St. Croix Legend Elite

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Tzucs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 16 Iun 2008, 20:40
Localitate: bacau

St. Croix Legend Elite

Mesaj de Tzucs » 10 Mai 2018, 20:39

St. Croix Legend Elite ES76MF2? Are cineva lanseta asta? Pareri? Eu as vrea sa o folosesc la jig.
“Daca nu ai pierdut un peste, inseamna ca nu ai prins prea multi”

Tzucs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 16 Iun 2008, 20:40
Localitate: bacau

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de Tzucs » 11 Mai 2018, 19:43

Nimeni? Macar o parere generala despre lansetele St. Croix la jig!Please!
“Daca nu ai pierdut un peste, inseamna ca nu ai prins prea multi”

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de zvic » 12 Mai 2018, 08:03

Salutari, eu nu o am dar am pescuit-o, o au foarte multi colegi de forum.

ES76MF2 e una din cele mai bune optiuni de jig pe balta pentru greutati de 3,5-12gr plus guma. Desi fibra este rigida nu e un par, are o actiune placuta in drill. Este foarte senzitiva si mai ales echilibrata, fina pe varf si puternica pe cotor. Inelele pe modelul 2016 sunt K.

Pe mine ma deranjeaza putin mandrina dar cred ca e o chestie de obisnuinta.

Tzucs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 16 Iun 2008, 20:40
Localitate: bacau

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de Tzucs » 12 Mai 2018, 08:20

Am auzit ca multi se plang de mandrina. Multam de raspuns.
“Daca nu ai pierdut un peste, inseamna ca nu ai prins prea multi”

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de SF » 12 Mai 2018, 18:19

Nu stiu ce ar trebui sa faca americanii ca sa pescuiesc cu bete americane vreodata , is departe rau fata de japonezi , cam in tot ,inca mai am ceva prin garderoba :lol: , insa cand se rupe s-o terminat !

Sa intrebi despre bete ST. Croix la ora asta ii cam depasit !

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de zvic » 12 Mai 2018, 21:47

Mno, fiecare cu ale lui, eu de exemplu trec din nou la chinezarii, mai nou imi iau lansete de astea scurte din carbon plin. Asta nu inseamna ca alea americane sau japoneze nu-s bune.

Nu am avut japoneze, am testat cateva trimise de ily la vizionare, poate nu erau de alea smechere ca pe mine nu m-au dat pe spate.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de vgb » 12 Mai 2018, 23:12

SF scrie:Nu stiu ce ar trebui sa faca americanii ca sa pescuiesc cu bete americane vreodata , is departe rau fata de japonezi , cam in tot ,inca mai am ceva prin garderoba :lol: , insa cand se rupe s-o terminat !

Sa intrebi despre bete ST. Croix la ora asta ii cam depasit !
Sa nu exageram ...

La fly sunt lideri, JAP nu conteaza; la bete de bass, se bat de la egal la egal - NFC si G Loomis nu-s cu nimic mai prejos de japoneze; nici macar ca pret :cry: . La spinn in ocean, conditiile din SUA si modul de pescuit difera mult de cele din Asia. Adica gringos mai degraba preiau bete din alte aplicatii (vezi Century) decat Zenaq, Yamaga, Carpenter etc. De ex, eu sunt f multumit de Yamagaurile mele, dar nu sunt bete optime pt toate conditiile de aici. Iar cu bete de surf gen Tsunami, ODM, Lamiglas sau St. Croix nu prea ai avea ce face in Mediterana.

Altfel, St. Croix are si blank-uri misto in anumite configuratii care merita facute custom. Ca cele de fabrica sunt dezamagitoare ...

PS: la molinele gringos sunt, intr-adevar, praf :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de SF » 13 Mai 2018, 12:22

vgb scrie:
Sa nu exageram ...

La fly sunt lideri, JAP nu conteaza; la bete de bass, se bat de la egal la egal - NFC si G Loomis nu-s cu nimic mai prejos de japoneze; nici macar ca pret :cry: . La spinn in ocean, conditiile din SUA si modul de pescuit difera mult de cele din Asia. Adica gringos mai degraba preiau bete din alte aplicatii (vezi Century) decat Zenaq, Yamaga, Carpenter etc. De ex, eu sunt f multumit de Yamagaurile mele, dar nu sunt bete optime pt toate conditiile de aici. Iar cu bete de surf gen Tsunami, ODM, Lamiglas sau St. Croix nu prea ai avea ce face in Mediterana.

Altfel, St. Croix are si blank-uri misto in anumite configuratii care merita facute custom. Ca cele de fabrica sunt dezamagitoare ..:
Un bat serveste ca sa lansezi naluca , sa o misti in asa fel ca sa obtii prezentare , si sa scoti pestele . Combinat cu mosoru , firu , abilitatea pescarului .Betele de bass is depasite . Nici un brand nu o sa faca un pas in fals, ce se spune , insa , is prea scurte ....

Pe forumu asta acum 10-12 ani se pescuia la vobler cu 2,10 cel mult 2,40 , si mult sub , adica 1,80 , azi betele is ceva mai lungi :wink: Is o gramada de discutii pe tema :wink:



Japo pana acum vreo cativa ani nu aveau bete de surf spin , si inca is putine modelele care le au , insa pescuitu pe coasta de est a USA inca ii primitiv si se propteste in mult peste , odata ce se subtiaza treaba o sa vezi ca un pencil recuperat cu varfu in sus si practic fara joc , pe recuperare liniara , nu o sa produca , gringos cum le spui inca pescuiesc pesti putini problematici cu pari si Van Stall , in locuri fara probleme gen Martha s Vineyard :wink: , si de altfel toata coasta de est , cu cateva exceptii jos in Florida , unde te poti intalni cu vreo cubera sau ceva grouper , insa in rest , poti sa scoti toti pestii aia cu orice bat de seabass japo , mosor mai mic , fir mai subtire si minnows sinking , slow sinking , plus ceva gume , odata ce se subtiaza treaba :wink: Lufarii si bassi aia sarati nu o sa dureze o vesnicie :wink:
Ii aveam si io la mana acum 15 in Meditarana :wink: , mai mult , gandeam ca si tine acuma , distractia incepe cand ai de-a face cu pesti care nu lupta curat , aia care fug in structura , au rezistenta si is greu de provocat .M-o costat cativa ani primu grouper decent , la fel primu amberjack , am vazut videoul care l-ai pus :wink: , o sa-mi spui de acum in cativa ani :wink:

Vorbind de Mediterana ..lumea da la ton de pe mal , nu mai are mancare afara si mananca baracude langa mal , in ultimi ani s-au inmultit situatiile no-line , cred ca nu exista loc in lume cu mai multe no-line decat in Meditarana , si vorbim de minimu 300 m de 30 lb care zboara de pe tambur , ii de ras cand nu poti opri ceva cu 500 m de fir , ca aici s-a ajuns , insa tot cu bete japo o faci :wink:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de vgb » 13 Mai 2018, 16:39

@SF - nu avem abordari esentialmente opuse; doar la chestiuni de detaliu vedem lucrurile putin diferit. Asta decurge si din faptul ca pescuim pe continente diferite. Si eu am inteles unele lucruri dupa ce am trecut oceanul si m-am lovit de ele. Si cum dau si la fly si la spinn in apa dulce si in ocean, am o paleta larga de situatii unde pot sa compar lucruri.

Revenind la intrebarea initiala, eu consider ca 7'6" e o lungime ideala pt. bat de apa dulce, de dat de pe mal. Iar St. Croix face bank-uri bune in seria Legend Elite, dar eu personal as merge pe varianta unui custom, pt ca betele de fabrica nu sunt suficient de bine configurate pt gustul meu.

PS: cel mai misto bat de 7'6" pe care il posed si pe care il gasesc extrem de util si bine realizat e un Major Craft KG Evolution Bay ML (5-20g). E o serie care nu se mai face, dar se gaseste la preturi reduse pe e-bay. E un bat pe care nu l-as schimba pe nimic mai scump si mai fitos; il recomand cu toata increderea!

PPS: am indoieli serioase ca "in rest , poti sa scoti toti pestii aia cu orice bat de seabass japo , mosor mai mic , fir mai subtire si minnows sinking , slow sinking , plus ceva gume". 1. pestii sunt constant mai mari (10-12-15 kg) si stau in bancuri destul de numeroase; 2. conditiile sunt destul de dificile de scos peste - apa mica si involburata cu bolovani mari; 3. de multe ori mananca doar momeli mari (25-35 cm), in special cand se pescuieste noaptea. Iar in NE SUA se pescuieste de pe mal, la striped bass, mai mult noaptea decat ziua. Imagineaza-ti conditiile unde pescuieste solorobalizas, doar ca pestii nu sunt de 2-4 kg, ci 10-15 kg; in conditiile astea si solorobalizas si-ar schimba echipamentul.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: St. Croix Legend Elite

Mesaj de SF » 19 Mai 2018, 15:37

Kg Evolution alea vechi is super , astea noi blanku ii mai usor , mai subtire , mai multe inele si mai mici , nu-i la fel :wink:

Am unu de 15-42 cred , 9,6 , ii batu meu de spin preferat , insa asa cum zici , nu prea se mai gasesc .

AM cautat pe net cine-i Solorobalizas , daca-i asta putem trece de el linistit

https://www.youtube.com/watch?v=PAeJYPsw0ak

Nu are solutie , stie doar sa dea la manivela , daca ar da la palamida si inca cativa pesti , ar pierde 9 din 10 , trebuia doar sa ridice pick-upu , sa lese pestele sa plece liber afara unde nu-s pietre, sa-l obosesca intr-o zona fara pericol si dupa aia sa-l pompeze . Is putine specii care daca ii lesi pleaca glont in piatra , bibanu de epava fiind unu , in rest o palamida de ex. nu o poti tine , daca ai echipament supradimensionat (cel putin fir si mulineta plus frana ) si incerci sa o tii din scurt pleaca razant pe langa mal , freaca in piatra . Daca ridici pickapu pleaca in larga , o obosesti acolo si dupa aia o scoti elegant peste zona spinoasa . Lufaru nici macar nu coboara , extrem de putin fac probleme .Ce-i asa de greu sa-l lesi sa se zbata in suprafata afara si dupa aia sa-l aduci frumusel la mal . Seabassu cam tot pe acolo , nu-i un peste problematic deloc , acuma daca tragi de nebun ii mai uosr sa-l pierzi . Distractiv ii sa ai mai multe specii si sa depinzi de cat de repede identifici specia , cand freaca pe piatra si nu simti , si continui cu frana stransa sansele sa pierzi si sa ramai cu fir belit is maxime .Chiar nu conteaza ce peste ii , daca pleaca hotarat si freaca numa de strans frana nu-i .Daca trebuie sa arunci multe grame ii ok ,trebuie sa lansezi cu ceva greutatea , acuma , daca ai peste la discretie si oricine prinde nu prea conteaza cat arunci si ce , repet , odata ce treaba se subtiaza o sa se schimbe treaba , deocamdata asa poti prinde cu un bambus gros , de vreo 5 m , un fir de 0,60 si orice chestie care are carlig

https://www.youtube.com/watch?v=_TvGNNui8cA

Scrie răspuns