STIUCA LA SLATINA

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

Mesaj de BIBI » 31 Mar 2005, 17:40

Mă Tody !
Olteanu', tot oltean! Mă lăsaşi de mă "dedei" în bărci ca tâmpitu' vreme de circa şi vreo 400 de vizualizări cu ştiucile mele de aşişderea ca să-mi spui că de fapt tu n-ai treabă cu doamna Esox! Ptiu şi nu ţ-ar mai pescui mulţi înainte de anticrist ce eşti! Başca îi mai avionarăm şi pe "copiii" ăştia noi de pe "sait" că...alea, alea. Acu' asta e, da' apropo lecţia de pescuit la şalău... cam cât ar face...că am un cunoscut interesat?! :lol:
mihaip, dincă_daniel, leonb ! :mrgreen: Grijă mare! Oltenii e bandiţi, exceptându-i pe cei de faţă !
Acu, lăsând gluma şi... zâmbăreţii (cum zice un clasic în viaţă, de pe un site prieten) deoparte, ştiuca la Piatra-pentru oltenii prieteni- sau oricine altcineva,este accesibilă cel mai bine în timpul săptămânii, în nici-un caz sâmbăta sau duminica, pentru cei care plimbă tablele prin baltă cum zice tody. Eu am avantajul distanţei, aşa că-mi permit să dau o fugă după serviciu, chiar şi numai pentru o fotografie. ÃŽn privinţa tric-urilor, de la mine nu cred că aveţi ce învăţa, deoarece nu am o experienţă prea mare în pescuitul răpitorilor. Şi eu, ca şi voi, sunt dintre cei care mai au de învăţat. Nu ştiu voi, dar eu sigur! Craiovenii ! Ţineţi aproape de tody, pt.că e de-al nostru şi...cine ştie, mâine poimâine ne-om întâlni şi noi la o bere şi-un schimb de experienţă, că suntem "minoritari" rău.
leonb, unde zici că ai găsit tu diversitatea aia !? că eu încerc să o regăsesc de câţiva ani şi...dau doar de setci şi braconieri pe Olt! ÃŽncepând cu Moşteni şi până la Ipoteşti e jale în tot timpul anului. Tre să recunosc că, sictirit fiind, anul trecut am mers de foarte puţine ori la plută sau la fund pe cursul râului. Ştiu că sunt zone unde merge binişor dar tre să stai câteva zile ca să ai rezultate. Şi cum stau rău cu timpul liber... Oricum, pentru tody şi toţi ceilalţi, când "ieşiţi", daţi de ştire. ÃŽn măsura în care îmi permite programul, sunt deschis...mai ales pentru un pescuit de şalău. La silicoane!

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 04 Apr 2005, 11:13

BIBI, nu mai asmuti craiovenii pe mine :lol: cine stie, plec cu ei cu plastice in gand si ma trezesc pe malul Oltului ca scot baietii 40 de lansete din portbagaj, trag baboiu in carlig si buf! cu ele in apa :D, si te caut prin slatina sa'ti iau venele la sectionat :lol:

pe cat posibil incerc sa "keep a low profile", pana si colegii de serviciu - inclusiv pe sefu' - ii trimit pe la dracu' in praznic, ca doar merg pe benzina firmei nu? :P

asa ca nu spun cum arat si nici cu ce masini mai umblu pe la olt, cine stie, ma trezesc ca Adelin, urmarit :twisted:

Numai bine!

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 04 Apr 2005, 12:52

bibiche..:)
diversitatea s-ar putea sa fie un atribut al unui grup de elemente (cred - bine ar fi sa intrebam un filozof;)) grup in care elementele constitutive nu sunt identice, desi au trasaturi comune (sau atribute?:); cred ca le-am amestecat, dar ma corectati voi:) deci pe scurt, in viziunea mea, diversitate sau inseamna ca in afara de ceea ce gasesc pe arges (atat cat am pescuit eu- poate prea putin) se gasesc (exista - nu conteaza cantitatea) si alte specii (caci la asta ma refeream) cum ar fi : avat, salau, somn, poate si altele; cam asta am vrut sa zic; ma scuzati daca s-a inteles altceva; promit sa fiu mai explicit data viitoare:)

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

ŞTIUCA LA SLATINA

Mesaj de BIBI » 05 Apr 2005, 21:32

Leoane, noroc cu tine că mi-ai arătat ce înseamnă diversitatea, altfel rămâneam ignorant! Nu ştiu dacă ai sesizat, dar eu te-am luat aşa mai pe la Curtea de Argeş, peste "deal" nu de-a dreptul dinspre Piteşti, mai pe ocolite care vas'zică. Concret, mă interesa locul unde ai constatat tu diversitatea aia în cele 5-6 ieşiri la Olt-constatarea se bazează bănuiesc pe ce ai prins tu, nu ce ai auzit la alţii. Diversitate există şi în zona Moşteni - Ipoteşti ( probabil! ), necazul este că, aşa cum am spus este...acoperită de setci ! Acu' înţelegi de ce mă interesa "diversitatea ta"?
Până una-alta, eu zic să o lăsăm baltă că s-a dus dracului :oops: topicul.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 06 Apr 2005, 08:16

daca de asta toamna s-au tot prins stiuci, marle samd. la baltile alea, cu zeci de lansete la viu, voblere, oscilante, twistere :lol: credeti ca au mai ramas multe acolo? eu nu :?

pana una alta, off topic, incerc apa cu shadul - marea cu degetu' - weekendul asta, deja am stat prea mult.

BIBI, daca ai timp trage un ochi la olt, si zi'mi si mie vineri cum arata. Mersi frumos!

Numai bine!

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 07 Apr 2005, 11:35

vineri (maine) ajung la dragoesti (sau dragoiesti) tot pe olt; va spun cate stiuci am prins:) si scuze lui BIBI (am vrut doar sa-l "intarat") situatia reala nu o stiu, cat peste trage si in ce momente, dar in cele cateva ori cat am pescuit la olt am observat ca e peste mult mai mult decat pe arges
(in jud arges, cel putin)

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

Mesaj de BIBI » 07 Apr 2005, 17:01

leon, Fir întins şi te-aşteptăm cu veşti bune. Te-ai interesat, Oltul mai este tulbure acolo în zonă ?
pt. todi
ieri am fost la barajul de la Moşteni. ÃŽn lacul de acumulare apa era încă tulbure şi gurile de deversare mergeau "în plin". Nu promit, dar o să încerc mâine să ajung până la Olt şi-ţi voi spune mâine după amiază cum se prezintă situaţia.

danielu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 31 Mar 2005, 11:16
Localitate: pitesti

Mesaj de danielu » 07 Apr 2005, 19:05

8) leonb, te rog sa vii si cu ceva informatzi despre domnu`salau nu numai despre 'doamna" stiuca, pentru ca vreau sa-i fac si eu o vizita cu silicoanele prin cuib pe la el sa-l intreb de vorba si sa-i arat tot "meniu" de cauciuce, ca cine stie poate degusta si el ceva :mrgreen: :lol: :D cu toate ca e prohibitie. :cry:
Si eu tot la Dragoesti vreau sa merg .


:arrow: :P Sa vi numai cu vesti bune:!: :!:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 08 Apr 2005, 07:27

danielu, in ce cartier e prohibitie? :wink:

BIBI,
guri de deversare = stavile nu? sau la turbine te referi?
la mosteni clar nu te atingi pana nu scade cat de cat.

Numai bine!

danielu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 31 Mar 2005, 11:16
Localitate: pitesti

Mesaj de danielu » 08 Apr 2005, 10:28

N-o sa mai fie mult si in toate "cartierele" cu pesti va fi proh. exclusi sunt "boschetii" in care se ascunde siuca, care se poate prinde numai la artificiale :wink: :lol:
:arrow: pe forum scrie ca pe 11 aprilie incepe prohibitia si se termina pe 9 iunie.


Acu ce mai conteaza cateva zile :!: :!: :?:

Scrie răspuns