Popice

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Popice

Mesaj de bogdank » 29 Apr 2005, 11:17

Azi-noapte fiind de garda, am apucat in sfirsit sa citesc AvP pe aprilie. Si... surpriza. Pescarii de rapitori sunt considerati un fel de "popicari" printre "sahisti" - astia fiind pescari "adevarati" de crap. Am vazut bine?Intepaturile dintre pescarii de pasnic si rapitor nu sunt o noutate, ca doar suntem dusmani, nu? :?: :!: :? Omul raspundea de zor de fapt la provocarile pescarilor de rapitor, care ii desconsidera pe "crapisti".... Asta e ca la faza cu glontul si vesta antiglont. Prima data s-a facut glontul, apoi vesta antiglont, apoi glontul care trece prin vesta antiglont, apoi vesta prin care..... :shock: :?
Oricum, m-a dezamagit total articolul intr-o revista si de la un autor de la care aveam alte expectantze.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 29 Apr 2005, 11:57

Spune-mi si mie Bogdan, la ce pagina ai vazut acest articol ?

Tudor

dodo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Oct 2004, 16:06

Mesaj de dodo » 29 Apr 2005, 14:03

haha
ambele pescuituri sunt frumoase dar probabil "aprecierea" vine de vreun"frustrat" care saracu n-a inteles cum e treaba cu nalucile si si-a luat ceva tepe la pescuit....

si cum n-a prins treaba cu spinningul s-a gandit ca e mai usor la crap, iti cumperi 2 kile de boiles-uri bune, faci un rig ca-n poza, le pui pe toate la un loc in balta si cica esti pescar de crap, nobilus extremus
si cand colo e vorba doar sa se nimereasca crapul pe acolo, si sa nimeresti tu aroma si componenta de care are el chef
deci multa nimereala, si bani multi desigur :lol:
nemaivorbind de faptul ca pe "marii" pescari de crap ii gasesti week-end de week-end pe acvarii bine populate cum ar fi Peris, Tancabesti, si daca-i intrebi cand au pris ultimul crap pe Dunare se fac ca nu te aud.....

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 29 Apr 2005, 16:39

de-acord cu dodo, mai ales in ultima parte!!!
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 29 Apr 2005, 22:00

@ tudor
pagina 46, articolul "Politia boiliesurilor"...
Articolul e scris in stilul "ma gindesc la ce gindeste celalalt despre ce gindesc eu.."

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 30 Apr 2005, 09:08

am citit articolul si per ansamblu pavlovici are dreptate
nu cred ca a desconsiderat intr-un fel pescarii de rapitor, era doar o subliniere a modului in care unii sau altii privesc pescarul de crap

este f. adevarat ca exista pescari de crap care au aprofundat acest sport, care au evoluat mult, si care au adus acest pescuit la un rang inalt din pct. de vedere al abordarii, tehnicii, intelegerii fenomenului, etc


nu o sa reluam acum discutia despre cat de nobil este un pescuit sau altul, e o aiureala, vedem si ca intre noi pescarii de rapitor sunt unii care cred ca practica un pescauit mai nobil decat ceilalti, asa ca .... discutia e inutila

dar asta nu inseamna ca majoritatea zdrobitoare a crapistilor nu este formata din "baboieri" cu pretentii de "crapari", cu berici, gratare, burti, ghiuluri si manele dupa ei :lol: :twisted:

era un prieten la un magazin de pescuit acum cateva zile, a venit cineva si a "decartat" 200 milioane lei acolo, ( corturi, mulinete, accesorii, etc, totul de firma )
si si-a luat si rig-uri gata legate
vanzatorul, amabil, i-a recomandat sa-si faca singur rig-urile cu alte fire, etc, la care omul a replicat ceva de genul: nu fac eu nod frate pe balta, le iau gata facute, n-am eu timp sa fac noduri, daca nu-l fac cum trebuie si mi se rupe..... :lol:

comentariile cred ca sunt de prisos.....

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 30 Apr 2005, 19:32

danr scrie:nu o sa reluam acum discutia despre cat de nobil este un pescuit sau altul, e o aiureala, vedem si ca intre noi pescarii de rapitor sunt unii care cred ca practica un pescauit mai nobil decat ceilalti, asa ca .... discutia e inutila .....
Asta incercam sa subliniez si eu, ca o discutie de genul "care e mai bun si mai frumos.." e total inutila. M-am mirat cind am vazut-o in revista.

PASTE FERICIT TUTUROR!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 01 Mai 2005, 03:59

"este f. adevarat ca exista pescari de crap care au aprofundat acest sport, care au evoluat mult, si care au adus acest pescuit la un rang inalt din pct. de vedere al abordarii, tehnicii, intelegerii fenomenului, etc "

:shock: ... :?: :?: :?:

... "evoulat mult" ... cine pescarii ... sau "fenomenul" :?:
... "sport" ...????????? ... se cheama asa acest pescuit dupa "porcul" raurilor, baltilor si lacurilor ????????

.... Dane ... daca venea de la altcineva taceam chitic ... dar asa nu am putut sa ma abtin ... :shock: ... eu nu cred ca "sportul" a evoluat ca nu avea ce sa evolueze ... doar stai si astepti ... si asteeeeeeeeeeeeeeepti si iara astepti ... mai faci un gratarel.... si mananci si bei ... si tragi si un pui de somn ... sau i-ti mai imbunatatesti "bronzul".

Hai mai baieti ... explicati-mi si mie in ce consta "sportul" in a pescui la crap. Ca eu dupa ani si ani nu m-am ales decat de durere la "sale" de la statul in barca pneumatica si umezeala.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 01 Mai 2005, 09:41

Subiectul asta imi aduce aminte de o discutie purtata intre mai multi pescari, adepti ai unor stiluri diferite, in urma cu ceva vreme, la un bar in Arad.
Se vorbea amical, fara nici un fel de patima sau alte... despre diferentele ditre pescuitul la rapitor si cel stationar.
La un moment dat, un "concurent" (adica unul dintre aia care participa la concursuri de stationar si pe care nimeni nu-i poate inghitii din cauza aerului de superioritate cu care ii priveste pe ceilalti pescari) se trezeste vorbind:

- Pescuitul la lingura este simplu: dai si gata. Nu trebuie sa gandesti prea mult. Pe cand la stationar.... daca nu GANDESTI n-ai facut nimic ! :shock:

Ce sa mai vorbim cand n-ai cu cine, am schimbat jenati subiectul.

Mostra asta de cugetare din putul gandirii e un exemplu elocvent, zic eu, despre ce prostii poti scoate pe gura cand te pui sa critici ceva ce nu cunosti.... :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Mai 2005, 18:57

borealis, la fel de usor pot spune craparii si despre muscari: legi o imitatie de musca si o prezinti si asta este
daca esti curios de cat de sport si cat de evoluat este pescuitul la crap si pescarul de crap, poti sa citesti articolele dedicat crapistilor, scrise de autorii englezi
e mult de discutat, si nu ma asteptam ca tocmai tu, care esti un pescar evoluat, sa nu-ti dai seama ca exista evolutie, descoperiri si paliere de competenta in absolut orice domeniu, de la gradinarit si pana la pescuitul.... de crap :lol:

Scrie răspuns