Vaselina Quantum Hot Sauce

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de Spartacus » 21 Noi 2017, 09:50

http://www.tackletour.net/viewtopic.php?f=32&t=20403

We have seen damage occur in our spinning reels from the "Hot Sauce" This is not an approved lubricant for our products and it will void your warranty.

We repair roughly 35,000 reels per year. You name it we have seen it. I have seen countless reels suffer gear damage from long term use of this lubricant. Afterall it does say Brand X on the package and not Shimano. We only approve our lubricants for our reels. If the reel is out of warranty then go ahead and use it. If and when you have a problem we can repair the reel for you.

You guys can have your opinions and say I am full of it if you like. Our official response is that it does harm our reels and we do not authorize this lubricant in our reels.


Chiar asa sta treaba?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de tdum » 21 Noi 2017, 10:31

Imi dau si eu cu parerea, daca nu este cu suparare. Mi se pare cel putin ciudat, ca tocmai reprezentantii unei firme care ... am vazut impreuna de atatea ori, ca livreaza pe piata mulinete aproape neunse sau chiar neunse deloc, s-au gasit sa critice o firma de lubrefianti si sa dea vina pe ea ca angrenajele lor, ar pierde din cota 0,001... intr-un interval de timp si numar de iesiri si ore de pescuit per partida si numar de rotatii numai de ei stiut cum cuantificabile... daca sunt unse cu ,,Hot Sauce" Dar oare daca sunt unse cu altceva cum e ??? Ca au vazut ei la microscop ceva particule in vaselina Quantum, nu neg, dar sunt sigur ca daca e asa, atunci producatorul le-a pus acolo cu un scop anume, nu sa faca rau mulinetelor Shimano. Ar trebui sa aud si raspunsul celui acuzat ca sa pot sa-mi fac o parere.

Am primit de la cineva la un moment dat un tub de ,,Quantum Hot Sauce" si l-am folosit in mai multe mulinete, inclusiv in ale mele. Nu cred ce spun oamenii acestia, ca ar fi daunator acest lubrefiant. Orice mulineta pierde substanta de pe dantura si inca nu s-a inventat metoda de a elimina frecarile respective. De aceea, voi privi cu moderatie astfel de afirmatii care suna a discreditare... si le-as recomanda (daca as putea) celor de la Shimano, sa foloseasca vaselina Shimano sau orice alta vaselina in mulinetele lor, dar sa foloseasca!

Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de Spartacus » 21 Noi 2017, 10:44

Nu inteleg politica astora de la Shimano privind cantitatea insuficienta de vaselina pe angrenaje, in conditiile in care multe mulinete cu zgomote mai mult sau mai putin suparatoare, dupa o ungere optima, pierd din zgomot, chiar si miscarea pare mai smooth. Inteleg psihologia consumatorismului, dar ei isi cam taie craca de sub picioare. De asemenea, lubrefierea angrenajului principal cu uleiul ala de mecanica fina, cu care vine la pachet, prin portul mulinetei. Multi zic ca e contraindicat, aici mergand o vaselina aderenta, cu o vascozitate ridicata. La galet, inteleg, dar chiar si acolo ar merge un ulei uscat, teflonat, mai ok.
Stiu ei ceva ce noi nu stim? Studii au facut cu siguranta.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de Spring » 21 Noi 2017, 14:11

Nici un producător nu va accepta sa fie mulineta produsă de ei unsa cu alta vaselină decât aia a lor care e de 10 ori mai scumpă și are același efect.
Domnilor era de așteptat un asemenea răspuns. In capitalism scopul muncii e profitul și doar profitul, lucru cu care sunt de acord.
Eu mulinetele lor le ung din prima zi cu Quantum HOT sauce (așa de al dracu) și merg mai bine decât din cutie. 8)
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Noi 2017, 20:58

Subscriu.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de Jedi » 22 Noi 2017, 02:52

E un topic din 2007. Ma mir ca inca de atunci a aparut contralovitura , Hot Sauce fiind la mare putere, ungea molecular direct prin citoplasma metalului si era si plin de globule rosii, se putea vedea cu ochiul liber prin peretii bidonului... :lol: , nici o sansa ca mulinetele sa faca leucemie..
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Noi 2017, 07:05

Ai tu ce ai cu vaselinele, dar sa stii ca au mare importanta in buna functionare a mulinetei.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de Jedi » 22 Noi 2017, 14:25

Vaselinele sint extraordinar de importante si nu am nimic impotriva lor...Din contra, intr-o vreme am fost deosebit de preocupat de ele,apoi am obosit, ca erau prea multe... :lol:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de Spartacus » 22 Noi 2017, 15:31

Pana la urma am luat o vaselina pentru protectia contactelor electrice si lubrefierea rulmenilor :? (asa scrie pe cutiuta), cu vascozitate mare. Am si una siliconica dar pare mult prea fluida, apropiata de ulei. O s-o folosesc pe prima. Prea mult zgomot pt nimic... :P

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Vaselina Quantum Hot Sauce

Mesaj de stefanflorin » 23 Noi 2017, 07:38

Spartacus scrie:Pana la urma am luat o vaselina pentru protectia contactelor electrice si lubrefierea rulmenilor :? (asa scrie pe cutiuta), cu vascozitate mare. Am si una siliconica dar pare mult prea fluida, apropiata de ulei. O s-o folosesc pe prima. Prea mult zgomot pt nimic... :P
o vezi pe vreme rece daca e ce trebuie sau nu.
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns