Permis de navigatie

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Permis de navigatie

Mesaj de johnnybravo » 31 Dec 2006, 19:04

de unde se obtine, cat costa, ce examen se da, care este materia ce trebuie cunoscuta (teoria), dar partea practica? ce valabilitate are? ce categorii de ambarcatiuni pot fi conduse pe baza lui? trebuie sa stii sa inoti? sunt conditii fizice necesare pt a-l putea obtine?

merci :)

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 31 Dec 2006, 20:27

Nu stiu de unde esti dar in Bucuresti se obtine de la Calitania lacului Snagov (in parcul herastrau la pav.H este un ponton pe apa)
Taxa de examen este de circa 2 bulioane.
Se da scris si practic
La scris ai 2 chestionare unul de navigatie si altul de primul ajutor ambele cu cite 10 intrebari din care trebuie sa stii minim 8.
Materia este "Regulamentul de navigatie pe dunare in sectorul Ronanesc.
Partea practica este de r4egula omisa dar daca se da consta in:plecarea de la mal, o volta si acostarea.
valabilitatea este de 5 ani cu posibilitate de reexaminare si prelungire cu inca 5 ani.
Permisul are doua grade Clasa A si Clasa B Ambarcatiunile care pot fi conduse cu clasele A si B nu trebuie sa depaseasca 24 de metri lungime.
nu specifica nicaeri ca trebuie sa stii sa inoti.
singura conditie fizica sai zicem este o adeverinta ca esti apt sa conduci ambarcatiuni cu motor de la medicul de familie..
sper ca te-am lamurit oarecum.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 31 Dec 2006, 23:13

merci mult, am cautat dupa acel regulament si am gasit mai multe info utile: http://www.barci.ro/legislatie.php

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Ian 2007, 15:51

cu adeverinta este o problema
mie medicul de familie nu avrut sa-mi dea, motivand ca el nu poate certifica faptul ca sunt apt sa conduc ambarcatiuni, nu e de competenta lui
a zis ca-mi da ca sunt sanatos clinic, si atat
astia de la capitanie au zis ca nu accepta
asa ca m-am dus la spitalul CFR 2, la world trade center si am rezolvat acolo, au si adeverinte tip

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 02 Ian 2007, 00:52

Acolo e blatu lor la CFR 2.... :lol:
Oricum am apreciat faptul ca este aproape de capitanie si nu m-au pus pe drumuri aiurea asa ca sa-mi dea unu in halat alb cu ciocanelul de cauciuc in genunchi ....... :lol:
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 02 Ian 2007, 01:47

Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

permis

Mesaj de laurentiucat » 04 Ian 2007, 22:34

copie C.I.
copie diploma
2 foto tip pasaport
aviz medical medic de familie:''apt ptr a fi conducator de ambarcatiune de agrement cu motor"
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 04 Ian 2007, 23:42

am shi io o intrebare.Ce se intampla daca conduci ambarcatziuni cu motor fara a poseda permis shi esti prins ?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 05 Ian 2007, 00:32

am gasit asta:
Art.1.21.-Transporturi speciale

1.Sunt considerate transporturi speciale toate deplasarile pe calea navigabila:

a)-a navelor sau convoaielor care nu corespund prevederilor art. 1.06 si 1.08;

b)- a instalatiilor plutitoare sau a materialelor asamblate. Deplasarea acestora nu constituie transport special daca din acesta nu poate rezulta, in mod evident, nici o piedica sau nici un pericol pentru navigatie, precum si nici o stricaciune pentru lucrarile de arta.

2.Aceste transporturi speciale nu sunt admise decat pe baza unei autorizatii speciale eliberate de autoritatile competente ale sectoarelor ce urmeaza a fi parcurse.

3.Transporturile sunt supuse conditiilor pe care aceste autoritati le vor stabili pentru fiecare caz in parte.

4.Pentru fiecare transport trebuie sa fie desemnat un conducator, tinand cont de prevederile art.1.02.



deci daca imi dau astia autorizatie ca pot merge cu barcuta la rame pe Dunare, nu mai am nevoie de permis de navigator. Asa e?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 05 Ian 2007, 01:34

danr scrie:cu adeverinta este o problema
mie medicul de familie nu avrut sa-mi dea, motivand ca el nu poate certifica faptul ca sunt apt sa conduc ambarcatiuni, nu e de competenta lui
a zis ca-mi da ca sunt sanatos clinic, si atat
astia de la capitanie au zis ca nu accepta
asa ca m-am dus la spitalul CFR 2, la world trade center si am rezolvat acolo, au si adeverinte tip
uite ce zice legea:


4.2. Pentru obţinerea unui certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement
candidatul trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
1. să aibă vârsta minimă de 18 ani;
2. să fie apt din punct de vedere medical, prezentând în acest sens un certificat medical care să ateste starea de sănătate, în special din punct de vedere al acuităţii vizuale şi auditive;
3. să promoveze examenul de atestare, dacă nu îndeplineşte condiţiile de obţinere din oficiu.


ma gandesc ca daca medicul specifica exact ce zice in lege, cei de la capitanie n-ar mai trebui sa comenteze.

Scrie răspuns