lingurile BerTi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 05 Iul 2006, 12:34

Multumesc de raspunsuri.
Cred ca o sa incerc oscilantele, dupa rotative nu se uita. Nici macar nu-i sperie. Sau sunt apatici rau.
vlad

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 05 Iul 2006, 12:36

voblere ai incercat?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Iul 2006, 12:59

vladcs scrie:
Cred ca o sa incerc oscilantele, dupa rotative nu se uita. Nici macar nu-i sperie. Sau sunt apatici rau.
acelasi lucru am patit si eu,iar din experienta am invatat ca atunci cand nu merge la rotativa(vob de avat),nu vrea nici la oscilanta sau wobler.
nu am incercat la streamer si din ce am citit pe forum ,majoritatea zic ca merge cel mai bine asa.sper sa imi iau o menghina de legat muste si sa imi fac eu stremerele ca in magazin nu gasesc nik.
oricum eu sunt super multumit de lingurile Berti,chiar acum o ora am vob cu Petre Gherman si mi-a confirmat trimiterea unei comenzi de vreo 50 de rotative,deabia astept sa le dau la "pesti sa le pape" :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 05 Iul 2006, 15:16

Am luat streamere de la Szeged din Tasco - plicuri cu cate 5 buc. alb cu rosu de 7-8 cm ... din pacate Muresul la Arad e tulbure rau si nu am avut nici timp ca sa le dau la apa ...
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Iul 2006, 15:35

Pentru a face streamere de avat nu ai nevoie nici macar de menghina. Se pot face in mana. Iti trebuie doar carlige, pene si ata.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Iul 2006, 18:27

MihaiV scrie:Pentru a face streamere de avat nu ai nevoie nici macar de menghina. Se pot face in mana. Iti trebuie doar carlige, pene si ata.
da Mihai,probabil ca ai dreptate,dar cand iti lipsesc ceva falange(accident de munca pe vremuri) cred ca nu mai poti sa le faci asa usor.
oricum as aprecia daca mi-ai recomanda o menghina buna(si la pret :lol: ) de la arow sau de undeva de unde pot comanda si sa fie seriosi.ma bazez pe experienta ta.

p.s. de unde pot gasi acel instrument care tine mosorul de ata?nu l-am vazut pe siteurile romanesti.

vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 07 Iul 2006, 10:00

Adi_ scrie:voblere ai incercat?
Am incercat si voblere. Dar topicul fiind de Beri, am formulat intrebarea corespunzator. La voblere nu se uita. Dupa rotative se tine pana in mal dar nu ataca. Oricum, aseara incercand din nou cleanul la rotativa, a sarit marlitza. Nu s-a agatat. Am schimbat voblere de 3 cm, si nimic. Am schimbat poper, si iar marlitza, la mal, fara sa se agatze.
Suparat pe clean , am pus oscilanta, Berti P.Killer (9 gr., singura ce o aveam de la Berti). Rezultatul - sarea marlitza (cred ca peste 10 atacuri in 30 min) dar nu apuca ancora. O stiuk , destul de mare, a venit pana la mal si se uita la lingura. Am jucat-o in loc, si nimic.
Si in cele din urma s-a agatat decisiv de o buruiana :(. Si acolo a ramasa. Dar in trusa mai aveam 2 oscilante, no name, vechi de cel putin 6 ani, nefolosite de atunci, asa ca in lipsa de alte oscilante am pus una de asta, de cca. 7 cm, S, cred ca de 18 gr. Cu asta nu puteam sa dau in zona buruienilor, ca sigur o pierdeam, asa ca am ales un loc mai degajat. Dupa 2-3 lansari, se agatza iar. Dar de data asta firul o ia spre stanga. La mulinare simtem parca o buturuga. Rezultatul - o stiuk de 47 cm, 1.100 Kg.
Asta e . Daca clean nu vrea.....
Oricum, idee e ca i-mi mai trebuie table :).
vlad

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2690
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 26 Oct 2006, 13:39

aveti idee de ce nu sunt afisate preturile pe site?
asta ar scuti de multe mailuri si raspunsuri individuale...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Oct 2006, 13:47

Pt. ca preturile se mai schimba si (probabil) saitul lor este conceput "de prezentare" nu magazin virtual.
Cere catalog gratuit.
Sau intreaba-i pe ei de ce

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2690
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 26 Oct 2006, 13:54

la capitolul promptitudine se pare ca mai este de lucru de asta am zis ca poate stiti voi ;)

Scrie răspuns