lipitori

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 19 Iul 2004, 12:28

Intrebare>

Cum se foloseste lipitoarea in carlig?
Am incercat sa ii tai capetele (ca sa sangereze) si sa pun cate doua pe carlig, dar nici un rezultat!

Am auzit ca se practica intoarcerea ei pe dos, cu o surubelnita (???). Daca aveti ceva experienta, as fi recunoscator!

Cam scarbos, nu tocmai pe gustul meu, dar in fine!

Pescuiesc pe Dunare si treaba sta cam asa: somnul coexista cu guvidele in locurile respective, deci as fi interesat de ceva momeli pe care sa nu poata pune botul guvidul, intrucat ramele sunt tocate in 5 minute.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Iul 2004, 19:25

pai am incercat cu guvid in carlig.

Lipitoarea rezista totusi mai mult. Guvidul are avantajul ca, prins prin buze iti ofera sanse si la salau si stiuca (am vazut un loc, pe Dunare, niste gropi, unde s-a prins atat salau cat si stiuca, pe acelasi loc, la max. o ora diferenta.

Dar, intrucat mai mult dormeam, am zis ca lipitoarea +clopotei e OK.

In schimb, nu am facut cunostinta decat cu un singur tip de lipitori. Cred ca erau din aceeasi promotie.

Ideea cu tigara mi se pare cam ciudata, intrucat (cred ca) sangerarea facea treaba, nu?

Oricum, am inteles ulterior ca a fost si o problema cu locul, in sensul ca in ultima saptamana a fost pescuit sportiv cu 220 V. Asa ca partida nu a fost relevanta.

Meric oricum!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 26 Iul 2004, 12:48

De obicei se taie capetele lipitorii ("ventuzele"). Asa nu se mai agata de plante, pietre sau alte structuri din apa si, deasemenea, daca sint "satule" din taieturi curge o dira subtire de singe, un excelent atractant pentru somn.

lipoveanu

Mesaj de lipoveanu » 18 Feb 2005, 18:15

lipitoarea o bagi in ac foarte aproape de o ventuza....asta nu o mai poate folosii...shi pe cealalta o tai....
dar innainte freaca un mic loc mai sus de glezna....pana se inroseste.....pui lipitoarea acolo...o lasi 15 min.....sau cand ia ceva in greutate...dupa care o pui in ac....(nu simtzi nimic...si e si buna ptr reumatism....) potzi sa dai linistit la peste ca nu pleaca de acolo...)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 18 Feb 2005, 20:04

ha ha ha..am crezut ca pic jos de ras.
excelent!

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 19 Feb 2005, 19:05

Am un vecin care tot asa o fi vrut sa scape de reumatism si a ajunns la spitalul Colentina cu infectie grava la ambele picioare :lol:
A dat la peste intr-o vara intrand in apa cu picioarele goale ca sa ajunga unde se prindea(la stationar cu varga). :idea:
Locul era plin de lipitori care se tot prindeau de pielea lui. Un timp le-a dat jos dar furat de pescuit le-a lasat in pace :arrow: dupa vreo 12 ore era internat cu picioarele umflate beton :D :cry:

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 19 Feb 2005, 19:14

Sa nu ajungeti ca ala care ca sa nu-i inghete viermii iarna la copca ii tinea in gura :lol: :lol: (era un banc) :!:
Eu am folosit lipitorile la somn si cate 2-3 pe ac dar de marimi mai mici!
Sunt multi care dau cu ele intoarse si apreciaza mult metoda;folosesc un bat mai subtire cu noduri mici(rupi din pom o crenguta)
Am prins de multe ori insa la bucatica de balos dar parca mai mult prefera ramele unde am dat eu. :wink:

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 20 Feb 2005, 11:22

Personal le pun pe carlig cu pensa, fiindca mi se par cele mai scarboase momeli care exista. Pur si simplu le intep o data dintr-o parte in alta cam pe la mijloc si dupa ce rotesc putin carligul spre extremitatea lor mai subtire le intep a doua oara, tot transfixiant. Varful acului ramane astfel liber, pt somn eu folosesc carlige 5.0 si s-ar intepa altfel foarte greu, dat fiind faptul ca au peretele corpului foarte elastic. Nu le-am taiat niciodata ventuzele si nici nu mi se pare corect sa le jupoi etc, si asa vara sau in ape cu multi somotei mici nu rezista prea mult. Oricum, comparativ cu o rama "serpeasca" de un deget juma' grosime mi se par, contrar a ceea ce se zice, mai putin eficiente.
Teodor Buliga

lipoveanu

Mesaj de lipoveanu » 20 Feb 2005, 13:53

o fi cum o fi momeala....dar somoteii aia cam pe la kg......prajitzi....cu mujdei......

Scrie răspuns