suport sonda sonar

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

suport sonda sonar

Mesaj de pikeman » 16 Iun 2017, 02:33

am de ceva vreme bataie de cap cu suportul pentru sonda sonarului, am achizitionat o barca 3D tender cu chila gonflabila dar problema este ca iese dincolo de oglinda , drept urmare trebuie sa pun sonda departata de oglinda intr-un unghi de ~30 grade, incerc sa stabilizez sonda pentru pescuit la clonc unde am nevoie de precizie maxima = sa stea paralela cu fundul apei, o abatere mica creeaza un disconfort maxim :lol:
a mai patit cineva treaba asta? sau a gasit o solutie? pun si poze la nevoie :wallbash:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: suport sonda sonar

Mesaj de johnnybravo » 16 Iun 2017, 20:27

Cred ca ajuta o poza și modelul de suport.. eu folosesc pe cel de la jaxon cel rabatabil, inclusiv sonda e rabatabila în suportul ei... Dacă ai suport fix, bun pt scanare în viteza de altfel atunci mai ia-ti un suport de care ziceam anterior :)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: suport sonda sonar

Mesaj de tdum » 17 Iun 2017, 12:15

pikeman scrie:a mai patit cineva treaba asta? sau a gasit o solutie?
Da, am patit-o eu. Datorita faptului ca am o barca mica si usoara, la pescuitul pe vant, ce produce valuri, am intampinat problema ,,baleierii" substratului datorita miscarii barcii pe valuri si a faptului ca sonda era fixata rigid de bordul barcii. Un ,,disconfort maxim" cum spuneti dv. Am gandit ca urmare un stabilizator de pozitie pentru sonda, astfel incat aceasta sa ramana relativ fixa, chiar daca barca se balanseaza pe valuri. Astfel, am introdus in loc de suportul fix (rigid), un suport fexibil, care sa flexeze sub actiunea masei sondei si a balansarii barcii astfel incat capatul dinspre sonda, impreuna cu aceasta sa ramana in aceeasi pozitie. Am folosit in acest scop o tija de fibra de sticla de la cablurile de fibra optica, cu diametrul de 2 mm si lungimea de 50 cm. Probabil ca era bun si un tronson de varf din fibra de sticla plin, cum este pe unele vergi. Pe capetele acestei tije am tras varnisuri si le-am fixat cu placute metalice si suruburi cu piulite (fixe pe sonda si cu piulita fluture pe bordul barcii, ca sa fie usor demontabila). Precizez: Am folosit aceasta ,,gaselnita" doar pe lac, la deplasarea cu vasle. Mi-a fost de folos in situatiile in care am pescuit somnul la clonc si trebuia sa vad momeala permanent pe sonar. Puteti incerca si dumneavoastra aceasta metoda cu tija flexibila, dar banuiesc ca la dv. mai trebuie facuta si o corectie de unghi, ca tija sa intre vertical in apa (o bucata de tabla indoita in ,,V" fixata probabil de ,,oglinda" sau cum se numeste placa din pupa barcii si de pe care va pleca tija flexibila in unghiul corect).
Rew.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: suport sonda sonar

Mesaj de pikeman » 17 Iun 2017, 22:30

problema este balonul podinei care iese in exterior departat de oglinda si eu trebuie sa depatez suportul de barca
Imagine

sonda este montata pe o tija care la capat are o menghina de tamplar ,
Imagine

tija fiind prinsa de exteriorul menghinei cu un surub astfel incat ea poate fi rabatata in viteza sa nu atinga apa si la pescuit o las pana in balonul care etse iesit dincolo de oglinda, din ce imi dau seama solutia nu e tocmai rea dar mengina cred ca nu are suprafata de contact prea mare cu oglinda barcii si atunci tot ansamblu in loc sa stea perpendicular fuge putin stanga dreapta, adica bratul sondei nu e "paralel si departat de oglinda" ci deviaza

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: suport sonda sonar

Mesaj de pikeman » 17 Iun 2017, 22:37

Johnny pe asta il folosesti?

Imagine

nu iti deviaza sonda stanga dreapta din cauza suprafetei prea mici de contact cu oglinda barcii?
tdum, ingenioasa solutia cu suportul flexibil pentru sonda pe valuri :)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: suport sonda sonar

Mesaj de tdum » 18 Iun 2017, 07:06

@ pikeman:
Tija aceea metalica care spuneti ca face legatura intre menghina si sonda, este dreapta (rectilinie) si cred ca ar trebui sa fie in forma oarecum de ,,S" in cazul dumneavoastra, ca sa va confere distanta necesara fata de podina gonflabila cu care spuneti ca intra in conflict. Daca materialul va permite sa indoiti tija, atunci problema dumneavoastra este rezolvata. Daca nu, faceti alta tija in forma de ,,S" dintr-o bara (de aluminiu), care este maleabila si o puteti prelucra dupa nevoi. Pot sa va fac si o schita daca e nevoie, dar cred ca m-ati inteles si asa. Daca solutia aceasta este buna, atunci ma bucur pentru dumneavoastra si va urez spor la treaba. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: suport sonda sonar

Mesaj de johnnybravo » 18 Iun 2017, 11:09

pikeman scrie:Johnny pe asta il folosesti?

Imagine

nu iti deviaza sonda stanga dreapta din cauza suprafetei prea mici de contact cu oglinda barcii?
tdum, ingenioasa solutia cu suportul flexibil pentru sonda pe valuri :)
asta, pt clonc e numai bun, il reglez in unghiul in care imi trebuie, ajustez daca e nevoie si unghiul sondei in suportul ei.
la deplasare e jale in schimb e instabil rau suportul asta...

Scrie răspuns