Upgrade Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de George1985 » 24 Feb 2018, 16:17

AI putea incerca la Torescu Octavian.
Eu de la el am luat cand am avut nevoie.
La mine e avantajos ca suntem in acelasi oras si pot merge cu mulineta.
Cu toate ca nu observ niciun plus comparativ cu bucsa originala in pescuit. Cu toate astea am instalat rulmentii acolo.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 24 Feb 2018, 19:29

George1985 scrie:Cu toate ca nu observ niciun plus comparativ cu bucsa originala in pescuit. Cu toate astea am instalat rulmentii acolo.
Asa si este cum spuneti dl. George, au un efect nesemnificativ rulmentii sub tambur. Reduc doar infim wobblingul tamburului, fiindca au cotele mai exacte decat bucsele.

Multumesc pt. raspuns.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 09 Apr 2018, 08:00

Am intalnit cateva situatii, in care posesori de mulinete Daiwa (mulinete de generatie mai veche), au inlocuit rulmentii de antiretur de tip on/off originali, cu altii de tip unisens, (deci fara posibilitate de decuplare, permanent ON) si au vazut aceata operatiune ca pe un upgrade, in speranta ca acesti rulmenti, care se regaseau si in echiparea de fabrica a unor mulinete Daiwa destul de scumpe, vor fi mai fiabili decat cei cu posibilitate de comanda, despre care, se stie ca au creat probleme de rateuri, pe multe modele/serii, pana ce inginerii lor au prins feedbackul de pe piata, au rezolvat situatia si in anii din urma au folosit in constructia mulinetelor, rulmenti de antiretur cu role actionate dupa alte principii, iar problemele au disparut.

In poza de mai jos, este un astfel de rulment unisens. Parerea mea, este, ca nu este vorba de nici un upgrade in cazul prezentei unui astfel de rulment intr-o mulineta Daiwa, ci din contra, este un downgrade, fiidca se pierde o optiune, (cea de decuplare) si nu se castiga nimic. Mai mult, acest tip de rulment se defecteaza chiar mai repede decat cel cu comanda on/off si nici nu ofera posibilitatea de corectie a pozitiei urechii de comanda (fiindca nu exista) dupa metoda pe care am descris-o in topicul ,,Rubrica reparatii echipamente pescuit"

Dupa mine, acest tip de rulment, a fost o alegere cat se poate de proasta:
Imagine

In poza urmatoare se vede si coroana (fara urechea de comanda) care pozitioneaza printr-o ,,cheie" colivia din plastic ce contine rolele in pozitia ON permanent, sau Off permanent, in functie de cum este montata. Daca privim cu atentie decupajele din interiorul coroanei de pozitionare, vom observa ca acestea sunt decalate fata de ,,cheia" de pozitionare a coliviei in carcasa rulmentului. In dreptul ,,orei 12" se vede decupajul decalat spre stanga fata de ,,cheie" si montarea in aceasta pozitie, corespunde pozitiei ,,ON". Am avut o cerere bizara din partea unui pescar, (care era obisnuit sa pescuiasca cu fara antiretur) - de a decupla antireturul si in acea situatie nu am avut decat sa intorc pe partea cealalta coroana respectiva din rulment si acesta a devenit permenent OFF (cu posibilitatea de revenire la situatia dinainte daca va fi cazul)
Imagine

Cazurile de defectare a acestui tip de rulment, sunt insa mult mai numeroase si i-au determinat pe multi sa renunte la mulineta din aceasta cauza. In zilele urmatoare, voi posta in cadrul topicului de reparatii, modalitatea de remediere si a acestui tip de rulment unisens, care ii va conferi dupa reparatie/modificare, urmatoarele caracteristici:

1)Permanent ON (cu adevarat unisens fiindca se exclud rateurile).
2)Functionare constant buna, in orice conditii de mediu, umezeala, temperatura etc.
3)Autoreglare (deci automata) in functie de uzurile ce se dezvolta in timp, sau in functie de temperatura, etc.
4)Mult mai putin sensibil la agentii de gresare care l-ar putea contamina.
5)Durata de utilizare mare, sau nelimitata daca se acorda atentie unor detalii pe care le voi preciza.

Procedeul e simplu, e verificat si e la indemana oricui are un pic de determinare, zic eu. Nu am poze in arhiva cu acest procedeu, dar le voi face si le voi posta in topicul cu reparatii. Doar dupa aceasta modificare a rulmentului cu role, procedeul, asa cum il vom vedea, ar putea fi considerat oarecum un upgrade la capitolul fiabilitate. Pana atunci, numai bine!

Rew.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de alex.b » 12 Apr 2018, 11:35

Buna ziua, ma intereseaza si pe mine sa fac upgrade la o Daiwa Freams 3000 model 20015. Este modelul cu magsealed si corp aluminiu. Vreau sa ii inlocuiesc bucsile de la galet, de sub tambur si din knobul manerului. Are cineva cotele pentru acesi rulmenti si sursa de achizitie a lor? La site urile de profil nu prea gasesc rulmenti miniaturali. Multumesc!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 12 Apr 2018, 16:55

@ alex.b - Buna ziua!

In general, Daiwele au la reperele specificate de dv. urmatoarele cote:

Galet - rulment - int.=3mm - ext.=6mm - gros.=2,5mm (+ 2 saibe - int.=3mm - ext.=4,5mm - gros.=0,5mm).
Knob - rulment - int.=4mm - ext.=7mm - gros.=2,5mm.
Sub tambur - rulment - int.=7mm - ext.=11mm - gros.=3mm.

Vedeti ceva rulmenti in paginile linkului de mai jos:
https://www.sierra.ro/cauta.php?cuvant= ... &x=22&y=11

Puteti sa incercati sa faceti comanda si aici pe forum.
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... =0#p697932

Poate va mai ajuta altcineva si cu alte informatii.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 12 Apr 2018, 20:16

tdum scrie:Daca inlocuirea bucselor cu rulmenti trece drept un upgrade general acceptat, atunci si inlocuirea unor ansamble mai mari poate fi considerat tot ca un upgrade. De exemplu:
Daca cineva are doua mulinete Daiwa de aceeasi dimensiune din serii apartinand aceleiasi generatii, TD Sol si Bradia, atunci prin inversarea rotoarelor (complet, cu tot cu pickup) intre ele, rezulta:
Din Td Sol, echipat cu rotorul de la Bradia, rezulta o mulineta similara cu Caldia X.
Din Bradia echipata cu rotorul de la Td Sol, rezulta o mulineta similara cu Certatele, sau cu Infinity Q, aici fiind de fapt si upgrade-ul.

Rew.
Tin sa rectific postarea de mai sus. Azi am obtinut un rotor de TD Sol 2500, in scopul upgradarii Bradiei mele 2500. Ma gandeam ca o pot aduce mai aproape de Certatele 2500 daca montez rotor si brat (de pickup) metalic, aceste doua repere fiind diferentele intre ele. Vizual, nu am identificat diferente intre rotorul de TD SOL si cel de Certate si ar fi trebuit sa reuseasca upgradarea. In practica insa nu a fost asa. Atat baza rotorului, care vine pe camasa rulmentului de antiretur, cat si ,,fusta rotorului" nu sunt destul de inalte. Ca sa functioneze, ar fi nevoie de o bucsa dedesubt, insa ar aparea un spatiu inestetic si ar fi sigur afectata si functionarea rotor dragului si a declansarii automate a pickupului. Asa ca Bradia ramane asa cum este, iar rotorului de TD Sol, ii voi gasi o alta intrebuintare.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 13 Apr 2018, 10:51

Am incercat montarea rotorului de TD Sol pe Caldia X, mulineta care pare a avea acelasi corp si aceleasi angrenaje cu Solul. Nu e asa! E fix aceeasi nepotrivire ca si pe Bradia. Ramane un spatiu sub tambur, iar la cursa superioara, tamburul iese din raza de actiune a galetului, asa cum se vede si in poze.
Imagine

Avem in poza urmatoare si o vedere asupra bazei tamburilor Din plastic si din metal. Cel de plastic, are baza mai inalta. Prin urmare, este mai lung (cu 3mm) si angrenajul din bronz pe care se monteaza rotorul din plastic fata de angrenajul din bronz pe care se monteaza rotor din metal si deasemenea si axul tamburului este mai lung, tot cu 3 mm.
Imagine

Am avut insa la indemana un corp de Exceler din aceeasi generatie si am instalat in el angrenajele de TD Sol si apoi s-a potrivit si rotorul de Sol. Perfect functional, insa doar de curiozitate, nu este nici un upgrade in acest caz, fiindca corpul de Sol e mai bun decat cel de Exceler...

Rew.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de alex.b » 13 Apr 2018, 20:10

Am desfacut si eu pentru gresare, Daiwa Freams 3000 A. O mulineta buna pentru cat am dat pe ea. Din avantaje corp aluminiu, 2 bare de culisare, mag sealed, axul tamburului protejat cu garnitura la fel si pe capacele laterale unde intra manivela. Dezavantaje manivela nu este infiletabila, aici apar jocuri in axul hexagonal care intra in pinion si nu stiu cum poate fi eliminat. O manivela cu filet direct in pinion ar fi fost de preferat. Alt dezavantaj lipsa rulment la galet dar se poate upgrada. E o mulineta buna pentru upgrade. Nu va speriati de magsealed se scoate foarte usor fara a risipi uleiul. E suficient sa scoateti cele 2 suruburi care tin rulmentul antirevers si cu miscare lenta si atentie iese fara a varsa uleiul

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In acest clip vi se explica cum se manevreaza acest magsealed

https://youtu.be/H7BGu-m1fXY

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de alex.b » 23 Apr 2018, 09:27

Am incercat sa inlocuiesc bucsa de plastic de sub tamburul Daiwei Freams de 3000 cu rulment. Problema este ca rulmentul este o idee mai gros un pic si nu mai permite sigurantei de fixare sa intre in locasul de la axul tamburului. Nu prea stiu cum sa fac ca rulmenti mai subtiri nu se gasesc pe cotele astea.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 23 Apr 2018, 16:52

@ alex.b

Daca bucsa pe care ati scos-o are cotele int-7 ext.-11 si gros.-3mm, atunci, sigur exista rulmenti cu aceasta cota si trebuie sa cautati pana gasiti rulmentul potrivit.

Rew.

Scrie răspuns