Cumpar lanseta Germina din 2 bucati

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Cumpar lanseta Germina din 2 bucati

Mesaj de johnnybravo » 07 Feb 2007, 00:50

ofer maxim 25 RON, tin la aspectul fibrei si a manerului, nu neaparat si al inelelor.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 07 Feb 2007, 11:37

:D

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 07 Feb 2007, 11:46

nu rade ca eu plang dupa lanseta mea Egreta de 20+ de ani (prima de altfel), m-am pus zilele astea sa ii schimb inelele si nah am ajuns la cel din varf si am facut greseala sa pun prea mult super glue si mi s-a lipit inainte sa il aliniez cu celelalte asa ca am fost nevoit sa scurtez batul cu cca 10cm :(
si era cadou de la taica-meu....

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 07 Feb 2007, 11:50

johnnybravo scrie:nu rade ca eu plang dupa lanseta mea Egreta de 20+ de ani (prima de altfel), m-am pus zilele astea sa ii schimb inelele si nah am ajuns la cel din varf si am facut greseala sa pun prea mult super glue si mi s-a lipit inainte sa il aliniez cu celelalte asa ca am fost nevoit sa scurtez batul cu cca 10cm :(
si era cadou de la taica-meu....
pt inelul de varf nealiniat ai scurtat batzul ??????????????????????
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 07 Feb 2007, 12:05

pai era deja lipit nealiniat (cca 90grade diferenta), am incercat sa il scot, nu a iesit si l-am tot sucit pana a plesnit un pic fibra si nah am taiat bucata afectata.

este buna in continuare, ma duc azi sa caut un inel de varf pe masura..aveam altul cu diametru mai mare si am zis ca n-are rost sa tai din bat pana se potriveste cu inelul :D

betele din fibra sunt ieftine ca braga (35RON un Global Sea) dar asta avea valoare sentimentala.... :cry:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 07 Feb 2007, 12:14

ai stricat batu
pacat de el
incalzesti putin la bricheta inelul de varf si apoi tragi de el si iese imediat
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 07 Feb 2007, 12:35

mai e valabila dilatarea daca este lipit cu superglue? oricum faptul e consumat dar e bine de stiut pe viitor :)
batul nu e stricat e doar un pic mai scurt; la fel am procedat cu un Silstar telescopic de 1.80m, tot cu valoare sentimentala (il cumparasem din banii castigati la olimpiada cu 37 de lei, 32 costand o pereche de blugi :) ), l-am bagat la stationar la salau si mi s-a rupt de la jumatate, il folosesc in continuare cu acel element scurtat si ajustat cu ceva bada adeziva si am scos pesti peste kil fara probleme :)

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 07 Feb 2007, 12:37

e foarte valabila .
le mai poti folosi insa scurtarile le schimba radical comportamentul si parca ai alta lanseta

esti virusat si tu definitiv :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 07 Feb 2007, 13:08

Sorry pt offtopic, dar daca tot s-a ajuns la alta discutie....nu mai folositi superglue ci poxipol, se intareste in 10 minute si ai tot timpul sa pozitionezi inelul. Merge f bine si ca rasina peste un matisaj, cel transparent iese ca "de fabrica" daca lucrezi atent si curat.


PS la metoda cu bricheta am avut surpriza sa se "umfle" fibra langa inel si sa crape. Mai "curat" e sa retezi varful imediat langa inelul nasol si sa pui alt inel ...o scurtare de 1 cm nu se simte sesizabil in comportamentul lansetei . Daca inelul d evarf e mai gros decat varful cu 1 mm sa zicem, nu e musai sa scurtezi pana la diametrul dorit. Matisezi cu un rand de ata de papiota, imbibi totul in poxipol si pozitionezi inelul...diferenta de diametru nu te incurca cu nimic la pescuit, atata timp cat ai pus inelul centrat.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 07 Feb 2007, 13:39

thanks for the tip :)

Scrie răspuns