Totul despre jiguri

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 24 Aug 2017, 17:51

Va invit sa participati la o discutie referitor la jiguri.Pentru inceput am sa pun eu cateva intrebari legate de jiguri urmand ca dvstra sa faceti la fel daca aveti nelamuriri.Ii invit pe cei care au mai multa experienta sa participe prin raspunsurile lor la intrebarile puse de cei de pe forum.
1. Ce modele,marimi si culori folositi in mod curent?
2.Pastrati in cutii separate jigurile dupa modele,marimi si culori sau le tineti amestecate?
3.Daca aveti de mai mult timp jiguri care au avut capul vopsit in diverse culori iar in timp au fost atacate de oxidare si a cazut vopseaua de pe ele cunoasteti un mod de a le remedia si utiliza iar?
4Cu ce vopsele dati jigurile in diverse culori si care sunt culorile cele mai bune?
5. In timpul pescuitului puneti pe jiguri naluci soft iar la treminarea partidei sau cand ajungeti acasa scoateti nalucile de pe jiguri sau le lasati asa permanent?
Astept cu interes comentariile voastre. Numai bine.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de tdum » 25 Aug 2017, 09:58

@ mircea13
Va salut. Fara pretentia de a sti totul despre jiguri, am sa va raspund doar pe baza experientei personale (cca. 25-26 de ani de pescuit la jig). Desigur raspunsurile pe care am sa vi le dau nu vor avea valoare general-aplicabila dar pentru mine sunt multumitoare.
mircea13 scrie:1. Ce modele,marimi si culori folositi in mod curent?
In prezent, folosesc ce am, forme banale ca bile, bile turtite sau mai dichisite gen sabot. Pe locul intai as pune insa jigul in forma triunghiulara (cap de peste) fiindca taie bine apa, are o forma naturala si mai ales fiindca se agata mult mai greu intre bolovani, datorita formei subtiate.
mircea13 scrie:2.Pastrati in cutii separate jigurile dupa modele,marimi si culori sau le tineti amestecate?
Le pastrez separate, intradevar, dar acasa, nu le iau la pescuit decat pe cele necesare si gata intepate in gume.
mircea13 scrie:3.Daca aveti de mai mult timp jiguri care au avut capul vopsit in diverse culori iar in timp au fost atacate de oxidare si a cazut vopseaua de pe ele cunoasteti un mod de a le remedia si utiliza iar?
4Cu ce vopsele dati jigurile in diverse culori si care sunt culorile cele mai bune?
Am avut la un momentdat jiguri vopsite (in rosu, albastru, galben, verde, maro, negru, alb si oranj) pe care le-am primit cadou. Mi-am sabotat cateva partide incercand sa prind salau cu ele. M-am chinuit apoi sa le ciocanesc si sa dau jos vopseaua de pe ele, dar mi s-a parut dificil, asa ca le-am facut si eu cadou. De atunci am evitat culorile. Folosesc doar plumb-natur. Poate pentru altii functioneaza culorile, dar eu nu mai am incredere si nu mai vreau sa experimentez. Prind multumitor fara sa folosesc jiguri vopsite.
mircea13 scrie:5. In timpul pescuitului puneti pe jiguri naluci soft iar la treminarea partidei sau cand ajungeti acasa scoateti nalucile de pe jiguri sau le lasati asa permanent?
Pun o singura data twisterul pe jig si acolo ramane. Nu-l mai dau jos decat daca este deteriorat carligul si nu mai poate fi folosit.

Cu siguranta organizarea trusei mele de naluci suple difera de a altora, fiindca am timpul liber foarte limitat si in ultimii ani nu imi mai permit sa experimentez, sa pierd timpul cu alegerea si imperecherea jigului si a nalucii pe malul apei si nici nu-mi place sa car cu mine zeci de kilograme de naluci si accesorii. Mi-am optimizat echipamentul si cat timp am rezultate bune nu schimb nimic, astfel:

1) Am limitat experimentand in timp, la doar doua paternuri culorile gumelor.
A) Verde glitter (verde/chartreuse si variantele derivate/combinate) pe diferite marimi.
B) Natur (alb, negru, perla si variantele derivate/combinate) pe diferite marimi.

2) Am doua truse complete (separate) - jiguri+gume, forfacuri, agrafe, piatra de ascutit carlige. Aleg rapid una din doua in functie de locatie.
A) Una pentru ape curgatoare.
B) Una pentru ape statatoare.

3) Toate gumele pe care le iau cu mine la pescuit sunt gata intepate pe jiguri. Acelasi model de twister (manns shad verde-glitter de 6 cm, de exemplu), il am intepat pe 3-4 greutati diferite. Schimb rapid cu totul la nevoie din agrafa, jigul si guma totodata, dupa cum impun conditiile momentului sau locului de pescuit.

Pentru mine, dilema culorilor fiind simplificata la minim, imi concentrez toata atentia asupra greutatii jigului si a vitezei de recuperare a nalucii. Gasirea ,,echilibrului" intre aceste doua marimi, in acord cu adancimea sau/si curentul apei daca e cazul, imi garanteaza muscaturi si/sau capturi intr-un interval de timp limitat. Repet: Asa functioneaza pentru mine.

Rew.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 25 Aug 2017, 11:14

Un raspuns de nota 10. Mai astept si alte raspunsuri asemenatoare. Numai bine.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 06 Sep 2017, 07:44

Ce calitati speciale au jigurile Fudo fata de celelalte marci care se vand in comert?
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de johnnybravo » 06 Sep 2017, 20:32

o vreme am tinut gumele pe jiguri apoi am renuntat, un jig nu are viata lunga cand pescuiesti pe clisura :)
nu folosesc jiguri colorate, am vopsit cateva cand mi-am luat kitul do-it.
am si ochi pe care i-am pus pe unele jiguri, nicio diferenta la capitolul capturi.
am multe matrite, folosesc cel mai des bila, aspirina si walleye ca si forma, sabot mai putin (n-am matrita).
folosesc jiguri de la mustad si eagle claw cel mai des, mai rar gamakatsu (am un lot ce nu-i reusit), mai rar VMC, nu recomand matzuo sickle, nu am folosit owner sau fudo.
jigurile le tin in cutii, impreuna cu gumele, separeuri diferite, am doua truse "light" (2 x 2 cutii cu maner), una de mal cu jiguri usoare, una de mal/barca cu jiguri grele. Restul stau in genti, completez trusele astea cand e nevoie.
nu ma deranjeaza daca plumbul e oxidat, nu am vazut ca pestii sa faca diferenta.

pescuiesc la jig din 2007.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 08 Sep 2017, 07:44

Cititi aici sa vedeti ce indica culoarea ochilor de pe unele jiguri
http://www.totalfishing.ro/jig-spro-mic ... 71133.html
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 08 Sep 2017, 08:28

Iata ce am gasit pe net despre jigurile Fudo care au capetele colorate in mai multe culori
*Finisate si vopsite manual cu vopsea termica Pro-Tec
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 08 Sep 2017, 11:53

jiguri Fudo
Am vrut sa pun poza cu jiguri si site-ul nu primestepoza
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de johnnybravo » 08 Sep 2017, 19:27

diferente jiguri ochet la 90 grade fata de cele la 60? pareri? in ce conditii? la ce specii?

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Totul despre jiguri

Mesaj de mircea13 » 09 Sep 2017, 07:55

Jig Fudo.*Finisate si vopsite manual cu vopsea termica Pro-Tec
Imagine
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns