Avat pe Somes

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Alexinhoo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Apr 2008, 21:33
Localitate: Baia Mare
Contact:

Avat pe Somes

Mesaj de Alexinhoo » 15 Apr 2008, 21:43

salut
as dori sa imi explice kreva pe scurt despre pescuitul la vobler la avat de obicei mai spre vaduri
trebuie sa joc(animez)voblerul)?
miam luat un salmo hornet de 3.5 are imrpimat o lacusta sau cv de genu pe spate.
as dori cateva sugestii despre recuperarea acestuia si montura (struna sau fara)si cum este facuta
il vad foarte des cum sare pe maluri dar nu stiu cum sa il fac sa atace:(
sunt incepator dar incep sa simt gustul spinningului:D
astept rasp catr mai multe

Avatar utilizator
hunting_fish
veteran
veteran
Mesaje: 680
Membru din: 07 Apr 2008, 18:17
Localitate: United States of Romania

Mesaj de hunting_fish » 15 Apr 2008, 22:46

Salut

Toti am fost incepatori candva, si ne-a picat bine cand cineva ne-a ajutat catusi de putin. Sa trec la subiect: Eu sunt satmarean la origini, dar nu am pescuit pe Somes niciodata la avat. Doar pe Mures, la Arad. Ca si voblere, sunt mai multe care "prind" avat. Dar iti recomand Rapala Shallow Shad Rap - cele cu barbeta in forma de "Z". Marimi - 5 cm si 7 cm. Culori S, SD, SFC si FT. Ultimele 2 sunt culori ciudate - argintiu cu galben fluorescent pe spate si verde cu galben, cu dungi negre. Sa stii ca pe ape tulburi, ultimele 2 sunt mai vizibile avatului. Cand Somesul este mai curat, iti recomand primele 2 culori, care sunt mai naturistice. Ar mai fi o culoare - RH, adica Red Head. ESte voblerul alb, cu cap rosu.
Tot de la Rapala iti mai recomand Original Floating - cam aceleasi culori. Marimi 7 si 9 cm. Vezi ca avatul de multe ori este mofturos, dai cu un vobler de 9 cm, si nu se repede la el. Cum l-ai schimbat cu unul mai mic - ai atac.
Ar mai fi X-Rap Walk :
http://www.rapalaworld.com/lure.php?s=a ... WFZGZ0k%3D

Skitter Walk si Skitter Pop. Sunt voblere de suprafata, unde vaneaza deobicei avatul. Pe Mures sunt si ele valabile.

In speranta ca te-am ajutat cu ceva, iti urez fir intins
8)

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 16 Apr 2008, 09:52

salut.
incearca voblere mai mari (5 cm- 8cm), imitatii de oblete (cat de cat): salmo sting, thrill, minnow-uri, rotative (nr. 3), oscilante, modelele de rapala enumerate de hunting, shad-uri. La streamer am dat dar nu a intrat nimic, oricum, poti incerca si tu.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Alexinhoo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Apr 2008, 21:33
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Alexinhoo » 16 Apr 2008, 12:31

In curent cum trebuie jucat voblerul?:)

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 16 Apr 2008, 13:00

eu nu tin voblerul in curent, recuperez relativ rpd si liniar. (in functie de locatie).
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Avatar utilizator
hunting_fish
veteran
veteran
Mesaje: 680
Membru din: 07 Apr 2008, 18:17
Localitate: United States of Romania

Mesaj de hunting_fish » 16 Apr 2008, 13:09

In curent, mulinezi incet, si nu "joci" voblerul din varful lansetei. Curentul va face ca voblerul sa "inoate" singur. Daca mulinezi repede, s-ar putea sa sara afara din apa. Dar, unde ai tu pe langa mal curent pe Somes? Pe langa maluri, apa e mai lina.

Cat despre monturi/echipament, iti recomand fir textil, sa simti atacul si sa poti intepa la timp - PowerPro sau Berkley Fireline. Iti mai trebuie o mulineta care sa reziste la uzura textilului. Cat despre lanseta, iti trebuie una de 2,7m (ca sa poti lansa cat de cat departe de pe mal), cu o putere 1o-3o si o actiune medium-fast. Si niste pastile de inima, caci avatul are un atac foarte violent, aproape ca iti smulge batul din mana.
Legi agrafa rapida direct pe textil.
De la Salmo iti recomand voblerul Thrill culoarea olive (este un fel de silver cu un verzui-kaki deschis pe spate) Sting-ul doar cel mic de 5 cm. Si ar mai fi Salmo Bullhead 5cm, dar cu barbeta mica!! Atentie, ca exista 3 modele de Bullhead. culoarea argintie si verde-fluorescent.

Stima

Alexinhoo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Apr 2008, 21:33
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Alexinhoo » 16 Apr 2008, 14:38

ms mult pt toate acestea:)
este o zona inainte de o plaja unde este apa mai mica.Acolo la vreo 20 m de mal este o insulita de vreo 30 m patrati.Deci asta vine cam la mijlocul Somesului.
Acolo apa nu depaseste 1.5 - 2 m si este curent mare.
Anul trecut m-am intalnit in acel loc cu un moldovean care a prins la rotativa si vobler foarte mult clean la 7-800g si un avat la vreo 3 kg.
Am undita 2.10 mulineta cu ratia 5:1:1 parca si fir 0.20 monofilament.

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 16 Apr 2008, 15:42

ti-ar trebui un bat de 2.40-2.70, mod-fast si putere medium-heavy (cum a scris si hunting).
Poti scoate avat si cu cea de 2.10 dar nu te prea ajuta in lanseuri si te va chinui (eu am scos un avat de 1.5 kg cu o lanseta de 1.30m, ultra light).
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Alexinhoo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Apr 2008, 21:33
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Alexinhoo » 16 Apr 2008, 15:50

ok, de abia astept sa se incheie prohibitia.
Ar mai fi cv in legatura cu montura.
Am facut o struna din fix textil subtire (vreo 10-15 cm) care am legat-o printr-un nod Rapala,iar celalalt capat e agatat cu o agrafa cu vartej de fir.
Am citit pe multe forum-uri dar nu zicea de montura doar ca fie fara struna otzelata.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 16 Apr 2008, 16:45

bucata aia de textil nu te ajuta la nimic. la avat nu ai nevoie de struna.
eventual pui textil pe mulineta si folosesti un inaintas(leader) de fir mono sau fluorocarbon de vre-o 70-80 cm.
daca nu ai textil, dai cu mono si gata. nu e obligatoriu sa folosesti textil la avat.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns