Stiri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

sal

Mesaj de noname » 26 Sep 2005, 18:24

V-ati uitat la stiri? azi ..?
Ba frate astia trebuiesc impuscati!!!!!!!!!! :x erau niste boi cu barcile pline da crapalai ametiti . Jegosii ii vineau cu 100000 kg.... Reporteritza (batuta in cap grupa mare -ca mai are dreptate si Becali ala):
- In mod normal se prinde greu un peste d-asta?
Un idiot:
- Da domnisoara ca sare peste navod (adik bracona si inainte) acu e ametit si il luam repede!!!!?!... Atatea emisiuni cu catch & release...aproape in zadar ... si e si vina televiziunii ("lasati informatia sa circule" :x )...practic idiotii le fac reclama si ala era braconaj!!! Nu e chestia numai de Carcotasi aici, ma gandesc ca pentru treaba asta ar putea fi amendati :twisted:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 27 Sep 2005, 08:57

In stilu asta, peste cativa ani, cand o sa merg cu fimiu la pescuit, o sa-mi zica pustiu "tati da cum pescuim ca n-avem plasa". Asta zic eu ca e pericolul cel mare, nu neaparat ca ne zgarie pe noi pe retina.

Asta presupunand ca nu va disparea pestele.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
bibanul de epava
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 19 Apr 2004, 07:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de bibanul de epava » 27 Sep 2005, 09:38

Pai pentru ei catch & release inseamna catch cu plasa si release in plasa clientului sau in tigaia proprie.
mihaimircea scrie: Asta presupunand ca nu va disparea pestele.
Mai degraba o sa fie ca in bancul cu branza, adica o sa intrebe:
"Tati ce e ala peste?"

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: sal

Mesaj de bogdank » 27 Sep 2005, 13:24

gippa scrie:V-ati uitat la stiri? azi ..?
Nu e chestia numai de Carcotasi aici, ma gandesc ca pentru treaba asta ar putea fi amendati :twisted:
Eventual CNA?

Avatar utilizator
bibanul de epava
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 19 Apr 2004, 07:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de bibanul de epava » 27 Sep 2005, 14:13

Poate PNA?




Parchetul National Antibraconaj... :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Sep 2005, 14:14

intre timp am prins si eu niste stiri din astea. tampenii romanesti, stirea era de fapt despre cum e posibil ca intr-o asemenea situatie sa nu ridice nimeni un deget. politia tree sa aplice legea si nu o face. da' nu, ei arata circul si-l fac si mai si, ca asa crede redactoru' ca place romanului.

de fapt nu stiu sigur daca politia are voie sa intervina pe baltile concesionate, care presupun ca sunt considerate spatiu privat. dar tot ar fi trebuit sa se autosesize cineva, macar ministerul mediului sau ong-urile care baga in domeniu sau macar ajvp-ul trebuia sa protesteze.

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 27 Sep 2005, 15:28

"Tati ce e ala peste?"
Sa nu va inchipuiti ca eu practic frenetic catch&release. Asta pentru ca nu prind prea multe, iar ce prind peste dimensiune pastrez. Spre rusinea mea cea mai productiva partida a produs doar doi pesti legali. Deci eu promovez conservarea speciilor prin nepricepere :oops: . In cel mai bun caz fac doar release, caci catch oha :lol: .

Dupa ce ma voi perfectiona, voi fi pregatit sa nu plec acasa cu mai mult de doi pesti in felul asta.

Insa cel mai important pentru a avea peste si in viitor nu cred ca este densitatea in tigaie, ci modul cum se pescuieste.

Cum spuneam, nu insist aiurea pe c&r pentru ca bunul simt nu il vreau a-l educa, ci mai degraba as insista pe educarea si eventual pedepsirea a celor care folsoesc tehnici neortodoxe de pescuit. Abia pe urma C&R.
Degeaba eliberezi un peste daca 30 m mai incolo il coseste nea gheorghe sau il trage-n furca nea ion.

Parerea mea :!:
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

alec
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 134
Membru din: 19 Ian 2005, 15:30
Localitate: cluj

Mesaj de alec » 27 Sep 2005, 15:39

mihaimircea scrie: In cel mai bun caz fac doar release, caci catch oha :lol: .

mishto zis!!!!
si eu am pazit-o de multe ori :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 27 Sep 2005, 17:07

[quote="eugen"]
de fapt nu stiu sigur daca politia are voie sa intervina pe baltile concesionate, care presupun ca sunt considerate spatiu privat. quote]
Ar insemna ca daca esti la tine in curte poti sa omori, sa violezi, sa faci experimente nucleare...orice!
In Romania avem o gramada de legi cretine si o gramada e cretini care le aplica! Cel mai grav lucru mi se pare ca dintre milioanele de oameni care vad astfel de stiri nici macar 1% nu inteleg de fapt ce tampenie notorie li se prezinta!
In capul majoritatii romanilor cred ca se infiripa o idee de genul:
"Uite cum prind aia peste F..tui in C...!
Ce bine ar fi fost daca eram si eu acolo!
Ce as manca un peste...!"
Tara asta se duce pe P...
Ce pretentii am putea avea ca Romanii sa respecte natura daca Romanii nu se respecta pe ei?!!
Cati Romani fac sport, mananca sanatos sau macar constientizeaza ca ceea ce mananca si beau le face rau?
GATA!!!!Plec in Congo!!!!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

hy

Mesaj de noname » 27 Sep 2005, 17:56

Chiar daca este spatiu privat exista niste legi care prevad o exploatare rationala!!!! Care tine cont atat de nevoile oamenilor cat si de resursele piscicole. (Rusine A.J.V.P.S-ului sau C.N.A-ului) Ma intreb daca pe vremea lui Nea' Ceasca se faceau d-astea (pe atunci nu mai era nici net si nici ***tv) Sau chiar daca se fceau parerea mea este ca reuseau sa controleze ecosistemele mai bine ca acum!!!

Scrie răspuns