Un tambur ciudat

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Un tambur ciudat

Mesaj de tdum » 27 Iul 2017, 13:10

Va salut, stimati colegi de forum.
Am pomenit pe un alt topic, de un tip de tambur care contrazice la prima vedere, orice considerente logice. Acum mi-a ajuns din nou in mana o mulineta echipata cu un astfel de tambur si n-am putut rata ocazia de a vi-l prezenta si la modul concret, sub forma de fotografii.
Imagine

Imagine

Imagine

Acest tip de tambur, in ciuda aparentelor, chiar functioneaza si inca bine. E ciudat ca desi pare construit anume sa agate spirele la lansare, totusi acest lucru nu se intampla. Asa cum am spus in celalalt topic, pentru mine, acest tambur, a aruncat oarecum in aer considerentele tehnice legate de buza tamburului, care ar trebui sa asigure lansari mai lungi si care cosiderente imi par a avea o valoare mai mult teoretica. Se pare ca, la modul practic, spirele, atunci cand pleaca de pe tambur in lansare, de fapt, nici nu ating, sau ating doar superficial buza tamburului. Ce parere aveti ?

O gaselnita interesanta la acest tambur este si sistemul de ,,contorizare" a lungimii firului de pe tambur. Sunt astfel imprimate repere pe fiecare al doilea ,,dinte" de pa buza tamburului, pentru patru diametre diferite de fir, care indica cantitatea de fir (desfasurata/ramasa). Interesasnt, nu?

Mai adaug doar ca muliuneta cu acest tambur ciudat, este una fara ,,pedigree" si pe ea se mai vede scris doar ,,Carp Selection" 55. N-a fost menajata deloc si a prins mult peste de-a lungul anilor de serviciu. Acum insa are nevoie de ,,resuscitare"

Rew.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de Jedi » 27 Iul 2017, 15:12

https://bassfishingfl.com/wavespin-reels/
Mai era o firma care facea tambur wave da nu mai stiu numele, la Cabelas aveau intr-o vreme.
Cum ai spus inainte, la tambururile cu buza continua atingerile sint superficiale dar mai dese...Aici firul atinge mai rar dar mai puternic valurile tamburului, fiecare ciocnire pe planul inclinat al dintilor de fierastrau il face sa sara mai tare,timpul pina la urmatoarea atingere ar trebui sa fie mai mare...Numai o comparatie directa intre doua mulinete poate face putina lumina...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de DEM » 27 Iul 2017, 15:14

Da, am mai vazut acest tip de tambur la cineva si chiar zice-am "cu ce a gresit,saracul tambur de la ciuntit in halul ala?" :mrgreen:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de pavalascdan » 27 Iul 2017, 15:28

E de mirare ca functioneaza :shock:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de tdum » 28 Iul 2017, 15:17

Ma uit la tamburul acesta si ma gandesc ca noi ne facem griji (poate inutile) atunci cand, in timp, sau accidental, tamburii nostri mai dobandesc cate o piscatura pe buza... si... de fapt, aceasta nu prea conteaza. Sa auzim de bine!
Rew.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de cristi.v » 29 Iul 2017, 06:01

Fara sa am cunostiinta de acest topic, tot asta am descoperit si eu aseara. Ca firul nu atinge mai deloc buza tamburului. Nici in lansare nici la recuperare. Deci teoretic o buza a tamburului putin ciupita nu este o problema. Dar cred ca asta e valabil doar cand tamburul e umplut corect. daca ajungi, din x motive, sa pescuiesti cu tamburul umplut doar in mica parte, atunci cred ca firul va freca mai mult de marginea tamburului si pot aparea probleme.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de anem » 29 Iul 2017, 08:51

Atentie la ciupiturile de pe tambur ... daca sunt intr-o pozitie cu care firul vine in contact acesta poate fi deteriorat. Eventual se poate finisa putin zona.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14594
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de sorinB » 29 Iul 2017, 09:15

Am vazut asa ceva pe cabela's acum vreo 5 ani, ma batea gandul sa iau dar nu m-am incumetat :)

Imagine

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Un tambur ciudat

Mesaj de tdum » 29 Iul 2017, 09:40

Intr-o situatie de ,,avarie" cand nu mai este suficient fir pe tambur, lansarea va fi dificila chiar si cu un tambur intact si cu atat mai mult cu un tambur cu buza ciobita pe partea in care ia contact cu firul in acest caz. Cum bine a spus dl. Anem, o astfel de ciobitura trebuie finisata.
Altfel, cam toti pescarii, nu doar cei de spinning se preocupa de incarcarea corecta cu fir a tamburului.

Cu respect, Rew.

Scrie răspuns