totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de pikeman » 13 Noi 2016, 04:04

pescuit joi-vineri-sambata pe incinta, joi era dat vant de 40km nu mi s-a parut , a fost pescuibil bine, vineri apa oglinda pesti mofturosi, sambata iar a batut vantul, a activat cumetrele, pe natural probabil valul e mai mare proportional cu deschiderea, oricum daca nu bate e cam plictis :lol: pe duminica e dat uraganul :( eu am ajuns acasa, sambata am luat numa 5 cumetre si am ratat vreo 30 la offset, dar na pe incinta alta poveste

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 13 Noi 2016, 06:35

Vineri vant de maxim 5 kmh, multa marla, ieri vanticel perfect , nederanjant, dar juma de zi bulita pt asistenta data unor amici ce au ramas fara motor prea departe pt a miza pe canotaj. Acum doar o adiere, insa probabil ca mai incolo se va inteti vantul. Am la mine 15-20 gume si 7-8 jiguri, ma duc dupa salai, ieri am avut ceva activitate. Pana acum prignoza nu a avut legatura cu realitatea, ma bucur ca am ajuns

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 13 Noi 2016, 10:14

A inceput un vanticel:)))))

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 14 Noi 2016, 21:30

>>>Blitzkrieg !
Sambata ora 5.30 –Tulcea , intr-o parcare de barci . Ora 5.54 - plecare spre brat Sulina , la salau . Dunarea se tulburase fata de ziua precedenta (din relatarile cunoscutilor , care vineri au avut ceva rezultate ) , plecam totusi increzatori (eu + un prieten , barca era a lui).
Nici noi , nici cei cu care vorbisem vineri , nu am prins nimic sambata , vorbim de pescuit pe brat . Prin balti nu stiu exact ce a fost .
Ora 15.15 , zdrobiti , cu ceva pierderi (eu am pierdut 28 de gume) , plecam spre Tulcea . Oricum venisem la o zi …
Ora 21.10 sunt deja la degustari de “ambrozie”, am fost la “Whisky Fest”, la Casa Presei. Single malts-urile sterg orice urma de frustrare de peste zi ..
… o zi plina .
Sarbatoresc 1 Decembrie , in delta , cu Homer ( singurul om ce nu s-a putut loga la forum).

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 15 Noi 2016, 09:00

duminica am cautat salaul pe sulina. Nu am putut sa ma ancorez la mai mult de 2 metri de mal, la ce vant si valuri erau, ma smulgea din ancora iar lanseul altfel decat pe directia vantului era...in dorul lelii. Spre deosebire de deltaic eu am pierdut nu doar gume, ci si jigurile aferente :D
Trasaturi putine si anemice, fara capturi. Mi-am facut datoria si am insistat in mai multe locuri, insa dupa pranz am renuntat, valurile mari faceau deja pescuitul la jig imposibil.
Ieri vantul era la fel ca duminica, astfel incat la 11:30 eram deja la murighiol. Am evitat pe cat posibil traversarea ghiolurilor, aviz amatorilor.
Mai ajung cel putin o data in delta pana de revelion, dupa salai.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 15 Noi 2016, 09:59

Sorine

Pe aici, pe la mine, a fost ceva salau. 6-10 gr
www.wilddanube.ro

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 16 Noi 2016, 08:46

daca ca discutam mai pe concret in perioada 1-4 dec despre salaii de la tine, preferabil la un vin fiert.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 16 Noi 2016, 09:56

Poate facem o reuniune mai mare
Poate se vor stabiliza si apele
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: totul despre Delta

Mesaj de Ghenadie » 16 Noi 2016, 18:25

deltaic scrie:Asteptam cu interes intoarcerea lui"sosoktm"(daca a ajuns in delta) , a lui Ghenadie si a altor echipe necunoscute pe acest forum , bineinteles cu o garnitura de vesti proaspete . Saptamana viitoare am programare...
ce-ti mai placeeeee
deltaic scrie: Ghenadie , a devenit misterios nevoie mare , am aflat ca a prins niscai pesti in cele 3 zile de delta si cam toata lumea a prins , acum capturile s-au orientat si ele in functie de priceperea celui de la capatul unditei .
Ce misterios, de unde atat...

wilddanube scrie:
GV a produs ceva - a scolarizat .

sosoktm scrie: Ghenadie a rupt!!
No hai sa ma explic - a fost cea mai cumplica expeditie in Delta pentru mine.
Timp frumos, un pic de vant - numai bun. Temperatura perfecta, ape limpezi pe ghioluri...un vis, iar eu erau cu 2 prieteni care nu stiau de care capat se tine lanseta :lol: si de aici incepe calvarul - voblere plantate in stuf, lovite de bordajul barcii, doze de bere scapate in barca... :lol1:
prin urmare am fost penalizat sa dau la biban pe canale, intradevar acolo m-am destrabalat
Cat alchool a fost consumat in 3 zile, istoria omite sa mentioneze...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 01 Dec 2016, 17:40

Flight canceled ! ...pai cand s-a uitat Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum) la prognoza , cu oasele lui batrane si suferinde ...., am amanat plecarea . Ce puteam sa fac cand , cu ochisorii lui mici si umezi , ca de caprioara haituita , m-a rugat sa reprogramam delta . Probabil saptamana viitoare plecam .

Scrie răspuns