Pescuitul din barca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 03 Iun 2010, 07:05

mihaif99 scrie:
grey-wolf scrie:haideti si voi cu informatii despre vaporasele voastre ca nu cinta nimeni pe la fisc ! :lol: sau mai stii :?:
1-rigida: Smokercraft alaskan 15 + un jet yamaha F40 cu 30 cp la pompa

2-portabila: Quicksilver airdeck 340 hypalon + Johnson 8cp 2t

3- super-portabila: Intex Seahawk II

De fapt pneumaticele astea sunt mofturi, pentru ca acum 80% pescuiesc din caiac, si 20% cu Smokercraft-ul. Quicksilverul vede una-doua iesiri pe an, iar Seahawk-ul nici nu a fost pe apa inca...
O flota intreaga :!: :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 03 Iun 2010, 13:57

grey-wolf scrie:haideti si voi cu informatii despre vaporasele voastre ca nu cinta nimeni pe la fisc ! :lol: sau mai stii :?:
O gonflabila de 3m + motor electric Torqeedo si un Linder Sportman400 + Mercury 20CP model 2009.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 03 Iun 2010, 16:03

grey-wolf scrie:haideti si voi cu informatii despre vaporasele voastre ca nu cinta nimeni pe la fisc ! :lol: sau mai stii :?:
O copaie din fibra de 2.35x1.10 m / cam 40 kg ,dotat dupa necesitati ,pe balta Electric cu ET 44 lbs si baterie exide gel de 80 Ah + Varta silver 110 Ah(rezerva) ,iar pe apa curgatoare cu Yamaha de 3 cp /2 t .
Momentan barca e la retusat :lol: sper sa fie gata in cateva zile .....

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 10 Aug 2010, 12:06

am o gonflabila de 3.30m cu podea formata din patru bucati de tego care se imbina, pe care pun un Minnkota Traxxis de 55lb.
in masina am aproape permanent o baterie de 80Ah de la Varta si un Endura de 30lb pentru cate o evadare scurta in zona Bucurestiului.
barca: nu prea sunt multe de spus, neavand elemente de comparatie: merge bine, nu am intepat-o inca, cu toate ca m-am strecurat prin zone cu stuf.
motoare:
- traxxiss-ul: il am din aprilie si mi-am format o parere in cele cateva iesiri.
autonomie mare la ce putere are. consuma cam cat consuma endura 36, poate chiar mai putin. are cateva sisteme in plus care iti fac viata mai usoara (ridicarea cu o singura mana a motorului din apa, reglajul strangerii axului pentru rotatia in plan orizontal mai buna decat la Endura, indicarea nivelului de incarcare al bateriei, reglajul pe inaltime al motorului)
viteza maxima atinsa: 5,2km/h ... masurata cu gps-ul, in conditii de vant zero, barca incarcata cu mine (100kg), doua baterii si echipament ... total cca 160kg
distante parcurse: pe undeva pe la 10km, cu doua baterii, pe care nu le-am descarcat prea mult, la reincarcare, tensiunea pe baterii (in gol), fiind de cca 12V
elicea e formidabila, ajutata si de forta motorului, pe directia inainte nu se incurca in iarba in 99% din cazuri. e un tip de iarba care reuseste totusi sa incurce elicea la viteze mici.
- endura 30lb ... e bun ca e mic
- endura 36lb ... l-am vandut, dar ma ducea cu barca de mai sus cu o viteza de circa 4km/h
baterii: am trei baterii Varta de semitractiune de 80Ah pe care le folosesc alternativ
incarcatoare: am doua incarcatoare electronice cu care le incarc la 6A

Avatar utilizator
demenicornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 29 Mar 2010, 08:59
Localitate: DEVA

Re: smokercraft

Mesaj de demenicornel » 14 Mar 2012, 19:17

kzoli scrie:
mihaif99 scrie:
grey-wolf scrie:haideti si voi cu informatii despre vaporasele voastre ca nu cinta nimeni pe la fisc ! :lol: sau mai stii :?:
1-rigida: Smokercraft alaskan 15 + un jet yamaha F40 cu 30 cp la pompa

2-portabila: Quicksilver airdeck 340 hypalon + Johnson 8cp 2t

3- super-portabila: Intex Seahawk II

De fapt pneumaticele astea sunt mofturi, pentru ca acum 80% pescuiesc din caiac, si 20% cu Smokercraft-ul. Quicksilverul vede una-doua iesiri pe an, iar Seahawk-ul nici nu a fost pe apa inca...
O flota intreaga :!: :lol:
salutare ,
sti cumva pe cineva care vinde o barca smokercraft de 16 picioare ?
sa pescuiesti e o placere, sa prinzi este o arta .

Avatar utilizator
piktoru_84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 266
Membru din: 03 Feb 2008, 12:54
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuitul din barca

Mesaj de piktoru_84 » 15 Mar 2012, 13:23

eu am un kingfisher de 2.4m cu podina de tego si un honda de 5cp/4t.

merge foarte bine..pacat ca nu are chila gonflabila....un plus de stabilitate era binevenit,mai ales la viteza mare! :respekt:
born to xxx forced to work

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Pescuitul din barca

Mesaj de valy_pike » 22 Mar 2012, 21:07

Salut ! Eu folosesc un sabot de franare de la tren de 12 kg pentru fata iar la spatele barcii o greutate de cantar de 10kg .si nu mai misca ....... :?

toby
veteran
veteran
Mesaje: 2111
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: Pescuitul din barca

Mesaj de toby » 23 Mar 2012, 20:33

Ma bag si eu cu vaporul meu.Un zodiac de 6 persoane,nu stiu ce lungime are,barca are chila gonflabila si podina din aluminiu + un motor johnson de 10 cai in 4 timpi care e cam micut pt ea(barca tine motor de max 40 cai).

Avatar utilizator
demenicornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 29 Mar 2010, 08:59
Localitate: DEVA

Re:

Mesaj de demenicornel » 07 Apr 2012, 12:09

kzoli scrie:Cum va ancorati in curent cand dati la rapitor ?
te ancorezi cu motorul electric de la minkota terova , cauta pe situl mincota.com si vezi mai multe optiuni
sa pescuiesti e o placere, sa prinzi este o arta .

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Re:

Mesaj de kzoli » 07 Apr 2012, 14:39

demenicornel scrie:
kzoli scrie:Cum va ancorati in curent cand dati la rapitor ?
te ancorezi cu motorul electric de la minkota terova , cauta pe situl mincota.com si vezi mai multe optiuni
Da ce are terova cu ancoratul ? Mentine doar directia, sa ma insel ? ...

Scrie răspuns