Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de old_radu » 01 Apr 2014, 20:55

kingofbeasts scrie:si daca tot suntem la mufe blocate m-ar interesa si pe mine cum sa fac sa blochez una :oops:
...
...putin colofoniu (sacaz) pe spigot ... :headbash:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Apr 2014, 20:56

kingofbeasts scrie:si daca tot suntem la mufe blocate m-ar interesa si pe mine cum sa fac sa blochez una :oops:
m-am saturat sa tot verific mufarea la 15-20 de lansari ca sa nu-mi arunc varfu'-n apa.
Deci, ce-i ce-ati patit sa vi se blocheze poate detaliati putin cum ati reusit blocajul :shock: :?:

Un strat fin de devcon
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de mariush » 01 Apr 2014, 21:14

semlecangheorghe scrie:
kingofbeasts scrie:si daca tot suntem la mufe blocate m-ar interesa si pe mine cum sa fac sa blochez una :oops:
m-am saturat sa tot verific mufarea la 15-20 de lansari ca sa nu-mi arunc varfu'-n apa.
Deci, ce-i ce-ati patit sa vi se blocheze poate detaliati putin cum ati reusit blocajul :shock: :?:

Un strat fin de devcon

detaliaza te rog un pic ca uite ce-i aici:
http://www.devcon.com/products/products ... and=Devcon
sunt si eu interesat.
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Avatar utilizator
legionarul
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2013, 01:04
Localitate: Bucuresti

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de legionarul » 02 Apr 2014, 11:50

kingofbeasts scrie:si daca tot suntem la mufe blocate m-ar interesa si pe mine cum sa fac sa blochez una :oops:
m-am saturat sa tot verific mufarea la 15-20 de lansari ca sa nu-mi arunc varfu'-n apa.
Deci, ce-i ce-ati patit sa vi se blocheze poate detaliati putin cum ati reusit blocajul :shock: :?:
Practic..cand am ajuns pe balta si am mufat lanseta ...temperatura era f scazuta ... 0-1 grad pe acolo (la un moment dat aveam particule de gheata pe textil) ..pe la un 8 dimineata a iesit soarele si nici nu s-a mai ascuns(temperatura ajungand mai tarziu pe la 16-17grade)..asadar lanseta s-a incalzit relativ repede.. ma gandesc ca din moment ce am reusit s-o demufez racind-o.. ai putea sa faci o schema asemanatoare.. o mufezi si o racesti tot asa cu un spray.. apoi o incalzesti cu un foen ceva.. s-ar putea sa mearga dar eu n-as incerca asta..ci as prefera sa o mufez puternic... ori faci ca panait nour si bagi ceara pe spigot :mrgreen:
"daca te doare-n cot de tot...vezi ca le-ai devenit complice.."

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Apr 2014, 12:54

mariush scrie:
semlecangheorghe scrie:
kingofbeasts scrie:si daca tot suntem la mufe blocate m-ar interesa si pe mine cum sa fac sa blochez una :oops:
m-am saturat sa tot verific mufarea la 15-20 de lansari ca sa nu-mi arunc varfu'-n apa.
Deci, ce-i ce-ati patit sa vi se blocheze poate detaliati putin cum ati reusit blocajul :shock: :?:

Un strat fin de devcon

detaliaza te rog un pic ca uite ce-i aici:
http://www.devcon.com/products/products ... and=Devcon
sunt si eu interesat.


Am avut o lanseta cu mufare pe spigot care intra prea lejer,si aproape pina la capat dupa cativa ani de pescuit.Am finisat putin spigotul cu pisla abraziva+sters cu servetel si acetona..Dupa ce sa zvintat ,am aplicat cu pensula un strat cat am putut de subtire de devcon,cu pensula si la cald pentru maxima fluidizare..L-am rotit vreo juma de ora,dupa care l-am lasat pina a doua zi..Fara sa mufez virful ,a doua zi i-am dat un lustru cu pisla abraziva + 1 strop de ulei.Pisla era deja uzata,nu chiar de noua..Si acum se mufeaza foarte bine.Devcon-ul este acela folosit pentru top coat la woblere DEVCON 2-TON
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de tavistan » 02 Apr 2014, 14:18

semlecangheorghe scrie:
mariush scrie:
semlecangheorghe scrie:... acetona.....
:lol: :lol:

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de mariush » 02 Apr 2014, 20:01

mersi,e bine de stiut in caz de nevoie,cu toate ca mi-ar conveni o varianta mai simpla,gen spray,ceara...
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Apr 2014, 06:49

Tavistan...

:D

Cum nu doarme dracu' din voi..si mai vorbiti da altii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de kingofbeasts » 03 Apr 2014, 08:39

multumesc de idei o sa vad la care din ele ma opresc

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de old_radu » 03 Aug 2014, 13:34

...se pare ca datorita temperaturilor ridicate , este perioada cand acest topic revine in actualitate si cred ca merita un "remember"
...recent am avut si eu probleme cu mufare tip spigot blocata
bogdan82 scrie:... toti zic ca faza cu gheata n-are nicio logica, dar functioneaza ...
...dupa mai bine de 24 de ore si incercari repetate de demufare ( 2 persoane , apa rece , aer cald...) , am reusit cu gheata
...dupa cateva minute dupa ce am aplicat gheata pisata pe intreg conturul lansetei , in zona mufarii , am reusit sa o demufez lejer , fara nici cel mai mic efort
...concluzia : gheata "rulz" :!:

Scrie răspuns