radare si detectoare radar

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 12 Sep 2005, 10:57

Va rog sa explicati mai pe larg chestia asta cu statia emisie-receptie...
Adica o pui acolo pe bord si cand ajungi in apropierea radarului, asculti comentariile politailor sau ale soferilor d epe tir?
Daca nu crcula nimeni prin zona la ora aia??
Detalii pls!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Sep 2005, 14:36

am scris la politia rutiera intreband in ce conditii au voie sa-mi perchezitioneze masina

am primit urmatorul raspuns, care de fapt este un lucru extrem de ambiguu, adica nu explica nimic
avem obligatia de a permite controlul bunurilor transportate, in conditiile legii
care sunt adica aceste conditii ?


MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR
INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI ROMANE
DIRECTIA POLITIEI RUTIERE
Nr. A/2263 din 05.09.2005




C a t r e,

d@rapitori.ro



Urmare a adresei dumneavoastra transmisa prin e-mail, va comunicam faptul ca in conformitate cu art.180, pct.11, din H.G. nr.85/2003, pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G. nr.195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, conducatorul de autovehicul este obligat sa permita controlul starii tehnice a vehiculului, precum si al bunurilor transportate, in conditiile legii.





Cu stima,



D I R E C T O R,
Comisar sef de politie
TODERICA MIRCIA

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 12 Sep 2005, 16:01

in conditiile legii = in conditiile codului de procedura penala. Adica cu mandat. Parerea mea! :D

Fara mandat - doar in caz de infractiune flagranta. Si folosirea de disp. radar e contraventie, deci nu se aplica procedura de flagrant.


Pe de alta parte, se poate pechezitiona si fara mandat (cel putin din ce imi amintesc eu - penalul nu e specialitatea mea :D ) cu acordul scris al persoanei ce urmeaza a fi pecehzitionata.

Asa ca fiti atenti ce semnati!

Pe de alta parte, aparatele lor de radar sunt de fapt un fel de camere video cu mare putere de marire. Am vazut cu ochii mei filmarea unei masini de la aprox 3-400 m. Se vedea ca masina incetineste si soferul ia de pe bord o cutie paralelipipedica neagra de dimensiunile unui pachet de tigari. Ce-i drept nu se vedeau ledurile (erau pe partea cealalta) :D

Asa ca evitati, daca se poate!
near the beer

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 15 Sep 2005, 19:46

Nu frate ,o montezi pe masina si te conversezi cu soferi de tir sau cei de pe curieratul rapid sau cu distribuitori,etc.etc.Simplu,intrebi prin statie daca vine cineva din urmatorul oras catre care mergi tu si e imposibil sa nu vina nimeni,atunci cind iti raspunde intrebi daca sunt ceva radare,controale ,etc.etc.oricum orice sofer care are statie pe masina cind vede un radar sau un echipaj de politie anunta prin statie pe toti colegi cu statii despre asta si despre locul unde ia intilnit.
Nu poti asculta politisti vorbind intre ei deoarece politia foloseste banda de 162M iar frecventa la liber este in 450M nu se pot intercala nicicum.

Avatar utilizator
bibanul de epava
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 19 Apr 2004, 07:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de bibanul de epava » 19 Sep 2005, 18:59

Cu alte cuvinte trebuie sa stau la conversatie cu toti soferache din raza de actiune si sa-i intreb tot timpul care vine din partea cealalta. Si daca e noapte si nu vine nimeni?
Si in oras, tot noaptea? De ex. la podul de la Otopeni la 1.15 in crucea noptii erau baietii cu radarul, veniti proaspeti ca la 12.30 m-am dus la aeroport si era curat.
Plus manele& stuff. Discutabila treaba cu statia.

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 19 Sep 2005, 19:04

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile.
Discutabila este si treaba cu antiradarul avind in vedere ca baieti rai scot mufa de la antena si o baga cind li se pare lor ca tu vii cam tare,atunci poti arunca antiradarul ca tot aia este.Toate sunt discutabile,poti lua si analiza in parte varianta care te avantajeaza cel mai bine.Pe mine ma avantajeaza statia de emisie receptie. Si sa nu uitam ca si soferache sunt oameni ca si noi......... si ca ei circula destul de des noaptea cind drumurile sunt mai libere si la propiu si la figurat.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Dec 2005, 09:36


Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 13 Dec 2005, 11:37

Buna treaba. Ma intreb daca functioneaza (chestia cu antifoto din link). Oricum am vorbit cu fratele meu sa imi comande una sa mi-o trimita cadou de mos:) . Oricum e porci americanii astia...european size e 59 de dolari...chiar asa scump sa fie materialul respectiv?

Scrie răspuns