Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 15 Ian 2017, 00:52

@ Tavi.
Mi-a scapat ceva la postarea mea anterioara. Asta:
Tavi scrie:La hipoid dintele nu se plimba pe canal ci se calca dinte pe dinte ca la un angrenaj simplu, doar ca se face sub un unghi mai mic sau mai mare.
Nu te supara, dar nu se calca dinte pe dinte ca la un angrenaj simplu, altfel, ar fi un angrenaj simplu. Canalele acelea lungi, spiralate, sunt excutate astfel, lungi, tocmai ca sa se plimbe dintii pinionului prin ele. Altfel, aveau aceeasi lungime ca si dimensiunea dintilor pinionului si devenea un angrenaj simplu cum spui.
Poate aici e cheia intelegerii acestui subiect, nebanuit de controversat. Se vede cu ochiul liber, daca scoatem capacul de pe corpul mulinetei si privim in timp ce rotim angrenajul, ca pe linga impingerea normala pe care o face dintele conducator asupra canalului condus, mai exista si o alunecare a dintelui de-a lungul canalului. Aceasta alunecare produce rotatie suplimentara, dar si frecare. Cu ani in urma, am avut o mulineta Balzer Match 825 cu 7,2:1 rap. de rec. si la prima vedere, dimensiunile pinionului si angrenajului erau comune. Marea diferenta era la inclinatia ,,melcului" si a dintilor pinionului. Vazand cata frecare exista in acel angrenaj, datorita inclinatiei exagerate necesara acelui raport extrem, am inteles ca este o mulineta foarte specializata pt pescuitul in sarcini mici si la viteze mari si am renuntat la ea inainte de a-i produce uzuri. De atunci, am ales mulinete cu raport de rec. mic pentru utilizare intensiva in sarcina. Acesta a fost primul criteriu pentru mine, 4,8:1 pentru care am preferat Daiwa. Au au urmat apoi si alte criterii...
Tavi, iti multumesc pentru postare si sper ca de acum m-ai inteles, fiindca nu as vrea sa mai discut mult pe langa topic...
Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de George1985 » 15 Ian 2017, 08:13

razvan cristescu scrie:Eu am o certate finesse 2004 primul model (an 2004) si m-am gandit sa o tunez cu in angrenaj hyperdigigear. In seria Certate Hypercustom exista modelul Certate HC 2508 (cel mai mic).Banuiesc ca este marimea 2500 cu tambur 2508. Atunci angrenajele fiind pt. in corp de 2500, ma gandesc ca se potrivesc la in corp de 2000 (din aceeasi generatie)?
Eu zic ca nu se merita sa ii pui de Hyper Custom chiar daca se potrivesc.
Unu la mana pretul sare de 200$ pt pinioane, doi pt ca finesse 2004 este o mulineta de finete si nu de forta, ai frana slaba pt angrenajele alea. Iar cu pinioanele de serie iti merge mult si bine. Daca iti cedeaza pana la urma, costa cam 600ron un set nou.
Am vazut un set de pinioane de pe Bradia 3000 folosita 5 ani sau mai bine, cu uzura minima(cea de la 'asezarea' pieselor), consider ca sunt arhisuficiente pt pestii de la noi si cele 'stock'.

Ca sa faci o Daiwa 2000R ar trebui sa-i schimbi si ansamblu 'frana' de pe tambur, sa o aduci mai aproape de cele 7kg de la 2500 normal.

:respekt:

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de Spring » 15 Ian 2017, 08:39

Tdum ia numără nr. De spire de pe pinionul vierme si pe urma numărul de dinți de pe pinionul coroana si împartele sa vezi de unde e treaba cu raportul. Înclinația se calculează din alte considerente.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 15 Ian 2017, 10:58

@ George 1985:
Prin analogie: Daca la 2500 este data in tabel f.f. 7kg............................. si 2500R tot cu 7 kg, atunci
daca la 2000 este data in tabel f.f. 4kg..............................si ,,2000R" ar fi tot 4kg. Deci nu trebuie schimbat nimic la tambur. Asa inteleg eu. Concluziile sunt desprinse cu destula acuratete zic eu, in pagina a 2-a a acestui topic. Oricum colegul Razvan Cristescu nu si-a propus sa faca alte modificari ci doar sa schimbe angrenajele. La fel ca si tine George si eu consider ca nu este un castig ,,palpabil" pentru el aceasta inlocuire, doar daca angrenajul original este distrus.

@ Razvan Cristescu:
Imi pare rau ca nu suntem concitadini, ca te invitam la o cafea si ne-am fi ocupat impreuna de solutionarea practica a intentiei tale. In urma oricarei incercari, se cristalizeaza concluzii utile pt. mai tarziu. Asa... daca te apuci de ele, te rog sa ne spui si noua concluziile tale dupa inlocuirea angrenajului de pe acel 2500 pe acel 2000. Ai sanse mari de reusita in opinia mea. Trebuie atentie mare la saibele care fac distanta in imbinarea danturii. E foarte posibil sa necesite o recombinare. Iti va fi util micrometrul la aceasta operatiune. E bine sa le marchezi cu edding, in culori diferite pentru fiecare mulineta, in faza de dezasamblare, in eventualitatea ca ar fi necesara remontarea in pozitiile initiale. Daca te apuci de ele... eu unul astept vesti. Spor la treaba!

@ Spring:
Nu te supara, dar nu sunt dispus sa merg mai departe cu aceasta discutie, care si asa s-a prelungit prea mult fara a avea legatura cu titlul acestui topic. Fa tu daca vrei numaratori, calcule si comparatii daca vrei sa-ti clarifici problema, fiindca eu nu am dubii si nici nu tin sa te conving. Consider ca topicul si-a atins scopul in pagina a doua si am aflat astfel ceea ce m-a interesat. Despre restul... consider ca si asa am discutat prea mult. Nu ma deranjeaza sa aveti opinii diferite, diversitatea fiind una din frumusetile naturii umane. Observ ca sunt cam aceeasi colegi de care m-am mai ,,lovit" si cu alte ocazii. Probabi, pentru restul ,,audientei" este foarte clar de fiecare data despre ce se discuta. Cu bine. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de johnnybravo » 15 Ian 2017, 12:03

Spring scrie:Tdum ia numără nr. De spire de pe pinionul vierme si pe urma numărul de dinți de pe pinionul coroana si împartele sa vezi de unde e treaba cu raportul. Înclinația se calculează din alte considerente.
m-ai facut curios... cel putin din poza de mai jos imi ies rapoarte diferite fata de vitezele indicate
Imagine

pe F&H se face reclama la o mulineta 2in1 ce permite doua viteze de recuperare prin actionarea unui knob...sunt curios ce anume se modifica :)

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de razvan cristescu » 15 Ian 2017, 12:28

Intr-adevar nu sunt din Resita, sunt din... :lol: Caransebes.Stau in Timisoara iar in weekend merg la Caransebes.De proiectul asta o sa ma ocup in viitorul apropiat.Va tin la current.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de tdum » 15 Ian 2017, 14:39

@ johnnybravo:
Am spus ca nu mai discut acest subiect aici, nefacand parte din topic, dar, am sa-ti raspund ca nu este posibil sa mai fac vreo numaratoare fiindca pinioanele le-am pus peste alte cca 200 de buc dupa ce le-am fotografiat. Hipoidele le gasesc usor fiindca au ramas acele marcaje verzi. Sunt rezerve legate de acest subiect, asa ca am sa pun aceasta postare pe acest topic si va fi ultima, indiferent daca topicul mai are sau nu o evolutie ulterioara, ocazie cu care am sa incerc cateva concluzii finale, si daca MACAR UNA dintre aceste concluzii este falsa, atunci ii rog pe toti cei cu care am avut polemici pe aceasta tema sa-mi accepte scuzele, si sa-i asigur ca inteleg daca gresesc si nu am excese de mandrie in a-mi cere scuze, intrucat tine de integritate. Deci, daca e cazul, anticipat: SCUZE ! fiindca cu aceasta am incheiat subiectul. Asadar, fac urmatoarele 7 afirmatii:
1) Raportul de transmisie intre doua roti in contact, fie ele dintate sau nu, depinde de raportul dintre circumferinta rotii mari si circumferinta rotii mici. Antrenarea se poate face si direct daca exista suficienta frecare, ori prin dinti, lant, curea de transmisie, etc.
2) Raportul de transmisie intre doua roti dintate este acelasi, indiferent de numarul de dinti de pe fiecare roata, atata timp cat raportul intre numarul de dinti de pe roata mare si numarul de dinti de pe roata mica este constant. Adica este acelasi raport de transmisie daca avem 100 de dinti raportat la 10 dinti, sau 200 de dinti raportat la 20 de dinti.
3) In angrenajele hipoide, exista pe langa contact, si frecare/alunecare mai pronuntata, fata de angrenajele tip dinte pe dinte drept.
4) In mulinetele cu angrenare hipoida, constructorul a stabilit din proiectare o relatie intre inclinatia danturii si raportul de recuperare, astfel avem spire/dinti mai putin inclinati pe un raport de rec. de exemplu de 4,1;1 fata de spire/dinti mult, mult, mult mai inclinati pe raportul de recuperare de exemplu 7,2:1. Lucru cu atat mai vizibil la comparatia fizica, cu cat rapoartele difera mai mult. Si aici, cei care au deschis mulinete si au privit spirele hipoidului pot sa confirme. E un lucru mai mult decat evident ca inclinatia danturii depinde de raportul de recuperare al mulinetelor cu care pescuim.
5) Daca intre inclinatia danturii si raportul de recuperare asa cum a vazut-o producatorul nu este o interdependenta, atunci scuzele mele raman valabile si consider foarte utila pentru mine dezbaterea, chiar daca nu a avut legatura cu subiectul topicului.
6) Cu cat raportul de recuperare este mai mare intre angrenajele mulinetei, cu atat creste frecarea in defavoarea alunecarii si scade puterea livrata din manivela angrenajului condus si invers.
7) Nu contest ca impartind numarul de dinti de pe pinion la numarul de canale, obtinem o valoare foarte apropiata de cea inscrisa de producator pe mulineta, desi nu am posibilitatea sa fac acest lucru pe pinioanele din foto., poate fi facut pe orice alta mulineta.

Acestea fiind spuse, adevaratul castig pentru mine este ca gresind si intelegand ca am gresit, sa devin mai intelept. In felul acesta forumul e foarte util, altfel poate fi pierdere de vreme sau motiv de suparare. Daca e cazul, inca odata scuze si sper in dialoguri la fel de instructive pentru mine. Numai bine tuturor, pun punct final aici. Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de George1985 » 15 Ian 2017, 19:54

Tdum este o frana de 4.4lbs @ 2kg pt certate 2000.
http://www.ebay.com/itm/Daiwa-CERTATE20 ... 1824735335

Una 2500 are 7kg forta.

E una dintre mulinetele care vor urma la mine acum ca m-am convins ca diferenta este tamburul.

Cu stima!

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de razvan cristescu » 15 Ian 2017, 20:23

Tamburul de finesse 2004 are 2 kg forta intr-adevar dar pe aceeasi mulineta pun si tambur de 2000 normal (4 kg forta) si 1500 (am 3 tamburi pt. aceeasi mulineta).

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Transformare Daiwa 2000 in 2000R ?

Mesaj de George1985 » 15 Ian 2017, 20:33

razvan cristescu scrie:Tamburul de finesse 2004 are 2 kg forta intr-adevar dar pe aceeasi mulineta pun si tambur de 2000 normal (4 kg forta) si 1500 (am 3 tamburi pt. aceeasi mulineta).
Si pinioanele hyper unde le-ai gasit?
Poti sa pui sa cateva poze comparative intre pinioanele normale si cele hyper cand te apuci de treaba?

:respekt:

Scrie răspuns