Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de zane21 » 15 Iul 2017, 05:52

Magaru , ce legatura poate avea un coleg de forum care ne ajuta cu ce facem noi....eu tot ce sper e sa se rezolve situatia, nu e nici un coleg din zona lui , sa-l cunoasca mai bine ?
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

toby
veteran
veteran
Mesaje: 2111
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de toby » 15 Iul 2017, 11:32

Colegi sunt multi doar ca stau linistiti avand in vedere ca stradic este renumit ca mare bătăuș in zona lui, iar de rezolvat se poate doar daca se îngroașă gluma si simte arestul pt cateva zile. Daca este forțat va spune ca a dat contul la mai multi si produsele mergeau la primul da intre timp a avut o cadere de tensiune si nu a putut sa onoreze intelegerea.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de valeriu28 » 15 Iul 2017, 13:08

Salut,

Nu e rost de alte jigniri si vendette.
Cred (si eu) ca se incadreaza la inselaciune, dar poate primi pe parcurs si alte capete de acuzare. Oricum, nu stabilim noi pe forum (radio santz) incadrarea.
Ideea e ca prejudiciul poate fi recuperat iar faptuitorul va fi tras la raspundere penal, pentru ca fapta constituie infractiune.
Cel mai bine e sa mergeti la politie, depuneti o plangere, se vor lua probe (foto al mesajelor in laboratorul de criminalistica) si politia va deschide o ancheta ce va fi inaintata mai departe catre procuror.
Cu siguranta va iesi nasol pentru acest Stradic.
Oricine putea fi in locul vostru, mai ales ca userul era activ pe aici. Money change the world, si daca s-a trezit cu o suma mai mare (pentru el poate 10.000 e mult) a reactionat altfel... imi pare rau. Prejudiciul nu e mare in raport cu gravitatea faptei.

Ps: la urmatoarele anunturi pe care le voi posta, o sa mentionez clar :
RASPUND LA TELEFON 24/7
NU PLEC DIN TARA
:)))

Scuze gluma, mai dregem atmosfera
mini_mic scrie:
RNN57 scrie::idea: :idea: :idea: ASTA E FURT CALIFICAT! Depuneti plangere la PARCHETELE DE PE LANGA JUDECATORIA, din orasele dvs de domiciliu.
Cu tot respectul, pe alte forumuri va declinati calitatea ca fiind magistrat, dar ma uimeste ca nu cunoasteti notiuni elementare, asadar ar fi bine sa nu mai trimiteti colegii tepuiti pe alte drumuri gresite. Daca tot postam aici, o facem pt a-i ajutam cumva pe oameni.

Nici vorba de furt aici, furtul fiind in esenta luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept. Nu cred ca i-a bagat nimeni mana in buzunar colegului de forum, ci a dat el suma de bani, consimtit, dat fiind faptul ca a fost indus in eroare prin prezentarea unei vanzari, care s-a dovedit a fi o situatie mincinoasa si prin care s-a produs o paguba.

Daca anuntul cu vanzarea mulinetelor a fost postat pe rapitori.ro nu este vorba despre infractiunea de inselaciune, ci de altceva mai grav.

Din ce-am citit aici, e floare la ureche sa demonstrezi infractiunea, insa va necesita timp si pricepere in a propune-administra probele.

Tot ce sper e ca userul acuzat sa revina cumva asupra situatie de fata si sa inapoieze sumele, ori sa apara cu ceva explicatii.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

visco
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 11 Iun 2006, 21:33
Localitate: Bucuresti

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de visco » 16 Iul 2017, 20:08

Omul se bazeaza pe faptul ca nu o sa fie dat pe Interpol, pentru suma respectiva. Voi o sa va recuperati banii (numai daca va doriti foarte tare), cu foarte multa bataie de cap, iar el nu o sa pateasca mai nimic, pentru ca va spune o minciuna bine ticluita, ceva de genul ca pierdea avionul sau trenul, daca statea sa faca expeditia catre voi sau ceva asemanator. Prejudiciul recuperat si intentia nedovedita ( nu va grabiti sa judecati, ca exista minciuni pt orice), stinge cazul. Iar voi, nu o sa mai faceti niciodata trasferuri bancare pe sume mari, "in blind".

Avatar utilizator
SorinFloating
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 12 Noi 2013, 09:14
Localitate: Bucuresti

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de SorinFloating » 16 Iul 2017, 22:36

Da , am citit toate paginile cu acest subiect -stradic- vad ca mai are insa si destule anunturi cu obiecte puse la vanzare, ce sa zic este un fel de " imprumut rapid " in situatii de urgenta, evident pentru el.
Stie sigur cat de incet se misca politia si justitia, asa ca abia peste 3-4 luni cand se apropie mai mult de el s-ar putea sa regasiti banii in cont cu scuzele de rigoare. Eu am fost tzepuit cu un card si am facut cumparaturi la un Mall...nu stiu cum mi l-au copiat ....dar dupa plangeri la politie Departamentul infractiuni informatice (parca asa ii spunea) si la banca am recuperat tot ce mi s-a cheltuit dupa card online, dar asta in 6 luni, asta ca banca respectiva nu avea implementat sistemul 3D Secure si atunci doar cu un photo la card fata verso se puteau face intr-o zi cumparaturi de pana la 1.000 Euro.
Banii ii veti recupera sigur, suma e prea mica ca sa tot fuga si sa se ascunda, dar iti creaza o stare totala de disconfort , scarba, dezamagire si retinere totala de a mai cumpara de la diversi useri , care multi chiar sunt seriosi si au marfa de calitate.
Pr a evita astfel de situatii cel putin cand cumpar de afara dar si la noi cateodata ,eu folosesc sistemul PayPal, imi ia un mic comision dar e ok, nu primesc pachetul si nu semnez nu vede banii. Iar daca face porcarii cu calitatea este prea mare deranjul pentru cateva sute de euro furate sa i se blocheze definitiv contul sau chiar mai mult poate.
E bine ca pe viitor sa fie publicate astfel de magarii aici sa stim sa ocolim astfel de useri deoarece maine poate fi oricare din noi in aceeasi situatie.
O zi mai buna.
Eram multumit ca puteam da un raspuns prompt si am raspuns. Am spus ca nu stiu.

narcisandrioaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 16 Iul 2011, 16:22
Localitate: iasi
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de narcisandrioaie » 17 Iul 2017, 10:31

Salut
Oferta ptr mine a fost : Stella, Exist și un Bogagrip 2000 Ron
L-am refuzat nu știu de ce dar îmi pare bine acum.

adv
veteran
veteran
Mesaje: 982
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 17 Iul 2017, 14:02

@narcisandrioaie - ai primit si aceleasi poze cu mulinetele si Bogagrip - ul ? 2000 ron toate cele 3 articole impreuna ?

adv
veteran
veteran
Mesaje: 982
Membru din: 06 Aug 2012, 10:15

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de adv » 17 Iul 2017, 14:13

@SorinFloating - ai toata dreptatea ! MIhai Chende a premeditat aceasta inselaciune , a incercat - bazandu- se pe o oarecare credibilitate acumulata aici pe forum - sa "vanda" niste articole care exista numai in pozele sale. Eu imi asum faptul ca am procedat ca un om normal si i-am transferat suma stabilita inainte de a-mi trimite coletul.In acceptiunea lui Mihai Chende , corectitudinea si increderea mea sunt echivalate cu prostia . Am cumparat diverse articole de aici de pe forum si am platit in avans. Nu am avut niciodata probleme ; diferenta au facut-o oamenii !

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de vali stratonov » 17 Iul 2017, 18:41

narcisandrioaie scrie:Salut
Oferta ptr mine a fost : Stella, Exist și un Bogagrip 2000 Ron
L-am refuzat nu știu de ce dar îmi pare bine acum.
Ai simtit tu ceva in urina , doctore ....si ai scapat de o tzeapa . :wink:
Daca ti-a facut pretul de 2000ron pt stella , exist si bogagrip era clar ca pute a "ieftineala: ....

De exemplu mie mi-a cerut pe un Exist 1003 in primavara 2500 roni ....ca e nou , ca e impecabil.....ca nu se mai fabrica ....bla bala bala....si tot nu am pus botul ...
Omul e DUS RAU din toate punctele de vedere ...cel mai bine e sa nu iti faci de lucru cu el... :wallbash: :wallbash:
Imi pare tare rau de ceea ce au patit colegii nostrii de forum , dar sper sa aibe coaiae sa il dea pe mina celor care sa faca dreptate si astfel de specimene sa dispara dintre noi...

Aveti grija ca mai sunt pe aici citiva care "vind iluzii".... e mai bine sa nu va faceti de lucru cu ei...

Sper sa va recuperati banii cit mai repede posibil...desi eu cred ca sunt sanse minime, avind in vedere tupeul personajului :wallbash: :wallbash:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: Inselaciune de proportii @Stradic - Mihai Chende

Mesaj de zane21 » 17 Iul 2017, 21:11

Pai cei care-i stiu pe aia de vand iluzii de ce nu-i scot in public...sa stim si noi...ca ln afara de 2-3 cauzuri prezentate pe la lista neagra nu avem de unde lua informatia..
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Scrie răspuns