Primul pastrav pe 2008? Pro si contra

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Primul pastrav pe 2008? Pro si contra

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 11:29

Salutare tuturor,
Ma gandeam astazi ce-ar fi sa plec in week end la Cheia si sa incerc sa fac o partida la pastrav pe Teleajen?
Stiu ca nu e chiar momentul, dpdv legal si meteorologic dar am si eu argumentele mele. Una la mana, practic metoda catch and release (OK, daca prind ceva spre kil pastrez dar e putin probabil pe acolo...) si doi, pastravii deja si-au depus icrele deci nu mai risc sa produc pagube la reproducatori. Cum nu pot da la musca sau wobler ori spin, o sa incerc cu icre de manciuria sau icre speciale de pescuit.
Regret doar ca nu pot sa ma duc la Ocol silvic sa le cer autorizatie pentru ca sigur nu mi=ar da....
Anul trecut am fost pe 3 martie la Moroieni si m-am certat cu aia de la Ocol vreo ora - nu au vrut in ruptul capului sa imi dea autorizatia ai de o zi in ideea ca nu e sezonul... Pana la urma tot am pescuit si nu m-a intrebat nimeni de sanatate, am ajuns pe Ialomita pana spre satul Dobresti si am prins doi pastraviori de 12 cm eliberati imediat.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 30 Ian 2008, 11:34

eu zic sa nu eziti; eventual ia-ti si 5-6 batoane de trotil...in caz ca nu trage la rama sau icre...
mai e o metoda! dar nu ti-o spun.

si titlul ala????? ce e cu el?

ce pro? ce contra? tu le stii pe ale tale! succes! mult succes!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 11:40

Ovidiu,
Pro sau contra se refera la faptul ca restul pescarilor pot fi sau nu de acord cu mine dar fara a veni cu sugestii gen...trotil sau ate chestii. Poate nu stii dar in zona montana localnicii pescuiesc cam tot anul si din pacate si retin pastraviori de 10-12 cm, pe cand eu prind si eliberez. Cat despre alte metode mai eficiente, nu ma intereseaza nici una. Daca nu merge la icre asta e, macar m-am plimbat pe malul apei, prin zapada.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 30 Ian 2008, 11:45

ideea din spatele userului "ovidiu" ii sugera ideii din spatele userului "fario_nebunu" metode sa prinda si sa elibereze.

serios vorbind...daca e de natura si plimbare, poti sa incerci un clean...un oblete...un pastrav..desi nu stii ce padurar iti lipeste vreo amenda, dar daca esti baiat mare...te vei descurca.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 11:50

Ma indoiesc ca umbla vreun padurar pe rau de munte in februarie! Ei si vara stau mai mult pe la bar (brigadierii si inginerul silvic) si carciuma (padurarii simpli), inchipuieste-ti iarna cum e! Cred ca nu se dau dezlipiti de sticla nici cu acetona! Amenda....se poate. Oare cat o mai fi amenda pentru pescuit fara permis si in afara sezonului?

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 30 Ian 2008, 11:56

nu ca vreau sa te descurajez, dar amenda s-ar putea sa fie pentru braconaj, nu pentru pescuit!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 30 Ian 2008, 12:05

Fario e deschis la alti pesti ce se potprindefrumusel si cu metode ortodoxe in aceasta perioada
stii cum faci ? ceva de genul daca tot am ferrari ce conteaza ca ma plimb fara carnet si beat turta ca si asa nu circula nimenipe strada la oara asta ?
deci de la mine ai CONTRA , si oricum de 2x contra si pentru icrele de care amintesti

de ce sa fie simplu cand putem safim complicati nu ?
bafta
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 12:08

OK, inteleg sugestia. Icrele le folosesc pentru ca nu pot da la muste si linguri rotative, asadar sunt ceva de substitutie nu o momeala preferata!
Ferrari spui? Offf, de as avea un Ferrari...de fapt un ATV e mai bun, te scapa de padurar si de impotmolirea in gropi!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 30 Ian 2008, 12:09

imi aduce aminte de unu Serbanel... simpatic baiat :D
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 12:11

Serbanel? Asta cu se se ocupa? Nu am auzit niciodat de el, dar vad ca fiecare site are vedetele lui. Greu pana te acomodezi!

Scrie răspuns