Motor outboard

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
LiviuH
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2011, 17:52
Localitate: Alexandria

Motor outboard

Mesaj de LiviuH » 10 Feb 2011, 19:14

Salutare tuturor!
Citesc de ceva timp forumul, dar abia azi mi-am facut cont si m-am hotarat sa va scriu. Pentru inceput va rog sa ma ajutati intr-o problema care ma macina de ceva timp.
Se pot imbunatati performantele unui motor de 15 Hp daca schimb elicea, punand una cu un pas mai mare?
Am citit despre elicea PROPULSE, dar acestea se fac doar pentru motoare mai mari de 30Hp.
Care este deosebirea intre cele cu trei pale si cele cu patru? Care sunt constructorii care ii recomandati?

Multumesc!

MBRO
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2013, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Motor outboard

Mesaj de MBRO » 12 Oct 2015, 13:37

Salutare, gasesti mai multe informatii despre elice aici: Alegerea Elicei.

Elicele cu 4 pale sunt in general destinate motoarelor de lucru (fie sporturi nautice fie transport persoane/marfuri), practic a 4 pala creste turatia motorului si astfel motorul se comporta ceva mai bine la tractiune. In mod normal, pentru agrement (non-sporturi nautice) nu este justificata o elice cu 4 pale, exceptie facand situatia in care motorul este prea mic pentru barca si e nevoie de ceva putere mai multa.

Vezi in articolul de mai sus care-i treaba cu pasul mai mare si mai mic.

Ca si producatori eu recomand Solas, din punctul meu de vedere sunt cele mai ok la raportul calitate/pret (din punctul meu de vedere calitatea fiind mai buna ca a elicelor OEM Suzuki).
Distribuitor national de elice si piese pentru motoarele de barca

Scrie răspuns