Vidraru

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Vidraru

Mesaj de tux » 20 Mai 2011, 23:07

Va salut,

As fi interesat de locuri de pescuit pe lacul Vidraru, unde se poate cobori langa lac si eventual daca aveti idee cum este drumul pana la acele locuri si distanta aproxmativa de la baraj.
Dupa Paste, am urcat pana la baraj si am vazut ca starea drumului este deplorabila. Mai sus de baraj nu am idee cum e drumul (pot sa presupun ca este tot la fel de rau).
Stiu ca trebuie luata autorizatie de la Ocolul Silvic din Curtea de Arges, dar se poate taia chitanta si la fata locului.
Multumesc.

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1315
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de radzvaan » 21 Mai 2011, 00:09

Mergi pana la cabana Cumpana, pe drumul din stanga barajului (cam 15 km)
Drumul e accidentat dar daca mergi incet nu e o problema.

:wink:
spinning-addicted!

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 21 Mai 2011, 05:43

nu-l trimite pe drumul forestier , pe la tunel ca op sa planga . mai bine urca pe partea dreapta , asfaktul a fost carpit si se poate merge binisor iar de la valea cu pesti si pana la capra a fost tras anul trecut asfalt .... bun zic eu si drumul e bun pana in cartisoara , si la capatul lacului sa mearga spre cumpana pentru ca acolo si drumul forestier e mai practicabil si sunt doar kilometrii . Tux , daca vrei sa dai doar pe lac , lasa draq bonul de zi . Pe capre au inceput lucrarile pentru micro hidrocentrale , deci inca un parau distrus , iar daca vrei sa pescuiesti pe buda e voie dar doar C&R si trebuie bon de zi si padurarul nu umbla cu chitantierul dupa el . Daca vrei sa pescuiesti bineanteles si nu sa te certi , pentru linistea ta :wink: .,

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 21 Mai 2011, 20:56

Multumesc. Deci tot la Cumpana trebuie sa ajung. Daca tot fac ocolul lacului, mai sunt si alte locuri ? :)
Spinning pe lac ma intereseaza. Poate sa incerc si la musca pe rau (am citit ca pe Buda se pescuieste C&R).

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 10 Iul 2011, 13:31

Am reusit sa ajung astazi pe lacul Vidraru, la ora cam nepotrivita ~ 09:30 si am incercat aproape de Cumpana si la Valea cu Pesti, fara nici un rezultat la osclianta / vobler. Data viitoare as vrea se merg unde se varsa Buda in lac, dar nu stiu daca exista un indicator (sau km aproximativ).

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 11 Iul 2011, 14:56

Poti incerca si cu un buldo mare, greu (30-5o grame), rosu, si un foirfac de 1,5 metri avand in capat o ancora mica (12) si un pestisor viu sau o lacusta (cosas) mare, verde. Fir 0.20 si la forfac 0.18 trabnsparent. Asta daca nu preferi stilul Bombetta ca italienii....incearca si cu momeli naturale ca nu e chiar atat de imoral cum ri se va spune aici pe forum. Pana la urma conteaza mai ales sa prinzi. MKergi unde se varsa Buda sau Valea cu Pesti si lanseaza acolo, la 5-15 m de mal. Seara sau dis de dimineata e cel mai bine.

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 11 Iul 2011, 15:27

Multumesc. Stilul Bombetta e similar cu pescuitul folosind Zbirulino ? Nu am pescuit pana acum cu zbirulino. Am incercat doar cu oscilante Berti si voblere Rapala CD (pastrav/boistean).
Locatia unde se varsa Buda in lac este in dreptul indicatorului Oticu ?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Iul 2011, 08:57

tux scrie:Multumesc. Stilul Bombetta e similar cu pescuitul folosind Zbirulino ? Nu am pescuit pana acum cu zbirulino. Am incercat doar cu oscilante Berti si voblere Rapala CD (pastrav/boistean).
Locatia unde se varsa Buda in lac este in dreptul indicatorului Oticu ?
Da, pe la Oticu se varsa si Buda, plus sau minus 100 de metri in sus sau in jos. Acolo e si un canton forestier.
Stii ce ma mira pe mine? Valea cu pesti....cum ii spune si numele, acest parau frumos si inspumat ar trebui sa fie plin de pastrav. Cand colo....zero barat sau pe aproape. Oare de ce? O fi braconat la grteu? Ca padurarii vad ca mai patruleaza....sau poate chiar ei, ma intelegi... :lol: oamenii in verde = vidre bipede. A fost careva spre izvoare si daca da ce a vazut sau ce a prins? Si mai e paraul Cumpana. Ala ar trebui sa tina ceva pastrav.... De Capra nu stiam ca se fac acolo hidrocentrale , e o nenorocire. E ceva sigur sau zvon?

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 14 Iul 2011, 20:55

Eu am mers special pentru pastrav, dar nu i-am vazut "coada" :) Era mult boistean pe langa mal si se prindea oblete la stationar de pe pontonul de la Valea cu Pesti. Poate este prea mult boistean si nu mai "gusta" oscilante, rotative sau voblere. Pe rauri nu am fost in zona, doar in golfurile mentionate.

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Re: Vidraru

Mesaj de tux » 08 Iun 2012, 11:06

Maine ajung iar in zona Curtea de Arges. Merita sa incerc tot pe Vidraru la spin ori imi puteti recomanda alte locatii de spin/fly ? Mersi.
Born to F.i.s.h, Forced to Work ...
I need a 6-month Fishing Trip ... Twice a Year

Scrie răspuns