulineta - ....pentru ca merit !!!
Nu stiu ce pregatire ai , probabil scoala vietii ...

adv
veteran
veteran
Mesaje: 979
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 18 Iul 2017, 12:13

@sosoktm - ai luat din. context : 1 stella+1 exist + trusa vobler lc + 1 tambur stella - ( pozele lor ) au fost platite cu 4850 ron nu 2000 ron !
Faci afirmatii fara ratiune - am devenit partas la furt ?! Sau nu intelegi sensul cuvintelor ?! Cum afirmi ca sunt bunuri furate ?
Incearca sa intelegi faptul ca pe acest forum si in viata reala sa vand / cumpara bunuri la un pret mult sub cel afisat in magazine. Asta nu inseamna ca bunurile sunt furate ! Pur si simplu vanzatorul nu poate sau nu doreste sa astepte un cumparator care sa-i ofere un pret ridicat - apropiat de cel din magazine.
Te-ai departat mult de la subiect ! Cum i-am explicat si lui @goodmans , presupune ca noi doi am stabilit de comun acord sa-ti vand 2 mulinete + 1 trusa de voblere + 1 tambur . Mi - ai transferat suma stabilita in cont. Pana aici totul este firesc . Apoi eu inchid telefonul , nu-ti trimit nimic in schimbul sumei platite de tine. Mai mult, constati faptul ca aceleasi poze cu aceleasi articole au fost trimise catre un tert de la care eu am incasat alti bani ! V-am vandut cateva poze pentru 10000 ron. Nu poti fi partas la furt cu mine ; eu nu am furat bunurile respective , v-am vandut numai poze !!!
Concluzia : sunt un tepar de elita !

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de lazarini » 18 Iul 2017, 13:00

razvan m. scrie:Cred ca doar in Romania exista aceasta dilema "cine e de vina, hotul sau pagubasul ca s-a lasat furat ?". :wallbash:
La fel cum femeia este vinovata pentru viol, ca avea fusta prea scurta.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de goodmans » 18 Iul 2017, 13:10

adv scrie:@goodmans - presupunem ca am discuta / negociat cu tine vanzarea unei mulinete . La solicitarea ta ti-am transferat suma stabilita de comun acord in contul tau.
Concluzia : sunt vinovat !!
Pentru a nu exista dubii : inchizi telefonul si nu-mi trimiti mulineta - ....pentru ca merit !!!
Nu stiu ce pregatire ai , probabil scoala vietii ...

Man,chiar imi pare rau ca vi s-a intamplat asa ceva,sa nu intelegi ca ma bucur in vreun fel.
Dar DA,te consider oarecum vinovat de prea multa incredere in persoane pe care nu le cunosti.

Chestia cu pregatirea cred ca este irelevanta.Probabil ca pe langa scoala vietii,pe care o am si m-a ajutat sa nu cad in astfel de capcane,cred ca am suficienta scoala si pregatire,poate mai multa decat tine.

Cu stima.

Scrie răspuns