Toplita Mures Clean Vobler

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

blori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Iul 2009, 23:43

Toplita Mures Clean Vobler

Mesaj de blori » 29 Iul 2009, 23:26

Hello iar .
Am cumparat vobler dupa cum miati sfatuit . din 5 aruncari in mures unde apa e 180 cm si curge incet am prins 2 clenuti 500-500g
Dupa 1 zi nimiq nam mai prins . Dupa 2 zile tot nimiq. intro arie de 4 km 3 locuri is unde se poate da cu vobler. am vazut cleni inotand langa vobler si nimiq nici nu lau mirosit
nici visinele parca ar fi la dieta...
vreun sfat?

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 29 Iul 2009, 23:43

mai schimba si tu voblerele sau ai doar unu?deabia ai inceput cu cheltuielile si inca ceva:chiar vrei sa fie in fiecare zi duminica?

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 30 Iul 2009, 06:48

Salut, daca esti incepator in pescuit la rapitor sau daca pescuiesti numai ocazional la rapitor te sfatuiesc sa incerci si la rotativa. Rotativa Mepps, Balzer, Berti de 1 sau 2 cu gramaje intre 3 si 5 grame si paleta argintie (daca are si putin rosu si mai bine). 2 rotative sunt undeva la 10 RON.
Pescuiesc prin zona (pana mai sus de Reghin). Sfatul meu e sa incerci in apa mare numai cand nu merge in repezis. Acuma de exemplu nu merge in apa mare decat seara dupa ce apune soarele. Se prinde bine in apa de sub 1 metru pe langa malurile cu vegetatie (la 5 de cm de mal- o adevarata provocare). De exemplu am facut un pescuit in weekendul asta impreuna cu 2 tovarasi. Primul care a incercat in draci cu vobler mic in apa mica sub tufe a luat cativa cleni frumosi. Eu am pescuit in apa medie dar tot pe langa tufe la musca si am luat slabut cam 2-3 cleni, iar cel de al treilea tovaras ca a pescuit numai in apa mare nu a prins nimic si nu a avut nici o lovitura.
the angler is catching xxx, not by the lure

blori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Iul 2009, 23:43

Mesaj de blori » 30 Iul 2009, 22:56

mda am patit rau azi :) mi sa dus voblerul ... Am aruncat la vreo 15 m in jos si pe loc ceva mia trantit udita si gta sa dus vobler ... cre ca era stiuca , sa dus cu 40cm de damil. Daca pun inaintas pt stiuca mai prind si clean prin zona acea ? ca este plin cu clean si stiuca. cu varul meu am prins 8 kg de cleni pana a venit stiuca si a dus voblerul meu. Mam dus si am pus inca un Salmo hornet . Pot pune inintas ? la pescuit de clean pt a nu pierde vobleri degeaba ? :) a si am un buget mic :P numai de vara asta pescuiesc la rapitori.
Ziua 4.
8kg de cleni si un vobler pierdut din cauza unui rapitor cu dinti ;))

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 31 Iul 2009, 00:54

daca ai retinut 8 kg de cleni te sfatuiesc sa folosesti struna metalica

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 31 Iul 2009, 06:22

fmephisto scrie:mda am patit rau azi :) mi sa dus voblerul ... Am aruncat la vreo 15 m in jos si pe loc ceva mia trantit udita si gta sa dus vobler ... cre ca era stiuca , sa dus cu 40cm de damil. Daca pun inaintas pt stiuca mai prind si clean prin zona acea ? ca este plin cu clean si stiuca. cu varul meu am prins 8 kg de cleni pana a venit stiuca si a dus voblerul meu. Mam dus si am pus inca un Salmo hornet . Pot pune inintas ? la pescuit de clean pt a nu pierde vobleri degeaba ? :) a si am un buget mic :P numai de vara asta pescuiesc la rapitori.
Ziua 4.
8kg de cleni si un vobler pierdut din cauza unui rapitor cu dinti ;))
]

e chiar aiurea . Iti trebuie eventual o struna micro (sunt pe la energo si jaxon) - din aia super fina cu agrafa duolock cam marimea 10 sau 8 maxim (e modelul ala integral din sarma). Daca alegi o struna fina nu o sa ai probleme cu evolutia voblerului (desi la stiuca de 5 kg nu cred ca o sa faca fata) si poti sa prinzi si cateva stiuculite. Atentie numai ca in timp cu cat e mai fina struna cu atat se duce mai repede deci periodic sa ii verifici rezistenta.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 31 Iul 2009, 09:29

intru si eu in discutie cu toate ca sunt putni offtopic ... voiam doar sa intreb daca intradevar ai retinut cele 8Kg de clean de care ai pomenit?

in cazul in care i-ai retinut ... pot sa intreb ... ce ai facut cu ei? chiar a fost necesar sa ii pastrezi pe toti? ...

vorba unui predecesor ... in cazul in care ai retinut toti clenii aia atunci ar fi bine sa folosesti o struna cat mai groasa, e bine sa fii precaut ... :roll:

numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 31 Iul 2009, 11:19

Na extraordinar... :roll: ..8kg(2 pescari).Adica altii merg si prind sute de kilograme cu curent electric si pescarul daca prinde si el o zi buna,..ce ai vrea sa faca? :shock:Nu in fiecare zi prinzi 8kg de peste.Eu nu am prins inca in acest an un total de 8kg de peste si sincer daca as fi prins 8 kg de clean,nu as fi eliberat decat pe cei sub dimensiunile prevazute de lege.
De ce tot incercati sa fitzi mai catolici decat papa? :lol:
Nu stiu cati dintre voi pescuiti exclusiv in regim C&R dar sunt convins ca mult mai putini decat pare uneori. :wink:
Acum ce vreti?..Sa sufere pescarul pentru faptul ca altii 'fura pestii'?Adica tot noi sa ne taiem de la gura ca sa fie peste in apele tarii?Ce face jandarmeria,politia,ministerul?->Nimic!
Asteapta sa se goleasca apele de peste si sa-si primeasca si ei drepturile...
Eu nu concep sa ma duc la pescuit pe o apa publica si sa eliberez tot ce prind.Ceea ce-mi permite legea,o sa retin.
Oricum,nu prea imi vine sa cred ca un incepator poate prinde atata peste,la vobler,intr-o singura partida...si mai ales pe Mures nu.
Problema cu C&R in RO ar trebui putin aprofundata...,nu e chiar atat de simplu precum pare.De ce sa fiu eu tampit sa eliberez cand altu vine si baga setca si prinde in cateva ore de zeci de ori cat prind eu intr-un sezon intreg?Unde-i logica?Credeti ca aia cativa pesti,pe care-i poate prinde un pescar 'cu acte-n regula',pot influentza semnificativ populatia piscicola din apele noastre?...nici vorba. :lol: Problema nu sunt pescarii.Problema sunt braconierii(si cei care-i sprijina)si poluarea excesiva.

Presimt ca vor urma comentarii negative la adresa mea... :roll: :lol:
O sa ma ascund din timp ca sa nu ma loveasca rosiile pe care o sa le aruncati dupa mine. :lol:

Scuzati off-topic-ul...dar trebuiau spuse cateva lucruri.

PS:Nu am vrut sa ofensez pe nimeni,n-am nimic cu pescarii C&R(chiar si eu mai eliberez).Am spus doar care-i parerea mea.

blori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Iul 2009, 23:43

Mesaj de blori » 31 Iul 2009, 11:31

avem un parau la o statie de betoniere , si acolo este sapat o balta ... noi acolo eliberam cea ce nu ne trebuie . deja sunt si pestisori mici in el de cateva cm :) si numa de 1 an este balta :) este populat cu "porcusori" chetegi , cleni si niste pestisori care cresc numai pana la 4-7 cm . Nici nu aveam de gand sa pastram 8kg :)
ce as putea face cu 4 kg de clean ? cand e atat de enervat cad il mananci ... are prea multe oase :) sa zicem ca 4 am pastrat , exemplarele cele mai mari restu am pus in balta :) la reproducere.
cand vine o ploaie mare balta se creste si raul micut duce 80% din pestisori inapoi in mures :). "reproducere la negru" ;)))) + in toplita cand miam reinoit permisul am vazut cartea mare... parerea mea e ca 80% din pescari din toplita sunt braconieri si pastreaza tot ce prind ... daca prind 1 clenut de 5cm il pastreaza fara sa se gandeasca. eu am prins un clean de 15cm cu vobler dar era pe moarte... sa agatat de burta :| si matele erau deja afara . in toplita sunt cateva locuri unde sunt o groaza de cleni si stiuci ... in acelasi loc :| se pierde rotativele si voblerele la pescuit de clean pt ca vine o stiuca si il fura de tot :|

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 31 Iul 2009, 11:39

eu pescuiesc exclusiv C&R cu foarte foarte mici scapari atunci cand pestele din pacate nu supravietuieste ... si in afara de mine sunt convins ca mai sunt si altii ...

cat despre modul ala de a gandi pe care l-ai etalat mai devreme tot ce pot sa zic este ca e specific in proportie de 99% pentru noi ... de ce sa eliberez eu cand altul retine ... asta e cea mai mare tampenie pe care am reusit sa o aud vreodata ... ma minuneaza faptul ca tot aceste persoane sunt printre cele care se plang ca nu mai este peste ca altadata si alte povesti de genul asta ...

OK ... nu sunt de vina pescarii cu unditele pentru scaderea numarului de pesti din apele romanesti ... nu pescuitul cu undita a facut pestele sa fie din ce in ce mai rar dar fiecare dintre noi care retin pestele isi aduc aportul la chestia asta ...

nu am pretentia si nici nu as putea sa cer cuiva sa elibereze toti pestii prinsi, dar de la a retine atat cat ai nevoie si pana la a retine tot ceea ce prinzi e o mare diferenta ... :roll:

daca 99% dintre pescari au mentalitatea asta cu "daca ala retine de ce sa nu retin si eu" atunci nu trebuie nimeni sa se intrebe unde sunt pestii de altadata ...

acestea fiind spuse va urez numai bine si incercati sa va ganditi de doua ori inainte de a indesa in traista ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns