Toplita Mures Clean Vobler

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 31 Iul 2009, 13:44

Nu e vorba ca"daca ala retine".Problema e ca "daca ala braconeaza",pot sa eliberez eu cat vreau toata viata ca tot nu va ajuta cu nimic.Eu pescuiesc numai pe cale legala si retin numai ce si cat e permis,in majoritatea cazurilor chiar mult mai putin.C&R nu are rost atata vreme cat exista pe raurile din tzara barci cu braconieri din kilometru in kilometru.Pe locurile unde pescuiesc eu,se braconeaza aproape zilnic cu cate 4 barci...sa nu mai spun cat peste prind criminalii aia.
Pana la urma tot pescarul e cel pacalit.Plateste taxe,scule,cheltuie bani pe motorina si cand ajunge la locul de pescuit ori nu prinde,ori prinde si elibereaza ca sa ramana si pe maine...si altii stau linistiti cu setca la 100m de tine si prind si retin fara pic de rusine chiar si albitura si cleanul cat degetul mic(ca doar e bun de conserva,nu? :evil: ).Eu cand vad asa ceva ma simt furat...si de braconieri si de statul roman..pe care se pare ca-l doare fix in c_r de noi si de apele noastre.
Dar nu-i bai,bine ca ne conduc oameni capabili cum ar fi Traian Marinarul,eba(sescu),ritzi,etc ...oameni care fix la noi se gandesc(cum sa ne fure mai bine).
Am sunat eu si la 112 si am fost contactat de politia locala dupa 40min!! :shock: cand baietii cu barcile deja erau plecati de mult.Politistul mi-a spus "Apai acu' io ci ji fac?Ce n-ai sunat mai riepede?"
I-am inchis telefonul in nas!
Gata ma opresc ca simt cum imi urca tensiunea.
Plec la pescuit.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 31 Iul 2009, 14:10

da ... exact cum am scris si in primul mesaj ...

majoritatea au mentalitatea aia ... " if you don't give a f*** then i don't give a f***" ... si singura diferenta intre multi pescari si cei ce braconeaza o face doar unealta de pescuit ...

sunt convins ca daca pescuitul cu setca, curentul etc ar fi legal toate raurile ar fi pline de specimene si in cel mult 2 luni nu mai era nici urma de peste ... tocmai din motivul spus mai sus si evident si frica de a nu ramane mai prejos de vecinul care tocmai a prins vreo 2 saci de peste si mai are si acasa ...

prea putini sunt constienti ca daca nimeni nu face nimic pentru ei ar trebui ei sa inceapa sa faca ceva ... dar, sunt convins ca voi auzi ca nu se face primavara cu o floare ... si completez ca macar se vede o culoare care iese in evidenta in marea de kkt ce ne inconjoara ....

nu mai am nimic de zis ... dupa cum altii au spus ... NE MERITAM SOARTA !!! atat ca sunt anumite persoane care sunt nevoite sa inghita rahat din cauza altora ...

salutari si numai bine ...

ps : sa nu o ia nimeni la modul personal, eu vorbesc in general si sub nici o forma nu vreau ca mesajul de mai sus sa fie interpretat ca un atac la persoana ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 31 Iul 2009, 14:26

Foarte frumos peisajul intre Toplita si Deda, curge Muresul prin niste lunci de poveste. Am trecut pe acolo acum 10 zile si m-am minunat. Dar am si vazut destul de multi pescari si cred ca se pastreaza mult peste. De curiozitate - pe acolo, pe langa clean e si ceva pastrav si lipan nu? Am vazut un pescar cu musca artificiala dar nu cred ca prindea mare lucru fiind ziua pe la 12.00 si soarele puternic pe cer. Cu ce permis se poate pescui in Mures in zona Toplita si cat costa?

blori
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Iul 2009, 23:43

Mesaj de blori » 31 Iul 2009, 15:28

Fario_nebunu scrie:Foarte frumos peisajul intre Toplita si Deda, curge Muresul prin niste lunci de poveste. Am trecut pe acolo acum 10 zile si m-am minunat. Dar am si vazut destul de multi pescari si cred ca se pastreaza mult peste. De curiozitate - pe acolo, pe langa clean e si ceva pastrav si lipan nu? Am vazut un pescar cu musca artificiala dar nu cred ca prindea mare lucru fiind ziua pe la 12.00 si soarele puternic pe cer. Cu ce permis se poate pescui in Mures in zona Toplita si cat costa?
eu am permis anpa si avps , avps este gratis stampilat si anps 10 lei pt elevi :) deci ajunge anpa cred . lipan este , pastrav nu este.. oamenii mai pescuiesc si la clean cu musca artificiala langa tufe.... in toplita sunt 2 rauri care curg in mures unde sunt destui pastravi .... raul vaila si raul calimani

Avatar utilizator
nemeti_k
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2009, 17:32
Localitate: brasov

Mesaj de nemeti_k » 10 Aug 2009, 15:33

salut. muresul este o apa f frumoasa din toate punctele de vedere, de la izvor la varsare, o apa limpede a doua zii dupa o plaie zdravana si chiar poti sa si bei din ea pana la reghin daca nu ai altceva de baut. are mult peste, diversitate mare, pescari care cunosc treburile si stiu ce inseamna c&r dar din pacate ca si ori unde se si branconeaza mult. cine ar trebuii sa se ocupe de acestia stiu numai in perioada de prohibitie sa apara dar si atunci de prea putine ori. nu este vina lor in mare parte este a noastra ca nu am avut o educatie adecvata si parinti care sa ne spuna ce inseamna aceste lucruri. bine ar fii ca noi macar se ne educam copii ce si cum sa faca ca copii lor sa mai vada un peste natural. nu stiu ce sa zic , cine trebuie sa vina sa ne spuna sa nu aruncam gunoiul acolo unde am facut un gratar, sau care e dimensiunea legala pt un clean ,dar cu siguranta ca daca noi vom incerca sa ii atentionam pe ce fac acete treburi si sa le explicam de ce nu e bine in anii urmatori situatia s-ar schimba si la noi. aceasta situatie este generala pt tara noastra si asa cum fac altii greve sau isi pun pe masini diferite chestii cum ca sa avem grija de motociglisti asa ar trebuii si noi sa facem ceva.poate cineva cu posibilitati la un radio sau la un post tv vede aceste randuri sau voi cunoasteti pe cine , cred ca ar fii momentul sa actionam. vedeam la tv ca in cica 100 de luni clima pamantului se schimba ireversibil asa ca e momentul fratilor sa facem ceva.
daca cineva are vreo propunere cu ce am putea faca, unde sa se organizeze un miting, ceva ,ori ce eu unul vin si cu bani si cu mai muti prieteni si sustinem treaba asta
astept cu nerabdare sa vad daca se baga cineva

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 10 Aug 2009, 18:56

Fario_nebunu scrie:Foarte frumos peisajul intre Toplita si Deda, curge Muresul prin niste lunci de poveste. Am trecut pe acolo acum 10 zile si m-am minunat. Dar am si vazut destul de multi pescari si cred ca se pastreaza mult peste. De curiozitate - pe acolo, pe langa clean e si ceva pastrav si lipan nu? Am vazut un pescar cu musca artificiala dar nu cred ca prindea mare lucru fiind ziua pe la 12.00 si soarele puternic pe cer. Cu ce permis se poate pescui in Mures in zona Toplita si cat costa?
foarte frumos in defileu.mai sus se schimba total:devine apa colinara inspre galatui subcetate si remetea.are acolo stiuca clean si spre surprinderea mea avat,biban.pesti pasnici are caras mreana scobarsi spre surbrinderea mea am vazut prins si un lin la kg acum 3 ani.ce o cauta tocmai acolo?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 10 Aug 2009, 22:29

Da, pana la deda unde am ajuns arata a apa de pastrav si lipan, mi-a facut o impresie excelenta. Cred ca e raul ideal sa debutezi la musca cu metoda fly (snur) dar as paria ca la buldo in 5 ore de pescuit e imposibil sa nu prind macar cativa pesti, daca apa e limpede. Nu stiu la spinning daca merge, pare ceva mai greu pe intinsura si ape mai putin adanci.

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 10 Aug 2009, 23:03

ai fi mirat sa vezi ca poate nu prinzi nimik :(

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 11 Aug 2009, 13:22

Pana la Reghin ar putea fi apa de pastrav, lipan, lostrita dar singurele impedimente sunt braconajul si mizeria. Simplu.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 11 Aug 2009, 13:23

De prins normal ca nu prinzi nimic... ceva clean obosit si niste stiuca terorizata... mai este somon... :)) ati vrea voi
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Scrie răspuns