Valea Uzului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 22 Feb 2006, 11:09

Poate o punem de expeditie atunci!
pt. sebi/7: in nici un caz 12 metri...

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

lk

Mesaj de noname » 22 Feb 2006, 13:15

:shock: pai nu asa scrisesi? sau ai gresit ? 8) caci 12 m de 3 ori un telescop cu care dadeau pecarii (asa au aproximat-o) poate prindeti monstru . Fir intins :wink: in expeditie

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 22 Feb 2006, 16:30

De acord,Pescarel,nu 12m.Dar din cite stiu eu inca nu a reusit nimeni sa stabileasca" limita"maxima a unei stiuci.Si nici nu cred ca va reusi vreodata,ca imediat ce unul spune "dom'le,max.2m"apare altul care ii arata una de 2,10.Si cauta iar... :? Las' ca poate prind eu vreuna de 1,2m si atunci uit si eu sa pun virgula unde trebe 8) :lol:
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

sddf

Mesaj de noname » 22 Feb 2006, 19:51

0,12 :twisted:

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 22 Feb 2006, 20:08

Bravo,Gippa,noroc de tine ca tii cu mine,ca altfel nu stiu zau ce ma faceam :roll:
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

li

Mesaj de noname » 23 Feb 2006, 15:29

:P se gaseau altii :D

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 23 Feb 2006, 16:44

salut.stau cu geana pe poiana uzului de cativa ani ,dar niciodata nu ma hotarasc sa pierd acolo vremea in mod repetat. .ultima data cand am fost ,am plantat 3 efzett nr 2,2mepps,2woblere pt o starpitura de clean cat cutitul.lacul e braconat in toate pozitiile ,de cei de la directia apelor si de braconieri de aiurea .
in '78 ca junior am prins indigen la greu cu o dotare minima ,astazi padurea si pestele e doar o amintire .populatia piscicola si-a schimbat structura,pastravul e in regres ,iar populatia de stiuca e destul de slab reprezentata.
cel mai bine se pescuieste clean cu bete peste 7m cu nada la greu,nu e o provocare .cel mai bun sezon la pastrav gros la tabla ,am aflat de la aborigeni ,e ianuarie -februarie .daca nu ar fi braconat ,lacul ar fi o tinta .
walleye

ionut_brasov
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 12 Aug 2005, 11:51
Localitate: Brasov

Mesaj de ionut_brasov » 23 Feb 2006, 17:39

adrian frunza scrie:cel mai bun sezon la pastrav gros la tabla ,am aflat de la aborigeni ,e ianuarie -februarie .daca nu ar fi braconat ,lacul ar fi o tinta .
Asta nu e tot braconaj? Chiar daca rezultatul nu este acelasi, tot braconaj se cheama!
La pastrav sezonul de pescuit este intre 1Mai si 15Sept.
ionut

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 23 Feb 2006, 17:41

oare in alte tari, unde nu exista prohibitie, e tot braconaj? :roll:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

skycleaner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 18 Apr 2006, 10:49

Mesaj de skycleaner » 26 Iul 2006, 08:05

Salut! Eu am invata sa pescuiesc in acest lac si vreau sa spun ca de-a lungul timpului am avut ocazia sa vad multe kestii acolo. Am vazut cu ochii mei stiuca prinsa la vobler in greutate de 25 de kg, in nici un caz de 12 m. Au fost ani cand in zilele bune prindeam in jur de 10-12 kg de clean sau caras. Acum insa lucrurile s-au mai schimbat. In cursul verii stai pe balta de nebun si nu iei mai mult de 7-8 cleni. Carasul nu mai trage aproape deloc. Stiuca este din belsug insa nu s-a gasit nasul ei in afara de setcasi care le ucid fara remuscari. Rar cand s-a prins stiuca la vreo tabla ceva.Pastrav este super mare, de lac. Cea mai mare captura a mea unul de 3.5 kg. Cel mai mare scapat unul in jur de 4-5 kg. Din prostie! Nu am avut cum sa il iau pe mal ca eram pe o stanca. Ambele la blicker. De pe zidul barajului mai dau la musca asa la vrajeala si mai iau clean. Am avut ocazia sa vad adevarati monstri de pastrav. Stiu si eu de povestea cu scafandrii, care nu e chiar poveste. Un cunoscut de al meu, gardian s-a aplecat peste margine zidului si a scapat pistolul mitraliera in apa. A fost nevoie de scafandri ca sa-l scoata. Spuneau ca au vazut pesti mari insa in nici un caz de 12 m. Mai sunt pescari care fac treaba insa vin dotati cu scule de 10-12m si arunca in apa tone de vermusi si nada cu ulei de canepa iar ceilalti amarti de pescari stau si isi mananca mainile langa ei. Majoritatea pescarilor care merg aici nu isi pot permite sa dea 200-300 Euro pe o varga de 10 m!!! Cel mai bine merge cleanul, iarna la copca. Daca nadesti bine poti lua cateva kg bune pe gheata... Eu insumi am luat acum un an 183 bucati de clean, micut insa. Acum m-am plictisit sa astept sa mai traga si m-am mutat la muscarit un pic mai la deal pe parau(Barzauta). Vara ca iarna stau tot pe lac... Fir Intins tuturor!

Scrie răspuns