Sfat barca laguna 480

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Pubertfester
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 15 Noi 2007, 10:52

Sfat barca laguna 480

Mesaj de Pubertfester » 10 Noi 2008, 13:45

salutare
are cineva idee/a mers cineva cu barca laguna 480 tip ( plasma sau spat)
cu motor de 6 cp in 4 timpi + 2 persoane?cum se comporta, stabilitate, viteza, la vant si val mare pe dunare?sunt rezistente in timp sub actiunea soarelui, se pot vopsi cu vopsea normala la interior?

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 10 Noi 2008, 14:15

Despre viteza tind sa cred ca nu o sa nergi foarte repede cu 6 cai, mai ales ca mai avetzi si bagaj (max.15km/h).Cu valurile tre' sa ai grija, daca distantza dintre ele e mai mare de 4 m si se formeaza "berbeci" trebuie sa iei valul putzin oblic, sa aluneci pe el, sa nu iei apa peste bord.Pe furtuna nu prea e de iesit daca nu ai o barca solida.De rezstat, rezista ca fibra e rezistenta la si ploaie si la soare, cu loviturile sa ai grija, sa nu crape. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 10 Noi 2008, 14:28

Laguna 480 este o barca excelenta. Nu cred ca cei de la "spat" sau "plasma" au gandit-o pentru ca e prea bine realizata. Nici nu vreau sa supar pe cineva dar eu cred ca au copiat-o de pe la altii cu o mult mai mare experienta. Daca nu e asa cinste lor !

Eu circul la fiecare iesire in delta cu acest tip de ambarcatiune (plasma) inchiriata de la un localnic (30 lei/zi) echipata cu motorul meu (20hp 2t-vechitura johnson) si vreau sa-ti spun ca barca zboara pe apa, sta excelent atat in viraje cat si pe valuri ( daca sunt abordate corect) este stabila si usor de manevrat. Ai destul spatiu in ea cat sa pescuiti 4 pers, 2 compartimente etanse sub fiecare bancheta.

Pana acum 3 ani atasam motorul meu la un "papuc" rusesc din aluminiu de care iarasi am fost tare multumit si cu care faceam Mila23-Tulcea in doua ore. Cu laguna 480 fac o ora si jumatate.

Ca si poveste auzita se pare ca cele manufacturate la "plasma" sunt mai usoare,si mai usor manevrabile decat cele produse de "spat" , dar totul sub rezerva zvonurilor pentru ca nu am circulat cu una produsa la "spat"


Legat de intretinere si vopsire va trebui sa iei legatura cu producatorul pt ca e cel mai in masura sa ofere acest tip de informatii.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 13 Noi 2008, 08:24

plasma 480 e beton .
cu 6 hp mercury cizma scurta merge bine ,cu 15 hp mercury cizma lunga zboara ,dar tre inaltata oglinda barcii .daca o cunosti iesi cu ea pe vant cu val de 1m .
walleye

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 13 Noi 2008, 09:30

Dupa parerea mea, e cea mai buna barca pt. delta.
Suficient de mica pt. a fi lasata usor la apa, pt. a fi trecuta peste diguri sau plauri, pt. a intra in locuri greu accesibile.
Suficient de mare pt. a pescui comod in ea, pt. a "naviga" distante considerabile, pt. a fi in siguranta in majoritatea situatiilor.
Pt. parcurgerea unor distante semnificative in timp rezonabil i-ar trebui un 15 hp.
Abordarea valurilor tine foarte mult de conducator, nu doar de barca. Conditiile extreme (valuri foarte mari pe Dunare) sunt rare si sunt de evitat cu barci usoare. Mie mi-e frica de apa si n-as iesi cu o laguna de 480 pe valuri mari. Am asteptat odata jumatate de zi in gura la Isac pana s-au domolit valurile.

Pt cine are bagaje multe si vrea un plus de siguranta laguna 535 e de preferat.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 13 Noi 2008, 09:49

Am mers mult cu Laguna 480, atat cu motor de 10 cat si de 15 CP.
Cu 15 CP e perfect, chiar si cu 3 persoane.
Cu 10 CP e ok daca esti singur. Daca sunteti doi atunci la deplasari de 30 minute ti se va parea lenta.
Cu 6 CP banui ca efectul e accentuat. Pentru deplasari de 10-20 de minute probabil ca merge. Daca vrei deplasari mai lungi, mai bine schimbi motorul.

florinm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Sep 2006, 13:14

Mesaj de florinm » 13 Noi 2008, 22:58

barca e marfa pt pescuit in doi, se comporta super bine cu un motor de 15, si face fata cu usurinta la valuri chiar mai mari de un metru cu conditia sa asezi bine motorul. ma refer la unghiul pe care il face cizma cu barca. daca il asezi bine chiar si pe val mare barca se aseaza foarte frumos la orizontala si nu ai probleme cu valurile chiar mari. singurul minus ar fi ca la viteza maxima, in conditii de val exagerat, zona din mijloc are un flambaj destul de mare. in mare e o barca excelenta la banii astia, ideala pt pescuit.

braileanul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 22 Aug 2007, 14:12
Localitate: Braila

Re: Sfat barca laguna 480

Mesaj de braileanul » 22 Mar 2009, 08:33

Pubertfester scrie:salutare
are cineva idee/a mers cineva cu barca laguna 480 tip ( plasma sau spat)
cu motor de 6 cp in 4 timpi + 2 persoane?cum se comporta, stabilitate, viteza, la vant si val mare pe dunare?sunt rezistente in timp sub actiunea soarelui, se pot vopsi cu vopsea normala la interior?
Nu te mai framanta atat, nu te mai gandi si rasgandi atat, urmeaza-mi exemplul personal! :D Vinde tot si ia o Laguna 480 cu motor de 15 CP, toate noi.
Apropo. Este stabila, rezistenta, Nu creaza probleme deosebite la val (daca sti sa-l abordezi), iar cu 6 CP cred ca merge infinit mai bine decat ar merge o barca din tabla de 300 kg.
Nu stiu de ce, dar cred ca de lucrurile astea te temeai... :lol:

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de vobleru » 22 Mar 2009, 16:58

dar ce ziceti de o barca gonflabila de 4m lungime, de 4 pers, cu motor de 30hp. toate cumparate din Norvegia. nu e putin prea puternic motorul?

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 22 Mar 2009, 17:26

vobleru scrie:dar ce ziceti de o barca gonflabila de 4m lungime, de 4 pers, cu motor de 30hp. toate cumparate din Norvegia. nu e putin prea puternic motorul?
Niciodata nu-i prea puternic un motor.Doar greu.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns